Aktuality

Jaké to je být instalatérem či truhlářem, si vyzkouší děti i rodiče na jarních řemeslných workshopech

23. březen 2022
Tisková zpráva Stavebnictví Technika a řemesla

Jihočeská hospodářská komora na jarní měsíce připravila s mistry v oboru zábavné workshopy pro děti od šesti do patnácti let a jejich rodiče. První z akcí projektu Buď mistr zaměřená na truhlařinu se uskuteční 26. března v truhlárně ve Chvalšinách, kde si děti vyzkouší, co obnáší práce truhláře, a odnesou si domů originální výrobky. Další workshopy pak představí profese klempíře, obkladače a instalatéra. Zájemci se mohou hlásit přes web www.budmistr.cz.

„Vyzkoušet si práci řemeslníka a naučit děti s nářadím není pro každého jednoduché. Ne každý má doma vybavenou dílnu s potřebnými nástroji. Proto jsme připravili řemeslné workshopy, kde si budou moci rodiče i děti pod dozorem mistra osahat práci truhláře, obkladače či například klempíře,“ představuje jarní zážitkové workshopy Jihočeské hospodářské komory její ředitel Luděk Keist. Právě Jihočeská hospodářská komora (Jhk) připravila spolu s partnery na jarní měsíce tohoto roku celkem čtyři zážitkové workshopy pro děti a rodiče v rámci projektu Buď mistr.

První řemeslný workshop zaměřený na obor truhláře proběhne již v sobotu 26. března v truhlárně ve Chvalšinách, kde děti za asistence mistrů svého oboru budou moci vyzkoušet, jaké to je být truhlářem. „Zkušený mistr dětem představí práci se dřevem, ukáže jim nástroje, které používá, a pomůže při výrobě originálních výrobků. Ty si děti budou moci vyrobit podle speciálně připravených návodů a odnést domů,“ upřesňuje Luděk Keist a dodává, že účastníci při návštěvě workshopů nepotřebují žádné speciální vybavení: „Stačí si vzít pohodlné pracovní oblečení, pevnou obuv a dobrou náladu, materiál i vybavení dílny bude všem účastníkům během workshopu k dispozici.“

Všechny plánované workshopy budou obtížností uzpůsobeny dětem od 6 do 15 let, děti navíc budou pracovat pod dohledem rodiče a zároveň i zkušeného pracovníka z oboru. Ten jim také vysvětlí, jaké nástroje pro daný postup zvolit a jak je udržovat. Během dubna a května pak navážou na první akci další sobotní workshopy, které se zaměří na profese klempíře, instalatéra a obkladače. Děti si tak vyzkouší kromě práce se dřevem i zpracování jemných plechů a profilů, nebo spojování materiálů různými způsoby, jako je například pájení.

„Inspirací pro zážitkové workshopy nám byl projekt Hospodářské komory hlavního města Prahy Cesta za řemeslem. A když představovat řemeslo, tak kde jinde než na středních školách, kde se mohou budoucí řemeslníci danému řemeslu naučit,“ představuje záměr podpořit řemesla v Jihočeském kraji Luděk Keist. Jhk na těchto aktivitách dlouhodobě spolupracuje s Jihočeským krajem, Střední odbornou školou zdravotnickou a Střední odborným učilištěm Český Krumlov a nově i s Řemeslnou komorou Regensburg a Střední odbornou školou a odborným učilištěm Písek. V obou zmíněných středních školách budou jarní workshopy probíhat.

Zájemci se na jarní workshopy mohou bezplatně přihlásit přes web www.budmistr.cz, který vznikl s cílem představit žákům řemeslné profese, ale i možnosti, kde je mohou studovat a co se na jednotlivých oborech naučí. Web slouží i pedagogům, kteří si zde mohou stáhnout výukové pracovní listy s návodnými postupy pro vytvoření konkrétního výrobku ze dřeva, keramické dlažby, plechu nebo odpadního potrubí použitelné v rámci praktických předmětů ve vyučování.

Jarní workshopy probíhají díky projektu Buď Mistr, který je realizován z Dispozičního fondu v rámci Programu přeshraniční spolupráce Česká republika-Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014-2020.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

10. leden 2024
Tisková zpráva

Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023 v Jihočeském kraji

Dne 10. ledna 2024 byly na Krajském úřadě Jihočeského kraje slavnostně vyhlášeny výsledky 22. ročníku ceny „Spokojený zákazník Jihočeského kraje“. Z 14 kategorií získalo národní ocenění českých spotře...

Přečíst celý článek
06. prosinec 2023
Stavebnictví

Pro rodinné a bytové domy hradí stát zpracování Návrhu energeticky úsporných opatření (NEO)

Spolek Energy Centre České Budějovice, který je součástí největší poradenské sítě zaměřené na energetické úspory v České republice - EKIS, oznamuje zavedení nového typu konzultace: Návrh energeticky ú...

Přečíst celý článek
29. listopad 2023
Tisková zpráva

Umělou inteligenci aktivně využívá zatím jen sedmina jihočeských firem, vyplývá z průzkumu Jhk

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro podnikatele v úterý 28.11. Jihočeská hospodářská komora (Jhk). Umělou inteligenci (AI) vyzkoušela na jihu Čech pouze třetina firem, pravidelně ná...

Přečíst celý článek