#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Hospodářská komora ČR vítá iniciativy na zrušení odvodů DPH z neproplacených faktur

08. duben 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

V Poslanecké sněmovně 7. dubna zazněly návrhy, které by mohly odstranit dlouhodobě kritizovanou povinnost platit DPH i z faktur, za které podnikatelé neobdrží peníze. Jak návrh předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška, tak občanských demokratů, kteří podobné opatření navrhli v hospodářském výboru dolní komory, jdou dobrým směrem.

Usnesení výboru, které vyzývá vládu, aby jako jedno z ekonomických opatření na pomoc ekonomickým subjektům v době epidemie odložila splatnost DPH z nezaplacených faktur pro plátce daně za období březen až červen 2020, a to do konce roku 2020, je dobrým základem pro další konkrétní legislativní návrhy.

"Platby DPH i z neproplacených faktur mohou být zejména v době současné krize pro řadu podnikatelů až existenčním problémem. Jsem proto rád, že se v Poslanecké sněmovně našly hlasy, které zvedly nedávnou výzvu Hospodářské komory a chtějí aktivně zlepšit ekonomické vyhlídky tuzemských firem. Nicméně upozorňuji, že ďábel bývá často skryt v detailu. Proto považuji za důležité, aby změny DPH probíhaly v úzké kooperaci s ministerstvem financí," říká Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR). 

Hospodářská komora na problematičnost placení DPH z neuhrazených faktur upozorňovala dlouhodobě, a to ještě dávno před koronavirovou krizí. I z tohoto důvodu mj. podporovala vládou rozpracovaný koncept tzv. reverse charge. Výběr DPH z neuhrazených faktur už v roce 2017 „vyhrál“ u podnikatelské veřejnosti v pravidelně anketě Absurdita roku. 

Zdroj: Tisková zpráva Hospodářské komory ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

28. květen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Sněmovna přehlasovala senátní vratku, Finanční správa začne přijímat žádosti od společníků malých s.r.o.

Poslanecká sněmovna dnes podruhé podpořila vládní návrh novely zákona o kompenzačním bonusu připravený Ministerstvem financí. Přehlasovala tím senátní vratku a odmítla pozměňovací návrh Senátu, který ...

Přečíst celý článek
28. květen 2020
Legislativa a účetnictví

Poslanci schválili upravenou novelu, která přinese online finanční úřad

Poslanecká sněmovna na dnešní schůzi ve zrychleném jednání schválila novelu daňového řádu. Návrh z dílny Ministerstva financí přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní. Stěžejní...

Přečíst celý článek
28. květen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Záruční banka má smlouvy ke COVID III podepsat s bankami v pátek

Do výzvy Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) k záručnímu programu COVID III se přihlásilo 20 komerčních bank nebo spořitelních družstev. Nyní se uskuteční konzultace s ministerstvem průmys...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.