Aktuality

Nově schválené programy pomohou zasaženým podnikatelům s úhradou nákladů i k ochraně zaměstnanosti

15. říjen 2020
Tisková zpráva Legislativa a účetnictví Podpora podnikání Koronavirus

Podnikatelům, kteří museli z důvodu ochranných opatření omezit nebo úplně přerušit svou činnost, svitla naděje v podobě nově schválené finanční podpory. Kromě stávajících programů Covid – Nájemné, Covid – Kultura či Antivirus, které Vláda prodlouží, nově stát podpoří i dopravce či profesionální sportovce a kluby. Provozovatelé ubytovacích zařízení pak mohou zpětně požádat o příspěvek z programu Covid – ubytování, a to do konce října.

„Jsme si vědomi, že druhá vlna epidemiologických opatření opět přináší podnikatelům mnohé komplikace, malým živnostníkům dokonce existenční problémy, a proto chceme upozornit na programy a finanční pomoc, kterou včera vláda schválila,“ zmiňuje Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk) a dodává, že aktuální seznam všech podpor mohou podnikatelé najít i na webu www.jhk.cz/koronavirus.

„Vláda například prodlouží dotační program Covid – Nájemné. Podnikatelé budou mít nárok na příspěvek k uhrazení nájmu provozoven, jejichž fungování bylo kvůli koronaviru omezeno či zakázáno,“ říká Luděk Keist a pokračuje: „Setrvá i program Antivirus A, nově pod názvem Antivirus Plus, který slouží k ochraně zaměstnanosti. Zaměstnavatelé, jejichž pracovníci se ocitli v karanténě či na překážce v práci, si pomocí on-line formuláře mohou zažádat o úhradu až 100 % mzdových nákladů, a to i zpětně od 1. října. Maximální měsíční hranice se navíc zvýší na 50 000 Kč,“ dodává Luděk Keist.

V rámci Velkého liberačního balíčku mají podnikatelé vybraných, zasažených oborů nově automaticky odloženy všechny úhrady DPH, daní z příjmů a silniční daně, k jejichž splatnosti došlo v období nouzového stavu. „Podnikatelé pouze musí Finanční správě zaslat oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu. Oznámení postačí odeslat i e-mailem,“ informuje Luděk Keist.

Úplnou novinkou je dotační program Covid – bus, který bude kompenzovat propad tržeb podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě. Pod tu spadají například zájezdy a doprava dětí na tábory a školy v přírodě, které se rovněž kvůli uzavření škol nemohly v první polovině roku uskutečnit. Výše podpory bude záležet na ekologičnosti vozidla a počtu sedadel.

Vláda rozhodla i o prodloužení programu Covid – Kultura, sloužící podnikatelům, ale i uměleckým a odborným, technickým profesím v kultuře, která je opět jedním z nejvíce postižených segmentů ekonomiky. Podobně stát podpoří i profesionální sportovní kluby a pořadatele sportovních akcí v rámce nového dotačního programu Covid – Sport.

I nadále mohou zasažení podnikatelé mimo jiné využívat program Covid III jako záruku za provozní bankovní úvěry firem do 500 zaměstnanců, provozovatelé hotelů a ubytovacích zařízení mohou z programu Covid – ubytování do konce října zpětně zažádat o příspěvek ve výši 300 Kč/pokoj a noc vztahující se k jarním omezením v období od 14. 3. do 24. 5.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

05. květen 2021
Legislativa a účetnictví

Exekutorský zápis o osvědčení děje nebo stavu věci

Nejznámější náplní práce soudních exekutorů je vymáhání peněžitých pohledávek a nepeněžitého plnění na základě pravomocných exekučních titulů. Vedle této činnosti jsou exekutoři nadání mimo jiné pravo...

Přečíst celý článek
05. květen 2021
Legislativa a účetnictví

Česko má naději na rekodifikaci stavebního zákona vhodného pro 21. století

Česká republika má naději na stavební zákon vhodný pro 21. století. Hlasujte pro rekodifikaci, vyzývá Hospodářská komora poslance před třetím čtením. Po desítkách let čekání je konečně Česká republika...

Přečíst celý článek
04. květen 2021
Koronavirus

Přibývá podniků, které státu nabízejí organizaci firemního očkování. Řada z nich chce uvolnit své kapacity i pro členy rodin zaměstnanců

S nabídkou organizace firemního očkování pro zaměstnance firem přichází řada zejména velkých zaměstnavatelů z různých odvětví po celé České republice. Polovina podniků přitom zvažuje, že by své kapaci...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.