Aktuality

Nové projekty a start-upy získají další podporu. Investice 1,3 miliardy korun na digitální technologie

14. březen 2023
Byznys Věda, výzkum Inovace Podpora podnikání

Z Národního plánu obnovy zprostředkuje Evropskému investičnímu fondu (EIF) Ministerstvo průmyslu a obchodu přibližně 1,3 miliardy korun s cílem podpořit digitální technologie. Smlouvu o financování českých start-upů a spin-offů v rané fázi vývoje podepsal 9. března 2023 ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a výkonná ředitelka EIF Marjut Falkstedt.

 

Předností Ministerstva průmyslu a obchodu je podporovat malé a střední podniky, které udržují českou ekonomiku. Další prioritou jsou i rychle rostoucí nadějné firmy – start-upy.

„Pro konkurenceschopnost České republiky je klíčové, abychom podpořili nové projekty s vysokou přidanou hodnotou a udrželi krok s ostatními zeměmi. Proto společně s Evropským investičním fondem spustíme tři pilotní fondy, které pomohou start-upům s financováním v jejich začátcích,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Projekty se budou financovat z Národního plánu obnovy. Cílem je nyní podpořit vybrané oblasti s velkým potenciálem, kde trh z různých důvodů pomoc potřebuje, například v transferu technologií ze špičkového výzkumu do praxe. Do budoucna se pak chceme zaměřit na strategické technologie pro celou Evropskou unii, jako jsou obnovitelné zdroje energií, biotechnologie, mikroelektronika a další odvětví.“

Díky investici do tří fondů se specializovanými strategiemi získá trh nové typy investičních nástrojů. Evropský investiční fond vybere pomocí standardního investičního procesu nezávislé soukromé investiční týmy, které budou spravovat všechny fondy. Tímto procesem dosud vyčlenil téměř 300 milionů eur pro 15 českých akciových fondů.

 

„První a připravený je koinvestiční fond pro firmy v rané fázi vývoje. Výzva by měla být vyhlášena v řadu týdnů,“ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko a dodává: „Následovat bude technologický transfer v AI z univerzit a podpora firem v oblasti finančních technologiích. Rádi bychom také podporovali oblast strategických technologií, zejména energetické inovace, biotechnologie a mikroprocesory.“ Připravované fondy jsou pilotními projekty, na které se může v následujících letech navázat další financování. Fond podpoří digitální transformaci národního hospodářství a rozvoj tuzemského trhu rizikového kapitálu.

Předpokládá se, že Česko obdrží 7 miliard eur v grantech z Národního plánu obnovy. Plánované fondy doplní další opatření zaměřené na inovace v kontextu průmyslu 4.0, inteligentních měst a kvantovou komunikační infrastrukturu.

 

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

20. únor 2024
Podpora podnikání

Investiční seminář v Tchaj-peji prezentoval Česko jako atraktivní destinaci pro polovodičový průmysl

Začátkem února se v Tchaj-peji konal seminář Check the Czechs, který místním investorům polovodičového průmyslu představil české investiční prostředí.

Přečíst celý článek
19. únor 2024
Byznys Podpora podnikání

Nové programy na podporu start-upů

Program JihoSTART a Jihočeský akcelerační program. Tyto dva programy jsou navrženy tak, aby stimulovaly inovace a podnikatelské aktivity v Jihočeském regionu. Cílem je pomoci start-upům růst a stabil...

Přečíst celý článek
19. únor 2024
Podpora podnikání

Kdo, jak a proč musí v roce 2024 platit čtvrtletní a pololetní zálohy na daň z příjmu?

Lidé s nejvyššími příjmy, kteří zaplatili za uplynulý rok na dani z příjmu více než 30 tisíc korun, musejí i letos platit pololetní či čtvrtletní zálohy. Ti, kteří odvedli vyšší než stopadesátitisícov...

Přečíst celý článek