Aktuality

Mnoho úspěšných českých rodinných firem má historii trvající posledních 30 let

15. duben 2024
Tisková zpráva

V roce 2023 oslavovala Česká republika 30 let českého podnikání, což bylo výbornou příležitostí si připomenout i tradici rodinných firem, které jsou v jednotlivých regionech stále aktivní a patří mezi považované podnikatelské subjekty.

Doba, kdy v ČR vznikalo nejvíce podnikatelů, tedy 90. léta, jsou společensky označována jako nejvíce fascinující a divoká. Velké množství regionálních rodinných firem při vzpomínce na vývoj české ekonomiky se však shoduje na tom, že právě poslední 3 roky podnikaní, kdy řešili pandemii, vojenský konflikt, energetickou krizi a s tím související výpadky na straně dodavatelů, odbytu, zaměstnanců, ale i materiálu, jsou zásadně nejvíce turbulentními a nevyzpytatelnými za celou dobu jejich působení.

Co zajímá rodinné firmy nejvíce dnes?

Rodinné firmy v dnešní době řeší hlavně otázku nástupnictví. Jak potvrzují data Hospodářské komory ČR, v roce 1991 stoupl počet ekonomických subjektů o 434 %. V následujících letech byly přírůstky již nižší, kolem 10 %, ze současného pohledu se však stále jednalo o poměrně vysoká čísla. Jestliže si spočítáme průměrný věk těchto podnikatelů, je nám jasné, že nyní řeší otázku, komu svou firmu předat?

Odpověď není tak zřejmá. Často se setkáváme s případy, že podnikatelé mají své následovníky rodu, ale ne vždy chtějí být pokračovateli v podnikaní a nést břímě zodpovědnosti a přesvědčení fungující rodinné firmy. Důležitým aspektem při předávání rodinného podnikání je také fakt, že každá další generace znamená větvení rodiny. V tuto chvíli je potenciálních následovníků několik.

V případě, že následovník nechce pokračovat v rodinné tradici, může firma využít různé finanční nástroje k prodeji firmy. V tu chvíli je tak nutné řešit vhodnou dobu akvizice, tedy kdy je ten správný moment a zda je vůbec žádoucí vzdát se svého rodinného klenotu?

Touto činností se zaobírá mnoho organizací, právních poraden a dalších institucí, na které je vhodné se v těchto případech obracet. Jednou z takových je i Jihočeská hospodářská komora.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. leden 2024
Tisková zpráva

Deloitte otevírá v Českých Budějovicích svou pobočku, pomůže jihočeským firmám

Po Praze, Brnu, Ostravě, Plzni a Hradci Králové přibude od 1. února 2024 v Českých Budějovicích nová regionální pobočka Deloitte, největší poradenské společnosti na světě. Primárně se zaměří na daňové...

Přečíst celý článek
10. leden 2024
Tisková zpráva

Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023 v Jihočeském kraji

Dne 10. ledna 2024 byly na Krajském úřadě Jihočeského kraje slavnostně vyhlášeny výsledky 22. ročníku ceny „Spokojený zákazník Jihočeského kraje“. Z 14 kategorií získalo národní ocenění českých spotře...

Přečíst celý článek
29. listopad 2023
Tisková zpráva

Umělou inteligenci aktivně využívá zatím jen sedmina jihočeských firem, vyplývá z průzkumu Jhk

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro podnikatele v úterý 28.11. Jihočeská hospodářská komora (Jhk). Umělou inteligenci (AI) vyzkoušela na jihu Čech pouze třetina firem, pravidelně ná...

Přečíst celý článek