#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Hospodářské komory v příhraničí jsou pro rychlé otevření státních hranic

13. květen 2020
Byznys Tisková zpráva Doprava

Pět hospodářských komor v česko-bavorském příhraničí navrhuje okamžitý návrat k úplné svobodě pohybu a svobodnému poskytování služeb.

Pandemie koronaviru postihla Českou republiku i Bavorsko stejnou měrou. Opatření k potlačení pandemie přijatá v České republice i v Bavorsku byla nezbytná a ve výsledku úspěšná, i když za cenu dalekosáhlého zastavení hospodářského a společenského života. Úspěch těchto opatření lze statisticky vidět na snižujícím se počtu infekcí a na spíše nízkém počtu hospitalizací a úmrtí na COVID-19 v celoevropském srovnání.

Zároveň se však ztráty vzniklé v důsledku zastavené výroby a služeb sčítají v obrovské částky, které nelze kompenzovat za pomoci žádného státního rozpočtu ani dotačního programu. K tomu přičtěme kurzarbeit, ztrátu pracovních míst a insolvence. Hrozí masivní recese.

V této situaci je nezbytné přezkoumat jakákoli zbývající omezení z hlediska jejich vhodnosti, nezbytnosti a přiměřenosti. Každý den se počítá. V případě, že epidemiologická situace umožňuje návrat k ekonomické normálnosti, je potřeba reagovat obratem. Ekonomika obou zemí potřebuje perspektivu a jistotu jasného plánu.

Obchodní a průmyslová komora Dolní Bavorsko a Obchodní a průmyslová komora Regensburg pro Horní Falc / Kelheim, Komora řemesel Dolní Bavorsko a Horní Falc, jakož i Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji a Jihočeská hospodářská komora jednomyslně navrhují rychlé, postupné otevírání státních hranic.

Jejich uzavření bylo možná v první fázi považováno za nezbytné. Na obou stranách hranice byla ale přijata opatření, která mají již jasně viditelné srovnatelné úspěchy a již tedy neexistuje žádný objektivní důvod k omezení nebo téměř úplnému zákazu volného pohybu osob a svobodného poskytování služeb. Místo toho znamená každý další den uzavření hranic hrozbu pro rychlé zotavení vnitřního trhu EU, který je základem pro hospodářskou sílu našich dvou zemí.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

11. srpen 2020
Byznys

Obce dostanou 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší daňové příjmy kvůli pandemii

Ministerstvo financí pošle obcím 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Peníze mohou obce očekávat na svých ...

Přečíst celý článek
06. srpen 2020
Byznys

Aktuální zprávy z trhu

Realizujtete devizové obchody? Přinášíme Vám aktální informace z trhu. Přečtěte si, jak se vyvíjí tržní situace u nás, ve státech EU a ve světě.

Přečíst celý článek
05. srpen 2020
Byznys Doprava

Czech Trade bude exportní služby podnikatelům poskytovat bezplatně do konce roku

Předešlé krizové období s sebou přineslo mnoho výzev, které svět donutily udělat ještě větší krok do online světa. Už během pandemie proto začala agentura CzechTrade své exportní služby poskytovat zda...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.