#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Hospodářská komora žádá poslance, aby opravili tři chyby v nově chystaném programu Antivirus C

29. květen 2020
HR a personalistika Podpora podnikání Koronavirus

Poslanci se budou dnes zabývat vládou schváleným návrhem zákona, označovaným také jako režim C programu Antivirus. Má umožnit některým zaměstnavatelům po tři měsíce nehradit „za sebe“ sociální pojistné. Kvůli nevhodně nastaveným podmínkám by ale na pomoc nedosáhli mnozí zaměstnavatelé, kteří ji skutečně potřebují, a pomoc by se tak míjela účinkem. Hospodářská komora proto apeluje na poslance, aby změnili tři parametry režimu C: aby pomoc nebyla limitována jen pro zaměstnavatele do 50 zaměstnanců, aby se s ohledem na reálnou situaci ve firmách rozumně upravila podmínka poklesu mezd a aby byl vyloučen souběh s podporou Antivirus na úrovni jednotlivých zaměstnanců, nikoli celé firmy.

Tříměsíční zrušení sociálních odvodů za zaměstnavatele bude umožněno jen velmi úzkému okruhu těch nejmenších podniků – a to do 50 zaměstnanců. Hospodářská komora upozorňuje, že kvůli takové podmínce nedosáhnou na pomoc mnohé podniky, které ji reálně potřebují.

„Nedává logiku, že nárok na režim C programu Antivirus by měly mít jen ty nejmenší podniky, když vládou zavedená preventivní opatření dolehla na firmy všech velikostí,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Sama ministryně práce a sociálních věcí přitom na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády uvedla, že tento režim pomůže překlenout krizi po vládou zavedenými preventivními opatřeními malým (do 50 zaměstnanců) a středním podnikům (do 250 zaměstnanců). Podle vládního návrhu je ale přesto tento nárok omezen jen na malé podniky do 50 zaměstnanců.

V řeči čísel, jestliže podle dat MPSV na program dosáhne 88 % firem, tedy 233 tisíc zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají 1,464 milionu zaměstnanců v soukromém sektoru, potom tedy zbylé firmy na režim nebudou mít nárok jen kvůli tomu, že nepatří do skupiny drobných zaměstnavatelů, přičemž to jsou právě tito zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají většinu z 3,7 milionu zaměstnanců soukromého sektoru.

„Má-li být pomoc účinná, tedy je-li jejím cílem udržet zaměstnanost, pak smysl dává, aby stát umožnil takovou pomoc všem vládními kroky postiženým zaměstnavatelům, protože dolehly na téměř všechny podniky,“ poznamenal Dlouhý. Hospodářská komora je přesvědčena o potřebě takového nastavení parametrů, které by podnikům dávalo praktickou možnost volby mezi pokračujícím režimem B programu Antivirus a nově vytvářeným režimem C.

Druhým problémem je, že vláda zaměstnavatelům stanovila jako jednu z podmínek i to, že zaměstnanci museli pobírat alespoň 90 % mzdy ve srovnání s původní březnovou výší.

„Řada zaměstnavatelů – pokud nechtěla masově propouštět – musela dočasně snížit mzdy o více než desetinu, aby vůbec přežili. Z tohoto důvodu se pomoc nedostane opět k těm, kteří ji reálně potřebují,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Svaz i Hospodářská komora proto doporučují poslancům i tuto podmínku rozumně zmírnit tak, aby reflektovala skutečnou situaci v podnicích.

Třetí nelogičností je, že vládní návrh vylučuje souběh nové formy pomoci s již existující podporou Antivirus na úrovni celé firmy, nikoli jen zaměstnanců. Firma, která pro část svých zaměstnanců na překážkách čerpá příspěvek z programu Antivirus, by podle návrhu nesměla využít možnosti přechodně neodvádět pojistné připadající na mzdy těch svých zaměstnanců, kteří na překážkách nejsou. „Není jasné, proč by stát neměl podporovat i část aktivních zaměstnanců, kteří udržují firemní i národní ekonomiku v běhu,“ uzavírá Vladimír Dlouhý.

Zdroj: Hospodářská komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

13. červenec 2020
Podpora podnikání

Zavedení paušální daně, která má živnostníkům odlehčit od papírování, Hospodářská komora podporuje. Limit ročních tržeb by měl být ale vyšší

Hospodářská komora oceňuje, že Sněmovna v úvodním kole podpořila zavedení paušální daně pro živnostníky. Největší podnikatelská organizace zároveň připomíná, že koncept jedné paušální daně Hospodářská...

Přečíst celý článek
10. červenec 2020
Podpora podnikání

Férové podnikání ocení Národní cena českých spotřebitelů SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK

Cenou Spokojeného zákazníka bylo dosud ve vybraných krajích oceněno více než 1.260 podnikatelů. Letos přibudou další. 

Přečíst celý článek
10. červenec 2020
HR a personalistika

Co přináší novela Zákoníku práce

Společnost Delloitte Česká republika připravila ve svém čtvrtletním Mzdovém zpravodaji přehledný seznam změn Zákoníku práce po červnové novelizaci.  

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.