#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Itálie pozastavila část výroby a služeb

24. březen 2020
Byznys Koronavirus

Itálie kvůli pokračující epidemii koronaviru pozastavila veškerou postradatelnou výrobu a služby. Dekret, který podepsal italský premiér Giuseppe Conte, platí od 23. března do 3. dubna 2020.

Dekret nařizuje na celém území Itálie uzavření všech obchodů kromě obchodů s potravinami, lékáren, čerpacích stanic, prodejen tabáku a novinářských stánků. Pro veřejnost jsou otevřeny i nadále pošty, vybrané bankovní pobočky, poskytovány budou dopravní, finanční a pojišťovací služby.

Vybraným sektorům, mezi které patří ocelářský, metalurgický a stavební průmysl se vláda rozhodla poskytnout lhůtu tří dnů do 25. března na uzavření výrobních linek. Výjimku tvoří rozestavěný most Morandi v Janově.

Nadále jsou povoleny výrobní činnosti v sektorech, které zajišťují nezbytně nutné potřeby jako je zemědělsko-potravinářský a farmaceutický průmysl, a také ve strategických oblastech jako je kosmický a obranný průmysl a další vybraná odvětví.

V dokumentu jsou podrobně rozepsány všechny sektory, které jsou považovány za nepostradatelné a kterým se i nadále umožňuje činnost. Patří sem zemědělská výroba, rybářství a akvakultura, těžba uhlí, zemního plynu a ropy, potravinářský a nápojový průmysl, výroba pracovních a ochranných oděvů, dřevěných obalů, výroba papírových a plastových výrobků, chemických a farmaceutických výrobků, výroba skleněných přístrojů pro laboratorní, hygienickou a farmaceutickou potřebu, přístroje pro radioterapie, elektrotechnické přístroje, motory, generátory, stroje pro zemědělství, výrobky z plastu, papíru a gumy, nástroje pro zdravotnictví a stomatologii, výroba rakví, dodávky vody, elektrické energie, plynu a klimatizace, správa kanalizace, odvoz a zpracování odpadu, sanační činnosti, civilní inženýrství, oprava automobilů, prodej náhradních automobilových dílů, velkoobchod se zemědělskými surovinami, farmaceutickými výrobky, knihami a novinami, stroji a zařízeními, dopravními prostředky, přístroji pro vědecké účely, protipožárními prostředky a proti nehodám, ropnými produkty, pozemní, potrubní, vodní a letecká doprava, činnosti spojené se zabezpečením dopravy, poštovní a kurýrní služby, hotelové služby, informační a komunikační služby, pojišťovací a finanční právní a účetnické služby, inženýrská a architektonická činnosti, vývoj a výzkum, veterinářské služby, ostraha, úklidová a dezinfekční činnost, činnost call center, distribuce knih a novin, státní správa a obrana, zdravotní a sociální služby, oprava a údržba datových a telekomunikačních sítí, oprava domácích elektrických spotřebičů.

Ačkoliv došlo k pozastavení výroby v sektorech jako je automobilový průmysl, který představuje významnou část českého vývozu do Itálie, zůstává zachována výroba ve výše vyjmenovaných oborech, kde jsou příležitosti pro české firmy stále otevřené. Předpokládá se výrazný nárůst v oblasti online obchodů, potravinářství a farmaceutik.

Doprava zboží do Itálie byla zachována a náklady lze přepravovat za dodržení několika pravidel.

Plné znění dekretu zde 

Zdroj: Moderní ekonomická diplomacie MZV ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

08. duben 2020
Koronavirus

OSVČ dostanou příspěvek 25 000 korun: Kdo na něj dosáhne? Jak o příspěvek požádat?

Poslanecká sněmovna schválila podporu osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), jejichž podnikání bylo zasaženo opatřeními proti epidemií koronaviru. Za období od 12. března do konce dubna dostanou OS...

Přečíst celý článek
07. duben 2020
Koronavirus

Kvůli výpadku příjmu nemáte na základní výdaje, ale na dávky hmotné nouze nedosáhnete? Můžete požádat o MOP

Lidé, kterým kvůli současným opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poklesl příjem, ale ne o tolik, aby jim vznikl nárok na opakující se dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplat...

Přečíst celý článek
06. duben 2020
Koronavirus

Komunikujte se státem elektronicky, nechoďte na úřady. Komora spouští iniciativu PODEJTO ZA MĚ

Nová legislativa související s  koronavirem přináší podnikatelům nové povinnosti a nutnost jednat s úřady. Omezená kapacita a kratší otevírací hodiny většiny institucí ale komunikaci mezi firmami a úř...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.