Aktuality

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo vládní manuál pro malé podnikatele a živnostníky, jak šetřit energii

21. září 2022
Byznys Podpora podnikání

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo vládní manuál který má sloužit jako návod k tomu, jak šetřit energii v sektoru malých podnikatelů a živnostníků. 

Desatero z vládního manuálu MPO - Jak šetřit energie v sektoru malých podnikatelů a živnostníků

  1. Nechte si zpracovat energetický audit a zvažte zavedení energetického managementu. Získáte tak lepší přehled o vaší spotřebě energie a příležitostech, kde můžete ušetřit.
  2. V rámci procesu dosahování úspor si stanovte konkrétní cíl. Vzdělávejte, motivujte a zapojte do šetření energií všechny zaměstnance.
  3. Významné úspory jsou ve vytápění. Nainstalujte v kancelářích termostaty a nastavte teplotu, která se pohybuje kolem 20 °C. Každý stupeň dolů Vám ušetří minimálně 5 % nákladů na energie. Zdroje tepla a teplé vody je potřeba správně nastavit. Důležité je provádět i pravidelné revize, které můžou odhalit vady vedoucí k vyšší spotřebě energie.
  4. Základem efektivního letního chlazení kanceláří je vhodné zastínění oken. Zároveň by nemělo docházet k nadměrnému ochlazování místností. Ideální, jak z hlediska energetického, tak ze zdravotního, je udržovat rozdíl mezi teplotou chlazeného interiéru a okolí budovy v rozmezí do 5 °C.
  5. Výsadba stromů není pouze cestou, jak zatraktivnit okolí vaší společnosti. Stromy působí jako přírodní klimatizace a dokáží srazit okolní teplotu až o 2 stupně Celsia. V létě Vám tak tato investice může snížit náklady na chlazení.
  6. Máte ve firmě striktní dress code? Zvažte jeho uvolnění v letních měsících, aby zaměstnancům nebylo přílišné horko a nadměrně nespotřebovávali energii z klimatizace.
  7. Vyměňte neúsporné žárovky a zhasínejte v prostorech, které aktivně nevyužíváte. Můžete také investovat do pohybových senzorů.
  8. Efektivní využívání spotřebičů Vám ušetří tisíce korun ročně. Nakupujte nejúspornější spotřebiče a informujte zaměstnance o jejich úsporném využívání. Nenechávejte spotřebiče v pohotovostním režimu, protože i tak spotřebují nezanedbatelný objem energie.
  9. Dbejte na spotřebu energie spojenou s přepravou zaměstnanců. Pokud můžete, investujte do elektrických vozidel a dalších energeticky úsporných automobilů a s tím související dobíjecí infrastruktury.
  10. Zvažte investice do snížení energetické náročnosti a instalace solárních panelů. Komplexní renovací zahrnující zejména zateplení obálky, výměnu oken, instalací moderního zdroje vytápění můžete dosáhnout snížení ročních nákladů na provoz až o 50 %. Využijte dotace z programu OP TAK, z Modernizačního fondu nebo programu ENERG.

 

Kompletní manuál Ministerstva průmyslu a obchodu obsahuje také informace, jak rychle uspořit náklady, nebo kde si podnikatelé mohou zažádat o pomoc či dotaci. 

Manuál je k dispozici ke stažení na webu Ministerstva průmyslu a obchodu.

 

Zdroj: MPO


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

19. září 2022
Byznys Podpora podnikání

Co přináší návrh antibyrokratického balíčku, který má podnikatelům ulevit úpravou některých zákonů?

Podnikatelům má v plánu vláda ulevit úpravou některých zákonů. V plánu má například povolit vykazovat a podávat přiznání v cizí měně nebo zredukovat povinnosti spojené s vedením účetnictví pro malé ne...

Přečíst celý článek
19. září 2022
Byznys

Dovolenou či dohody o provedení práce a pracovní činnosti čekají změny, které přináší novela zákoníku práce

Zaměstnavatelé budou muset nově poskytovat dovolenou i pracovníkům na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti. Podmínky budou stejné jako u pracovního poměru. Dohodáři získají nárok na ošetřovn...

Přečíst celý článek
16. září 2022
Byznys Podpora podnikání

Konference pro Východní partnerství: Ekonomické výzvy a příležitosti

Zúčastněte se konference pro Východní partnerství: Ekonomické výzvy a příležitosti, kterou organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR ve spolupráci s Evropskou komisí a Hospodářskou komorou ČR.

Přečíst celý článek