Aktuality

Malé a střední podniky mohou využít kaskádové financování

09. duben 2024

Malé a střední podniky mohou využít kaskádové financování prostřednictvím mezinárodní sítě Enterprise Europe Network: EENergy – granty na energetické úspory.

 

Malé a střední podniky mohou využít kaskádové financování prostřednictvím mezinárodní sítě Enterprise Europe Network: EENergy – granty na energetické úspory.

Může se čerpat grantová podpora až 10.000 Euro na investice, poradenství nebo vzdělávání během aktuální výzvy. Základní požadavky předloženého projektu jsou snížení spotřeby energie minimálně o 5 % (měřeno v kWh) a zpracování akčního plánu s asistencí Enterprise Europe Network.

Deadline výzvy je 15. 5. 2024, podpis grantové smlouvy se předběžně očekává v červenci.

Výběr projektů je tematicky otevřený ze strany žadatelů např. instalace fotovoltaických panelů, výměna starých strojů, nákup senzorů nebo software na podporu energetického řízení, energetické poradenství nebo energetický audit firmy, nebo vzdělávání zaměstnanců související se snižováním spotřeby energií ve společnosti. Granty jsou vhodné pro kofinancování energetických projektů s privátními prostředky. Částku lze uplatnit na celou firmu, jedno oddělení, firemní budovu, specifickou výrobní linku, jediný kus vybavení nebo jednu aktivitu.

Všichni způsobilí žadatelé, kteří se do výzvy zapojí, mohou bez ohledu na (ne)získání grantu bezplatně nadále využívat poradenské služby a pomoc sustainability advisors v rámci Enterprise Europe Network během implementace jejich akčního plánu.

Hlavní výhody energetických grantů pro firmy:

  • Kaskádový grant do výše až 10 000 Euro / projekt / firmu (úspěšnost soutěže bude až 50%)
  • 100 % financování (bez nutnosti spoluúčasti)
  • Evropský grant není v režimu podpory de minimis
  • Úspora energie 5 % je počítána v rozsahu od celé firmy až jednotlivý stroj
  • Jednoduché zpracování a podání žádosti online

 

Více informací na projektových stránkách EENergy: https://eenergy-project.eu

Firmy nemohou podat žádost samostatně, je nutná spolupráce s konzultantem Enterprise Europe Network.

MSP z Jihočeského kraje se mohou na mne obrátit, pokud mají zájem o více informací. Většinou se jedná o firmy, které o energetické úspoře již uvažují a mají v plánu nějakou realizaci. Vzhledem ke grantové podpoře 10 000 EUR se nejedná o velké projekty. Také nelze podpořit nově vzniklé firmy, musí nejpozději vzniknout před 1.1.2023.

 

Koordinátor české sítě EEN (TC Praha) připravuje informační webinář k projektu EENergy 5. dubna 2024 od 10 hod., https://www.enterprise-europe-network.cz/event/ziskejte-grant-10-000-eur-na-energeticke-uspory-3/


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

23. květen 2024

Jednodušší život pro podnikatele? Ministerstvo navrhuje 23 opatření na omezení byrokracie

Úpravy v oblasti živnostenského podnikání, zaměstnanosti, životního prostředí či daňové správy. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poslalo do mezirezortního připomínkového řízení balíček třiadvacet...

Přečíst celý článek
22. květen 2024

Přehledy pro ČSSZ či VZP stále nemusejí podávat elektronicky ani podnikatelé

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musejí kvůli povinným datovým schránkám od roku 2023 komunikovat s úřady elektronicky. Neplatí to ale bezvýhradně. Například u ČSSZ a zdravotních pojišťoven i l...

Přečíst celý článek
21. květen 2024
Podpora podnikání

Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem

Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vedl podnikatelskou misi do USA a Kanady, které se zúčastnilo téměř 70 zástupců českých společností a startupů.

Přečíst celý článek