Aktuality

Ministr průmyslu a obchodu představil jihočeským podnikatelům Národní plán obnovy

27. srpen 2021
Byznys Tisková zpráva IT Věda, výzkum Vzdělávání Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Na půdě Vysoké školy technické a ekonomické České Budějovice byl včera představen Národní plán obnovy České republiky, na který je alokováno 190 mld. korun. Přes 60 jihočeských podnikatelů s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem diskutovalo o možnostech, jak by jim plán mohl pomoci v realizaci inovačních projektů, některé z nich podnikatelé i osobně prezentovali. Na závěr akce proběhla také osobní diskuze, při níž podnikatelé vznesli vůči plánu i mnohé zajímavé připomínky.

Národní plán obnovy ČR vychází z myšlenky Evropské unie restartovat ekonomiku po pandemii koronaviru a modernizovat ji prostřednictvím Nástroje EU pro oživení a odolnost, největšího nástroje unijního plánu obnovy Next Generation EU. Cílem pomoci jednotlivým státům je na jedné straně vyřešit negativní hospodářské a sociální dopady po covidu, na straně druhé podpořit probíhající transformaci společnosti v oblastech technologií a ekologie, které již probíhají.

„Česká ekonomika prošla kvůli pandemii COVID-19 obdobím recese. I proto jsme přijali možnost pozvat jihočeské podnikatele na seminář s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, aby se mohli dozvědět přímo od zástupců ministerstva, s čím jim Národní plán obnovy ČR může pomoci,“ řekl Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, a dodal, že tato podpora by měla být realizována z prostředků v rámci evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Přítomní podnikatelé se nejčastěji dotazovali na témata týkající se elektromobility, jaderné energie a využití vodíku, ale i zavedení eura v Česku či problematiky financování firem, které nedosáhly na podpůrné covidové programy.

Ministr Havlíček odpovídal i na otázky týkající se energetické soběstačnosti Česka či nedávno vypsané výzvy Modernizačního fondu. S jednatelem společnosti Campus Energy s.r.o Jiřím Borovkou diskutoval nad jejími pravidly. „Chybí mi vize státu, co dále se stávajícími fotovoltaickými elektrárnami, které nyní nemají nárok na investiční dotaci z tohoto fondu, a po roce 2030 skončí jejich provozní podpora", kritizoval Borovka. „Berte to jako podnět pro Ministerstvo průmyslu a obchodu, byla by škoda opomenout stávající výrobny a neumožnit jim investiční podporu na ukládání energie do baterií nebo vodíku," navrhnul ministrovi Borovka. Ministr Havlíček podnět uznal a bude se jím zabývat. Diskutovalo se i nad plánovou podporou agrofotovoltaiky. Zde se aktéři shodli na správném záměru kombinace elektrárny se zemědělskou výrobou.

Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková také podnikatelům představila chystané kroky a aktuální stav Národního plánu obnovy, který má pomoct restartovat a modernizovat naši ekonomiku prostřednictvím alokovaných 190 mld. Kč rozdělených do šesti pilířů: Digitální transformace, Fyzické infrastruktury a zelené tranzice, Vzdělávání a trhu práce, Regulace a podpory podnikání v reakci na COVID-19, Výzkumu, vývoje a inovací a Zdraví a odolnosti obyvatel.

Na přípravě plánu spolupracuje Ministerstvo průmyslu a obchodu s asociacemi, svazy a komorami. Více informací naleznete na http://www.planobnovycr.cz, obrátit se můžete také na pracovníky Jihočeské hospodářské komory, nebo sledovat web Jhk.cz, kde budeme o Národním plánu obnovy průběžně zveřejňovat aktuální informace.

 

Aktualizováno 6. 9. 2021: Ministři financí zemí Evropské unie v pondělí 6. 9. odsouhlasili český Národní plán obnovy. Informovala o tom Rada EU. Česko díky tomu může už v září dostat první část ze 180 miliard korun, na něž má nárok v rámci mimořádného unijního fondu obnovy. Celkem může letos v rámci předfinancování projektů inkasovat až 13 procent z této částky, zbytek by mělo získat v příštích letech.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

18. říjen 2021
Byznys

Automobilky a jejich dodavatelé by mohli využití program Antivirus, shodla se tripartita

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby měli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun. Shodla se na tom v pondě...

Přečíst celý článek
18. říjen 2021
Byznys Podpora podnikání

Podnikatelská mise s viceprezidentem Hospodářské komory ČR Radkem Jakubským do Severní Makedonie

Hospodářská komora České republiky si Vás dovoluje pozvat k účasti na podnikatelské misi HK ČR do Severní Makedonie, která se uskuteční v termínu 29. listopadu – 1. prosince 2021. Podnikatelská mise j...

Přečíst celý článek
15. říjen 2021
Byznys

Hospodářská a Agrární komora České republiky upozorňují na odpojováni od dodávek plynu zákazníků Bohemia Energy

Hospodářská komora České republiky a Agrární komora České republiky na základě podnětů od členů a signálů z trhu s plynem upozorňují na extrémní riziko, že od začátku příštího týdne začnou být odpojov...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.