Aktuality

Nově otevřená pobočka CzechTrade v Texasu otevírá podnikatelům exportní příležitosti v USA

16. březen 2023
Byznys Obchod Podpora podnikání Export

Jozef Síkela při své podnikatelské misi do Spojených států amerických otevřel novou pobočku CzechTrade v Texasu. Díky druhé největší americké ekonomice v Texasu se otevírají českým podnikatelům rozmanité exportní příležitosti hlavně v oblastech jako aerokosmonautika, IT a energetika.

 

Texas otevírá nové příležitosti

Cílem je rozšířit služby agentury na oblast s více než 30 miliony obyvatel a tím v nadcházejících letech urychlit český vývoz do Spojených států. V minulém roce tento vývoz poprvé v historii překročil hranici 100 miliard korun.

„Texas je druhou největší ekonomikou Spojených států. Působí tu firmy jako Tesla či Oracle. Je moc dobře, že české firmy mají zájem zde rozvíjet své aktivity. Nová pobočka agentury CzechTrade jim v tom pomůže,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který pobočku osobně otevřel během své podnikatelské mise v USA.

„Struktura texaského průmyslu je podobná české ekonomice a české firmy mají rozhodně co nabídnout. Velmi se těšíme na vzájemnou spolupráci mezi českými a texaskými podnikateli, která přinese oboustranné výhody,“ dodává ministr Síkela.

 

Zavedení pobočky trvalo několik let

Otevření se také zúčastnil kongresman Lloyd Doggett, velvyslanec Miloslav Stašek a ředitel zahraniční kanceláře Levan Bokeria. „Na tomto projektu jsme tvrdě pracovali posledních pár let a jsme velmi hrdí, že se nám podařilo kapacitně posílit naše působení na americkém trhu, který považujeme za velmi perspektivní pro české firmy, a otevřít zde druhou zahraniční kancelář v texaském Austinu,“ říká za CzechTrade Jan Kubata, ředitel Služeb pro exportéry.

Nová kancelář má za cíl rozšířit služby CzechTrade do jižní části Spojených států s případným přesahem například do Mexika. „Chceme otevřít dveře do USA dalším českým exportérům a nabídnout jim služby a pomoc při rozvíjení jejich byznysu. Pomůžeme jim pochopit také zdejší specifika, například vyjednávání je zde oproti jiným státům jednodušší díky místní zdvořilosti a otevřenosti,“ popisuje Levan Bokeria, ředitel zahraniční kanceláře v Austinu.

Mezi texaské obchodních výhody patří také absence povinnosti platit daň z příjmu pro právnické i fyzické osoby.

 

České podniky se mohou uplatnit v několika oblastech

Trh v Texasu nabízí exportní příležitosti obzvlášť v technologických oborech. „Austin se stává centrem technologických firem, mnoho společností se sem stěhuje z Kalifornie. V oblasti aerokosmonautiky zde máme první zakázky pro české firmy a poskytneme jim služby, které podpoří jejich rozvoj i další působení v Texasu,“ doplňuje Levan Bokeria a doplňuje, že dalšími silnými odvětvími v Texasu jsou IT či energetika.

V Houstonu sídlí velké těžební společnosti specializující se na ropu a plyn. Nabízí také velký potenciál v oblastech vodíkových technologií, solární energie, jaderné energie a dalších průmyslových odvětví.

 

Export do USA v číslech

V loňském roce se celkový vývoz do USA meziročně zvýšil o 24,6 % a dosáhl hodnoty 116,1 miliard korun. Spojené státy představovaly 2,6 % celkového českého vývozu. Exportéři z České republiky do USA vyvezli výrobky z kategorie Stroje a zařízení v celkové hodnotě 25,3 miliard korun. Na druhém místě se umístila kategorie Počítače, elektronické a optické přístroje s hodnotou 15,3 miliard korun, následovaná kategorií Pryžové a plastové výrobky s hodnotou 10,8 miliard korun.

„V minulém roce Spojené státy pro české firmy zaujímaly 11. místo mezi vývozními zeměmi a 2. místo mimo Evropskou unii hned po Velké Británii. Otevřením nové kanceláře bychom rádi přiblížili atraktivitu USA i dalším českým firmám a zvýšili podíl na celkovém vývozu na úroveň tří procent,“ doplňuje Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

 

 

Zdroj: businessinfo.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

31. březen 2023
Byznys Podpora podnikání

Nejlepším jihočeským městem pro podnikání je podle výzkumu Český Krumlov

Český Krumlov se letos stal nejlepším jihočeským městem pro podnikání. Tábor se umístil na druhém místě v této studii a třetí příčku obsadily České Budějovice. Organizátoři výzkumu Město pro byznys oz...

Přečíst celý článek
30. březen 2023
Byznys

V Jihočeském kraji vzniká regionální kancelář pro filmovou tvorbu

Od 24. dubna 2023 se spustí další regionální filmová kancelář v České republice. Jihočeská centrála cestovního ruchu zakládá Jižní Čechy Film Office, čímž se počet regionálních míst pro filmaře zvýší ...

Přečíst celý článek
29. březen 2023
Byznys

Datové schránky zvládli podnikatelé založit bez výraznějších komplikací. Přístup do datovky usnadnila bankovní identita

Hospodářská komora nepostřehla výraznější komplikace spojené se zaváděním datových schránek pro osoby samostatně výdělečně činné. Bankovní identita zjednodušila podnikatelům přístup k datovým schránká...

Přečíst celý článek