Aktuality

Každá pátá firma čelila kyber útoku. Prevenci se věnuje menšina, ukázal průzkum

10. leden 2022
Byznys IT Kybernetická bezpečnost

Z průzkumu pro poradenskou skupinu Moore Czech Republic vyplývá, že zhruba pětina firem v tuzemsku čelila v posledních třech letech kybernetickému útoku. Zásadní dopad na fungování podniku mělo 21 % útoků. 

Pouze čtvrtina respondetnů se snaží problémům předcházet

Pouze čtvrtina oslovených společností se snaží problémům předcházet pomocí auditů a testování své IT bezpečnosti. Přesto více než polovina firem považuje své zabezpečení za dostatečné. Dvě třetiny respondentů se nicméně chtějí kyberbezpečnosti v budoucnu věnovat více než doposud.

„Informační a komunikační technologie jsou běžnou součástí chodu většiny podniků. V posledních letech výrazně vzrostlo riziko jejich napadení, během kterého může dojít nejen ke zneužití informací, ale také k celkovému ochromení firmy,“ varuje Martin Listopad, ředitel společnosti DoxoLogic spadající do skupiny Moore Czech Republic.

 

Prevence může odklonit až 90 % útoků

Hrozba kybernetických útoků, které mohou mít mnoho podob, by se neměly podle odborníků podceňovat. „Většina společností řeší problém kyberbezpečnosti až reaktivně, poté, co nastane nějaký problém. Základem je co nejdříve kompletně zabezpečit přístup k elektronickým datům a zajistit ochranu před jejich neoprávněnou manipulací,“ říká Martin Listopad.

Z výsledků průzkumu plyne, že pouze třetina firem, které v posledních třech letech čelily kybernetickému útoku, odhalila hackerský útok hned v zárodku a eliminovala jej.

„Podniky si přitom rizika uvědomují, polovina se tématu kyberbezpečnosti věnuje na úrovni vedení společnosti. Zhruba dvě třetiny firem vědí o tom, že si silnější IT ochrana vyžádá vyšší investice,“ přibližuje zástupce DoxoLogic s tím, že investice do prevence jsou zpravidla výrazně nižší než případné náklady spojené s řešením útoku. Odborníci z poradenské skupiny Moore Czech Republic upozorňují, že navzdory rozšířenému povědomí o rizicíc je přístup firem k zabezpečení před kybernetickými útoky chladný. Z průzkumu vyplývá, že jen čtvrtina dotázaných se snaží předcházet útokům pomocí auditů a testování.

„Pokud firmy věnují preventivně pozornost své kybernetické bezpečnosti, je možné odklonit až 90 % možných útoků,“ popisuje Martin Listopad. Podniky mohou díky auditům analyzovat rizika, identifikovat možné hrozby, stanovit si zranitelnost a přijmout opatření, která pomohou ke zvládání nebezpečných situací, jež by paralyzovaly chod firmy.

„Při auditech se také hledí na to, aby všechny procesy byly nastavené dle legislativních pravidel a firma kromě útoku nečelila i možným sankcím vyplývajícím například ze smluvních vztahů, ale i ochrany osobních údajů,“ uzavírá Martin Listopad.

 

Zdroj: Upravená tisková zpráva Moore CR, businessinfo.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

20. leden 2022
Byznys

Česko – gruzínské podnikatelské setkání přiblíží obchodní příležitosti v Georgii

Vážené dámy, vážení pánové, dovolujeme si Vás pozvat na Česko gruzínské podnikatelské setkání, které organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci se ZÚ Gruzie v Praze.

Přečíst celý článek
18. leden 2022
Byznys

Podnikatelská mise do Severní Makedonie otevře příležitosti v oblasti dopravní infrastruktury, obnovitelné energie, zemědělských technologií a potravinářství

Dovolujeme si všechny podnikatele pozvat k účasti na odložené podnikatelské misi Hospodářské komory ČR (HK ČR) do Severní Makedonie, která se uskuteční v termínu 14.-16.3.2022. Mise, kterou povede vic...

Přečíst celý článek
17. leden 2022
Byznys

Nová online služba ČSSZ zjednoduší zaměstnavatelům přístup k údajům svých zaměstnanců

Česká správa sociálního zabezpečení spustila v prosinci minulého roku další online službu ePortálu ČSSZ určenou zaměstnavatelům. Díky této službě mohou zaměstnavatelé získat přístup k údajům o otevřen...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.