#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Kvůli vládním omezením může o zaměstnání v cestovním ruchu přijít až 173 tisíc lidí

25. březen 2020
Byznys Cestovní ruch Koronavirus

V případě trvání současných vládních omezení do konce dubna, spotřeba cestovního ruchu, tedy poptávka návštěvníků, kteří tráví dovolenou v Česku, klesne o 142 miliard korun. Přímo bude ohroženo zhruba 173 tisíc plných pracovních úvazků. Pokud by omezení proti šíření nákazy pokračovala do konce června, propad bude o 202 miliard korun a ohroženo 246 tisíc pracovních míst. Vyplývá to ze studií Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) a společnosti Economic Impact.

První varianta počítá s pokračováním restrikcí do konce dubna a uzavřením hranic do konce května. Poptávka návštěvníků by klesla o 47 procent, se započtením tržeb za služby vázané na cestovní ruch by to znamenalo pokles o 286 miliard korun. Veřejné rozpočty by tato varianta připravila přibližně o 60 miliard korun.

Pokud by vládní omezení trvala do konce června a hranice zůstaly uzavřené do konce srpna, propad by činil 67 procent. S připočtením tržeb za služby vázané na cestovní ruch by šlo o pokles zhruba o 408 miliard korun. Veřejné rozpočty by přišly zhruba o 86 miliard korun.

Prezident AHR Václav Stárek upozornil, že je nyní nutné udržet podnikání, aby bylo schopné se po uvolnění omezení co nejrychleji vzpamatovat. Stát by měl živnostníkům i firmám poskytnout úlevy na daních, příspěvky na mzdy, daňové prázdniny pro rozjezd cestovního ruchu, úhrady mezd a odvodů na zaměstnance. "Nejde pouze o překonání o období platnosti současných krizových opatření, ale i následné období, kdy budou podnikatelé začínat od nuly a mnohdy i se ztrátami," dodal.

AHR ČR podle Stárka nabídla premiérovi Andreji Babišovi (ANO) zajištění ubytování pro záchranné týmy a další pracovníky, kteří denně pomáhají v boji s koronavirem. Hoteliéři jsou podle něj připraveni poskytnout zázemí seniorům a mnohé restaurace již pomáhají se zajištěním stravování. "Za současných restrikcí není však stále možné například zajistit ubytování pro pracovníky firem, kteří jsou na cestách a pracují v terénu například na elektrických rozvodech a údržbě základní infrastruktury státu. Vláda by tedy měla rovněž zvážit výjimku v poskytování ubytovacích služeb za tímto účelem," řekl dále Stárek.

Podnikatelé budou moci žádat o bezúročné půjčky od 10 tisíc do 15 milionů korun s ročním odkladem v programu Úvěr COVID II. Úvěry poskytnou komerční banky, ručit za ně bude stát prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky. Vláda také schválila odpuštění odvodů na sociální a zdravotní pojištění živnostníkům na půl roku od března do srpna, a to do výše minimálních záloh. Promine i červnovou zálohu na daň z příjmů u živnostníků i firem, tedy druhé u čtvrtletních plátců a první u pololetních. Schválen byl také kurzarbeit pro firmy zasažené v souvislosti s koronavirem. Stát jim uhradí 50 až 80 procent vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb.

Vláda na pondělním jednání prodloužila zavedená omezení do 1. dubna. Uzavřeny tak zůstanou restaurace, většina obchodů, hotely ani lázeňská zařízení nesmějí prodávat služby.

 

Zdroj: ČTK, Hospodářské noviny


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

09. duben 2020
Cestovní ruch

Podnikatelé musí při podávání žádostí překonávat zbytečnou byrokracii a nedostatečné informace

Na nepřesně uváděné požadavky, dlouhé čekání na vyjádření úřadů, složité formuláře a zbytečnou byrokracii si stěžují podnikatelé podávající žádosti o podporu státu zejména v programech COVID I a COVID...

Přečíst celý článek
08. duben 2020
Koronavirus

OSVČ dostanou příspěvek 25 000 korun: Kdo na něj dosáhne? Jak o příspěvek požádat?

Poslanecká sněmovna schválila podporu osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), jejichž podnikání bylo zasaženo opatřeními proti epidemií koronaviru. Za období od 12. března do konce dubna dostanou OS...

Přečíst celý článek
07. duben 2020
Koronavirus

Kvůli výpadku příjmu nemáte na základní výdaje, ale na dávky hmotné nouze nedosáhnete? Můžete požádat o MOP

Lidé, kterým kvůli současným opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poklesl příjem, ale ne o tolik, aby jim vznikl nárok na opakující se dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplat...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.