Úpravy v oblasti živnostenského podnikání, zaměstnanosti, životního prostředí či daňové správy. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poslalo do mezirezortního připomínkového řízení balíček třiadvaceti námětů na snížení administrativní zátěže podnikatelů.
Jednodušší život pro podnikatele? Ministerstvo navrhuje 23 opatření na omezení byrokracie
Cílem MPO je, aby byla všechna opatření realizována nejpozději do poloviny roku 2025, a to včetně ukončení legislativního procesu. Na přípravě by se měla podílet i ostatní ministerstva.
Stát nemá být překážkou ale partnerem, tvrdí MPO
„Jedním z hlavních předpokladů pro úspěšné podnikání je přívětivé podnikatelské prostředí, nízká administrativní zátěž a co možná nejjednodušší pravidla pro podnikání. Naším cílem je vytvořit podnikatelům takové podmínky, kde nebude stát překážkou, ale partnerem. Proto jsme připravili těchto 23 návrhů opatření, která podnikatelům umožní snižovat výdaje, šetřit čas a zvýšit produktivitu. Od opatření si slibujeme, že také zvýší atraktivitu Česka mezi zahraničními investory,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Náměty ministerstvo podle Síkely konzultovalo s odbornou veřejností, ostatními rezorty či se zástupci podnikatelských svazů a asociací.
Seznam 23 návrhů zahrnuje opatření, která spadají pod více rezortů. MPO ale bude koordinátorem jejich zavádění a samo si vezme na starosti například přípravu Databáze informačních povinností nebo další vylepšování Portálu živnostenského podnikání.
„Zrušíme povinnost uvádět údaj o doručovací adrese při ohlašování živnosti a také chystáme aktualizaci obsahu jednotlivých živností tak, aby byl co nejlépe srozumitelný. Databáze informačních povinnosti pak přinese seznam povinností podnikatelů na jednom místě,“ popisuje ministr.
Co má podnikatelům ulehčit život?
V rámci seznamu opatření dále MPO navrhuje umožnit na základě dohody mezi zaměstnavatelem a pracovníkem vyplácení mzdy v eurech i těm zaměstnancům, kteří nemají místo výkonu práce v zahraničí.
Mezi návrhy je i plnohodnotné legislativní ukotvení elektronické a digitální účtenky, aby se ušetřil tisk účtenek, pokud to zákazník nepožaduje. Vydání papírové formy účtenky by bylo povinné pouze na vyžádání. Zákazník by digitální účtenku mohl získat například prostřednictvím aplikace nebo e-mailu. Díky tomu by byl proces nakupování rychlejší, jednodušší a zároveň přispěje k postupnému odstranění situace, kdy se účtenka vytiskne a rovnou vyhodí, protože ji zákazník nechce.
Dále navrhujeme zrušení povinnosti sestavovat písemný rozvrh čerpání dovolené a jeho odsouhlasení odborovými organizacemi. Zaměstnavatelé by díky tomu mohl rychleji reagovat na požadavky zaměstnanců čerpat dovolenou.
Mezi další návrhy patří některé úpravy formulářů pro odevzdávání daňového přiznání, jednodušší převody vozidel nebo zavedení podkladů pro posuzování vlivu na životní prostředí pouze v elektronické podobě, místo té papírové. V rámci balíčku rezort také navrhuje změny v udělování pokut a sankcí. Pokud by pokutovaný zaplatil sankci ve zkrácené lhůtě od jejího udělení, snížila by se její výše automaticky o polovinu. O navrhovaných parametrech se bude ještě jednat.
„Ostatní rezorty nyní budou mít v rámci mezirezortního připomínkového řízení 10 dní na své připomínky. Po jejich zapracování se návrhem bude zabývat vláda s tím, že finální podoba opatření se může během tohoto procesu změnit,“ informuje vrchní ředitel sekce hospodářství MPO Eduard Muřický.
Zdroj: www.businessinfo.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Hospodářská komora představila českým europoslancům své priority pro mandát nové evropské komise
Prezident HK ČR Zdeněk Zajíček představil Evropskému parlamentu klíčová doporučení podnikatelů pro nový mandát Evropské komise.
Dvě třetiny firem počítají se zvyšováním platů zaměstnancům v příštím roce
Téměř dvě třetiny firem počítají s tím, že v příštím roce svým zaměstnancům zvýší mzdy. Polovina z nich přitom počítá s navýšením do 5 procent, další polovina pak plánuje mzdový růst nad pětiprocentní...
Plán legislativních prací vlády na rok 2024: Co čeká české podnikatele?
Vláda České republiky představila svůj Plán legislativních prací na rok 2024, který zahrnuje několik klíčových změn a návrhů zákonů, jež mohou zásadně ovlivnit podnikatelské prostředí. Přinášíme vám p...