Aktuality

Jihočeské tvořivé textilní dílny jako prázdninový program pro děti

22. srpen 2021
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem Textilní průmysl

Sdružení textil při Jihočeské hospodářské komoře ve spolupráci s oblastními kancelářemi Jhk v Prachaticích, Písku a Strakonicích připravilo pro školáky pestré prázdninové textilní dílny. Jejich program bavil i vzdělával. Cílem akcí bylo seznámit a prakticky dětem ukázat možnosti zpracování textilu, ale i tkaní a výrobu vlastních ozdob či přívěsků z textilu. Právě skrz kreativní aktivity se sdružení dlouhodobě snaží mezi školáky šířit povědomí o tradiční textilní výrobě i středoškolském oboru Výrobce textilií.

„Vzdělávání v textilním a oděvním průmyslu dlouhodobě podporujeme, protože kvalifikovaných pracovníků je málo a stále ubývají díky odchodům do důchodů. Proto jsme před několika lety založili Sdružení textil Jihočeské hospodářské komory, které bylo u vzniku nového učebního oboru Výrobce textilií,“ říká Luděk Keist, ředitel Jhk. „Na čem je však nutné i nadále intenzivně pracovat, je osvěta a popularizace oborů. Potřebujeme zvednout zájem o obory, a to i ze strany rodičů,“ zdůrazňuje Luděk Keist s tím, že právě kreativní workshopy či textilní dílny mohou přilákat k těmto profesím.

 

Kateřina Třísková z oblastní kanceláře Jhk v Prachaticích uvádí, že během léta textilní dílny doposud přilákaly téměř šest desítek dětí z Jihočeského kraje. Pro mnohé z nich nebyla práce novinkou: „Když jsme se dětí ptali, jakou mají zkušenost s ručními pracemi, některé se s nadšením ozývaly, že s rodiči háčkují, nebo si zkouší něco ušít. Ne všichni ale takovou zkušenost mají, proto jsme se vrhli do organizace prázdninových textilních dílen.“ Program děti opravdu bavil a mohly si tak nejen vyzkoušet výrobu různých ozdob, přívěsků a výtvorů z textilu, ale naučit se i základům šití a tkaní, což mohou později využít i při studiu textilních oborů.

 

„Šití a ruční tvoření není jen práce, ale především potěšení, děti si mohou vyrobit, co chtějí a co se jim líbí,“ vyzdvihuje pozitiva ručních prací lektorka dílen Lenka Černá, která během podzimu vedla kroužky šití na základních školách. Školáci se během nic naučili tvořit střih, přišívat knoflíky a pracovat s módními časopisy, vyrobili si polštářky a povlaky či vánoční textilní věnce. „Textilní průmysl má v regionu letitou tradici. Děti si právě díky tvořivým dílnám mohou udělat lepší představu o textilním oboru, což může následně pomoci oslovit i více uchazečů o obor Výrobce textilií,“ dodává Lenka Černá.

 

Textilní dílny, které během letních prázdnin uspořádalo Sdružení textil při Jhk v Prachaticích, Písku a Strakonicích, jsou podpořeny z projektu „EduTex II – Vzdělávání v textilní průmyslu, financovaného z Fondu malých projektů Rakousko – Česká republika v rámci Programu Interreg V – A Rakousko – Česká republika. Doposud proběhlo osm turnusů tvořivých dílen, další dvě ještě proběhnou na konci prázdnin. A to ve Strakonicích – 26. 8. a Písku – 30. 8. 2021.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

25. duben 2025
Tisková zpráva

Podnikatelky v Evropě brzdí byrokracie, nedostatek financí a potíže se skloubením práce a rodiny

Podnikatelky v Evropě nejvíce brzdí byrokracie, obtížný přístup k financím a složité skloubení práce s rodinou. Potvrzuje to nový průzkum Eurochambres a UN Women, do kterého se zapojily i české podnik...

Přečíst celý článek
11. duben 2025
Tisková zpráva

32. exportní fórum: Obchodní války nemají vítěze, mají pouze poražené

Dopady amerických cel na světový obchod i český export a energetickou koncepci České republiky řešili čeští exportéři na 32. exportním fóru. V Táboře ho uspořádala Asociace exportérů ve spolupráci s J...

Přečíst celý článek
09. duben 2025
Tisková zpráva

Evropský parlament dal zelenou odkladu pravidel pro udržitelnost. Pro některé firmy to znamená, že nikam pospíchat nemusí.

Evropský parlament včera schválil odklad účinnosti směrnic CSRD a CSDDD, které zavádějí nové povinnosti firem v oblasti udržitelnosti. Podle Hospodářské komory ČR jde o vítaný krok, který má za cíl zí...

Přečíst celý článek