#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Jihočeská hospodářská komora slaví 20 let. Na jihu Čech však působí mnohem déle

16. březen 2021
Tisková zpráva Podpora podnikání

Jihočeská hospodářská komora (Jhk) je partnerem jihočeských podnikatelů již 20 let. 1. leden se totiž považuje za oficiální vznik současné podoby Jhk. Historie hospodářské komory však sahá mnohem dál. Přestože došlo v některých obdobích k přerušení jejich činnosti, počátek obchodních komor se datuje už od roku 1850. Dnes je Jhk nejsilnějším podnikatelským sdružením na jihu Čech a jednou z největších hospodářských komor v republice.

„Na počátku bylo cílem nejen spojit jednotlivé okresní hospodářské komory a nabídnout tak jihočeským podnikatelům širší portfolio služeb, ale také sjednotit zájmy podnikatelů a zvýšit vliv podnikatelské veřejnosti vůči regionálním partnerům. Za dobu působnosti Jhk se, myslím, podařilo potvrdit, že to byl dobrý krok kupředu. Dnes jsme nejsilnější podnikatelské sdružení na jihu Čech a pro regionální instituce jsme důležitým partnerem,“ hodnotí Miroslav Dvořák, předseda představenstva Jhk, která v dnešní době čítá přes 1100 členů. Díky tomuto silnému zastoupení je dokonce jednou z největších hospodářských komor v České republice.

„Za dobu své působnosti Jihočeská hospodářská komora dokázala rozšířit svou činnost jak z hlediska služeb pro podnikatele, tak i regionální působnosti. Své aktivity rozšířila také na spolupráci a propojování firem a jihočeských škol a podporuje tak i místní trh práce. To vše i díky proaktivitě mnohých jihočeských podnikatelů a firem, které se do našich projektů zapojují. Za to jim patří velký dík,“ zmiňuje Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk).

Okresní hospodářská komora v Českých Budějovicích vznikla už v roce 1993 a navázala tak na tradice Obchodní a živnostenské komory, přerušené v roce 1948. Ta vznikla fúzí fungujících hospodářských komor v okresech České Budějovice, Český Krumlov, Strakonice a Tábor k 1. lednu 2001. V roce 2001 byly navíc založeny oblastní kanceláře v Jindřichově Hradci, Písku a Prachaticích a v roce 2002 oblastní kanceláře v Milevsku a Třeboni. Dnes tak Jihočeská hospodářská komora působí v devíti regionech Jihočeského kraje, což napomáhá k bližší spolupráci nejen s podnikateli, ale i s městy a obcemi, které jsou nedílnou součástí podnikatelského dění.

Podíváme-li se hlouběji do historie, českobudějovická hospodářská komora byla ustavena už 29. listopadu 1850 a jejím prvním prezidentem byl zvolen Vojtěch Lanna st. Ten měl velký vliv nejen na činnost komory, ale zasloužil se také o vznik a rozvoj průmyslu v jižních Čechách a na celém území Čech. Na Husově ulici, kde je dodnes hlavní sídlo Jhk, je komora již od roku 1908.

 

Popisek fotografie: Hlavní sídlo Jihočeské hospodářské komory na Husově ulici v Českých Budějovicích


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

08. duben 2021
Podpora podnikání

Jihočeský vědeckotechnický park podpoří jihočeské podnikatele v oblasti zavádění nových technologických trendů

Pokud přemýšlíte o realizaci postupné digitální transformace vašich firemních procesů, automatizaci, robotizaci, či zavádění nových technologií a prvků průmyslu 4.0, má pro vaši firmu Jihočeský vědeck...

Přečíst celý článek
07. duben 2021
Podpora podnikání

SMART záruky usnadní malým a středním podnikatelům přístup k úvěrům na digitalizaci

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) připravila pro malé a střední podnikatele tzv. SMART záruku, která jim usnadní přístup k úvěrům o...

Přečíst celý článek
01. duben 2021
Podpora podnikání

Expandujte na americký trh: Online B2B jednání mezi českými a americkými firmami

Akci organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Los Angeles, California Governor’s Office of Business and Economic Development a s World Trade Center Los Angeles.

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.