#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Legislativa v oblasti zaměstnanosti se zjednoduší. Poslanci schválili návrh MPSV

08. duben 2020

Poslanci na svém zasedání v úterý 7. dubna podpořili návrh zákona o některých úpravách v oblasti zaměstnanosti v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020 a změny v novele zákona o zaměstnanosti. Navrhovaná právní úprava vychází z potřeby upravit určité oblasti tak, aby reagovaly na vzniklý nouzový stav na území České republiky a na zkušenosti z praxe.

Sněmovnou schválený návrh zákona o některých úpravách v oblasti zaměstnanosti v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020:

  • Po dobu nouzového stavu nebude vyžadováno potvrzení o bezdlužnosti od firem, které žádají o podporu v rámci programu Antivirus. To ovšem neznamená, že nebudou muset i nadále plnit své dlužní závazky.
  • Nebude se krátit příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením o náhrady mzdy při překážkách, tyto podniky teď také nemusí dokládat bezdlužnost.
  • Poslanci rovněž odsouhlasili pozměňovací návrh ke smlouvám uzavíraným v souvislosti s mimořádnou událostí. Dohody uzavírané na základě programu zaměstnanosti schváleného během mimořádných opatření nabývají okamžité účinnosti, bez potřeby vyčkávat na jejich zveřejnění v registru smluv.

Změny zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů:

  • Nově bude možné se registrovat do evidence Úřadu práce ČR online, a také na jakémkoliv úřadu práce a nikoliv jen v místě trvalého bydliště.
  • Lidé v evidenci Úřadu práce ČR již nebudou muset dokládat potvrzení od lékaře o nemoci neprodleně. Nově budou mít k dispozici až tři dny.

Úpravy nyní projedná Senát a musí je podepsat prezident republiky.

Zdroj: Tisková zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. květen 2020
HR a personalistika Koronavirus

Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června 2020

Až do 30. června zůstává nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří se z objektivních důvodů rozhodnou neumístit dítě do školy či školky. Důvod pak uvedou v aktualizovaném tiskopisu „Výkaz péče o dítě z d...

Přečíst celý článek
28. květen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Sněmovna přehlasovala senátní vratku, Finanční správa začne přijímat žádosti od společníků malých s.r.o.

Poslanecká sněmovna dnes podruhé podpořila vládní návrh novely zákona o kompenzačním bonusu připravený Ministerstvem financí. Přehlasovala tím senátní vratku a odmítla pozměňovací návrh Senátu, který ...

Přečíst celý článek
28. květen 2020
Byznys Legislativa a účetnictví

Poslanci schválili upravenou novelu, která přinese online finanční úřad

Poslanecká sněmovna na dnešní schůzi ve zrychleném jednání schválila novelu daňového řádu. Návrh z dílny Ministerstva financí přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní. Stěžejní...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.