Aktuality

Jak získat dotace pro podnikající osoby a jak řešit úspory energií? Podnikatelům odpovídal energetický specialista na Ranní kávě Jhk v Českém Krumlově

31. březen 2023
Byznys Energetika Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Jak získat dotace pro podnikající osoby v rámci Operačního programu na úspory energie nebo jak vůbec úspory energií řešit? I na tahle témata v rámci Ranní kávy v Českém Krumlově odpovídal Roman Šubrt, předseda Asociace energetických specialistů a soudní znalec v oblasti energetika budov. Z networkingového setkání, jenž se konalo 22. března v Českém Krumlově, jsme vám sepsali ty nejdůležitější informace, které se vám budou hodit (nejen) pro vaše podnikání. 

 

Dotační systémy

Systém dotací je dle hosta Ranní kávy Romana Šubrta velmi nepřehledný. Výzev je mnoho, proto je potřeba vždy cíleně zjišťovat pro koho je otevřena jaká dotační výzva, kdo je oprávněný příjemce a jaké jsou podmínky. Často ani „dotační specialisté“ nevědí o konkrétní výzvě, či kam daného potenciálního žadatele směrovat.

 

Dotace pro podnikající osoby – OP TAK

Jedná se o operační program na úspory energie – výzva I, která je otevřená do 30. listopadu 2023.

1. Maximální uznatelné náklady 25 000 Kč na ušetřený GJ energie (a max. 37 500 Kč investičních nákladů na ušetřený GJ).

2. Povinnost ušetřit minimálně 30 % energie na daném opatření.

Například u zateplení budovy se musí ušetřit minimálně 30 % energie na provoz budovy, což dříve nebylo omezené. provoz budovy. Jedná se o vytápění, osvětlení, příprava TV, případně chlazení nikoliv však technologické.

U výrobní linky je opět potřeba ušetřit minimálně 30 % - pokud se mění např. laser, musí tento laser ušetřit minimálně 30 %. Pokud se mění CNC stroj platí pro to stejná podmínka. Pokud se mění kompresor, opět jeho výměnou musí být dosaženo úspory minimálně 30 % energie.

Dotace jsou minimálně 500 000 Kč, a podle velikosti podniku 35 / 45 / 55 %, ale má to svůj háček. Ještě se musí zohlednit alternativní investice. Je proto potřeba uvažovat raději s dotací o 10 % nižší, a pokud bude vyšší, tak půjde o příjemné překvapení.

 

Aktuální znění zákona 406/2000 Sb. uvádí mimo jiné tyto povinnosti:

Kontrola systémů vytápění a systémů klimatizace musí být provedena u provozovaného systému vytápění budovy nebo kombinovaného systému vytápění a větrání budovy se jmenovitým výkonem nad 70 kW. Takže všude, kde jsou v budově kotle s výkonem v součtu nad 70 kW, nebo kde je napojení na CZT umožňující výkon nad 70 kW musí být provedena tato kontrola.

Kontrola systémů vytápění a systémů klimatizace musí být provedena u provozovaného systému klimatizace nebo kombinovaného systému klimatizace a větrání se jmenovitým elektrickým příkonem nad 70 kW.

 

Povinnost energetického auditu je dána velikostí firmy

Tam, kde podnikatel, který s podnikatelem nebo podnikateli, kteří se podílejí na jeho základním kapitálu nebo hlasovacích právech alespoň 25 %, zaměstnává 250 a více osob nebo vykazuje roční obrat vyšší než 1,3 miliardy korun nebo roční bilanční sumu rozvahy vyšší než 1,1 miliardy korun, je povinen jednou za 4 roky zajistit pro jím užívané nebo vlastněné energetické hospodářství provedení energetického auditu. Pokud splňuje výše uvedení, musí mít energetický audit. Pokud nemá tento obrat nebo tolik zaměstnanců, ale má velkou spotřebu všech energií (elektřina, zemní plyn, teplo, uhlí, dřevo...) a celková spotřeba energie je nad 5 000 MWh, má také povinnost mít energetický audit.

Do roku 2050 má být Evropská unie uhlíkově neutrální. Možnosti, jak toho docílit, jsou dle Romana Šubrta dvě. První možností je snižování spotřeby energie, které však obnáší fyzikální limity. Druhým způsobem je instalace technologií pro obnovitelné zdroje energie, které ale doprovází prostorové limity pro výstavbu.

Od roku 2026 musí mít nové veřejné budovy nulové emise oxidu uhličitého. Pro všechny nové budovy se to bude týkat od roku 2028. Veřejné a nebytové budovy budou muset mít hodnocení Průkazu energetické náročnosti budov (PENB) od roku 2027 nejhůře E a o tři roky později nejhůře D. Co se týče bytových domů, tak ty budou muset mít hodnocení PENB od roku 2030 nejhůře E a od roku 2033 nejhůře D.

Host ranní kávy zmínil, že bude pravděpodobně docházet i k hodnocení použitého materiálu, svázaných emisí oxidu uhličitého a recyklovatelnosti.

 

Ing. Roman Šubrt, Ph.D.

  • Předseda Asociace energetických specialistů
  • Soudní znalec v oblasti energetika budov
  • Autor mnoha odborných i populárně naučných publikací
  • Energetický specialista
  • Autorizovaný projektant v oboru pozemní stavby

 

Zdroj: Podklady Romana Šubrta – hosta Ranní kávy uskutečněné v Českém Krumlově


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

31. květen 2023
Byznys Podpora podnikání

Podnikatelé zvolili za prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka

Podnikatelé na celostátním sněmu konaném v pražském kongresovém centru O2 universum zvolili za prezidenta Hospodářské komory na další tři roky Zdeňka Zajíčka.  Zdeněk Zajíček získal 190 hlasů, jeho pr...

Přečíst celý článek
30. květen 2023
Byznys Podpora podnikání

Kyber cena roku „Pro bezpečný kybernetický prostor“

Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú. za podpory Pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti (AFCEA) a řady dalších partnerů zahájilo první ročník projektu / soutěže KYBER CENA ROKU.

Přečíst celý článek
25. květen 2023
Byznys

Využijte léto pro zdravý pohyb v krásné prostředí jižních Čech: ČEZ Lipno Sport Festival

Léto na Lipně je už neodmyslitelně spojeno s ČEZ Lipno sport festivalem. Skvělé podmínky pro sport a zábavu na břehu Lipenské nádrže a krásná šumavská příroda láká všechny milovníky aktivního životníh...

Přečíst celý článek