Technická soutěž T-PROFI, kterou Jihočeská hospodářská komora uspořádala 22. června v rámci výstavy Dobrodružství s technikou, potvrdila, že již žáci druhého stupně základní školy zvládají programování či technické úkoly. Soutěžní klání totiž žáky motivovalo k nacházení nových řešení i kreativních výtvorů. Novinkou 7. ročníku soutěže bylo programování robota Maqueena, který byl inspirací do vyučování i pro pedagogy. V soutěži 12 týmů z jižních Čech, Rakouska a Německa zvítězil tým společnosti EGE, spol. s r. o.
Již žáci šesté třídy zvládají programovat a řešit technické úkoly, potvrdila soutěž T-PROFI
Firmy hledají technické talenty. Dlouhodobě se totiž potýkají s nedostatkem pracovníků, mimo jiné například chybí programátoři, softwaroví inženýři či vývojáři. Přiblížit dětem IT obory zábavnou formou se proto Jihočeská hospodářská komora snaží technickou soutěží T-PROFI, kterou letos uspořádala v rámci interaktivní výstavy Dobrodružství s technikou.
„Mile nás překvapilo, že již děti na prvním stupni základní školy zvládají řešit složité pracovní úkoly nebo i základy programování. Právě takovéto dovednosti potřebujeme v dětech podpořit a rozvíjet pak během studia na střední škole. I proto jsme kromě stavění zařízení z polytechnické stavebnice Merkur v posledních dvou letech zařadili do soutěžních úkolů programování pomocí mikropočítače Micro:bit,“ říká Miroslav Dvořák, předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (Jhk) a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s.
Jako každý rok, i letos zadání pro 12 soutěžních týmů přineslo inovaci v podobě programování robotického autíčka Maqueena. „Většina ze zúčastněných týmů neměla s programováním robota zkušenost. Věříme, že tato novinka byla i pro pedagogy inspirací, jak obohatit své vyučovací hodiny. Stejně tak Micro:bit někteří před soutěží nevyužívali, ale během soutěže je zaujal natolik, že by jej chtěli do hodin informatiky zařadit,“ říká Barbora Sejková, organizátorka soutěže T-PROFI, která dodává: „Moc bych chtěla pochválit všechny soutěžící, kteří během soutěžního klání předvedli nejen své znalosti z oblasti techniky a IT, ale i kreativitu při stavění soutěžních rekvizit recyklačního střediska a týmovou spolupráci mezi žáky základních a středních škol.“ Právě tyto faktory, prezentace před odbornou porotou nebo čas, po který naprogramované auto projelo soutěžní dráhou, hrály roli na finální umístění soutěžních týmů.
I letos bylo podmínkou, že tým musí mít tři žáky základních a tři žáky středních škol a minimálně jednu dívku. Pod vedením kapitána některé z firem, který měl spíše koordinační, poradní a motivační roli, pak museli postavit rekvizitu městečka Profíkov, jehož součástí bylo recyklační středisko. Do tohoto střediska bylo nutné postavit z polytechnické stavebnice Merkur vjezd a pomocí naprogramovaného autíčka Maqueen do něj dovézt tříděný odpad.
„Do soutěže jsem se zapojila proto, že v Nových Hradech chodím na výtvarku a hodně mě to baví. Tak jsem si řekla, že by soutěž mohla být zábavná. Naučila jsem se hodně spolupracovat s ostatními členy týmu a dostávat během časového limitu různé nápady a improvizovat s výtvory,“ sdělila bezprostředně po soutěži žákyně Zdenka Horelicová ze ZŠ Nové Hrady. Možnost přicházet během soutěže s originálním řešením oceňuje i Jan Srbený z vítězného týmu společnosti EGE, spol. s r. o.: „Líbil se mi formát soutěže: rámcové zadání, příprava a samotná soutěž. V soutěžním dni bylo nutné řešit nějaký problém, který vyvstal až s přesným zadáním. Například bylo nutné upravit program robota tak, aby se nechytal jiných čar soutěžní dráhy. To starší kluci vyřešili testováním na místě a čerpáním z vlastní přípravy, to je velmi bavilo. I mladší děti ze základky přicházely s různými nápady a zlepšováky během soutěžního času. Na konci bylo vidět 12 různých výsledků, žáci měli možnost se s ostatními porovnávat v nápadech a dále se inspirovat. Děkuji, že vámi organizované kolo soutěže bylo pojato moderním způsobem, který dává důraz na komplexní kvality týmu,“ zhodnotil Jan Srbený. Právě přicházet s novým řešením a vytvořit odlišný model dával žákům možnost přetavit svou kreativitu do originálních výstupů, které porota s nadšením hodnotila.
Se soutěžním zadáním se zdárně poprali jak žáci z jižních Čech, tak i Horního Rakouska a Dolního Bavorska. Nejlepším výsledkem se však blýskl tým zmíněné firmy EGE, spol. s r. o. Druhé místo obsadil tým společnosti Jihostroj a.s., třetí příčku získal tým firmy MOTOR JIKOV Group a.s. Vítězný tým EGE pak postoupil do národního kola soutěže v Praze, kde s dalšími 11 týmy z Česka a Polska museli sestavit model jaderného reaktoru.
Soutěž Talenty pro firmy proběhla v rámci projektu TechTalent_21 č. Cíl EÚS/DF/SU/11/05, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci Dispozičního fondu.
Galerie
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Podnikatelské svazy žádají odklad směrnice o transparentnosti odměňování a odmítnutí směrnice o právu na odpojení
Tři největší zaměstnavatelské a podnikatelské organizace v Česku požadují dvouletý odklad implementace evropské směrnice o transparentnosti odměňování (2023/970) a odmítnutí návrhu směrnice o právu na...
Podnikatelky v Evropě brzdí byrokracie, nedostatek financí a potíže se skloubením práce a rodiny
Podnikatelky v Evropě nejvíce brzdí byrokracie, obtížný přístup k financím a složité skloubení práce s rodinou. Potvrzuje to nový průzkum Eurochambres a UN Women, do kterého se zapojily i české podnik...
32. exportní fórum: Obchodní války nemají vítěze, mají pouze poražené
Dopady amerických cel na světový obchod i český export a energetickou koncepci České republiky řešili čeští exportéři na 32. exportním fóru. V Táboře ho uspořádala Asociace exportérů ve spolupráci s J...