Aktuality

Hospodářská a Agrární komora České republiky upozorňují na odpojováni od dodávek plynu zákazníků Bohemia Energy

15. říjen 2021
Byznys Doprava Obchod Strojírenství

Hospodářská komora České republiky a Agrární komora České republiky na základě podnětů od členů a signálů z trhu s plynem upozorňují na extrémní riziko, že od začátku příštího týdne začnou být odpojováni od dodávek plynu firemní zákazníci Bohemia Energy se spotřebou vyšší než 630 MWh ročně.

Dodavatelé poslední instance totiž nemají povinnost těmto zákazníkům plyn dodávat, jak také vyplývá ze stanoviska ERÚ. Hospodářská komora a Agrární komora proto včera začaly mapovat mezi svými členy, kolika z nich odpojení od plynu hrozí. Zároveň vyzývají Ministerstvo průmyslu a obchodu k neodkladnému řešení této situace, neboť může dojít k nevratným škodám v ekonomice České republiky.

Obě organizace připomínají, že včera Hospodářská komora vyzvala k ustanovení krizového štábu, v němž by byli zastoupeni i představitelé podnikatelské sféry (Hospodářská komora, Agrární komora, Svaz průmyslu a dopravy), který by nepochybně přispěl k lepší informovanosti a rychlejší identifikaci problémů tohoto charakteru.

 

Okamžité kroky, které ochrání firmy i domácnosti

"Přestože současný stav je velmi nelichotivý, není na místě propadat davové panice. Naopak je třeba podniknout okamžité kroky, které ochrání firmy i domácnosti, jakožto koncové odběratele," uvádí Hospodářská komora ČR (HK ČR). Co se týče velmi rychle rostoucích cen, prezident HK ČR Vladimír Dlouhý se obrátil na vicepremiéra a zároveň ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, kterému představil konkrétní doporučení.

HK ČR v první řadě doporučuje zřízení krizového štábu. Ten by měl zmapovat veškeré legislativní nástroje v rámci ČR i EU, které lze využít k řešení krizového stavu, ochránit trh a nalézt řešení proti překotným cenovým výkyvům. Zásadní je mít připraven scénář pro krizovou situaci, který by koncové odběratele ochránil.

Dále se nabízí bezodkladná úprava výše povinného příspěvku na obnovitelné zdroje energie po vzoru německého modelu. Na obnovitelné zdroje totiž v platbě za elektřinu přispívají domácnosti i firmy. Příspěvek tvoří 13,35 % z ceny elektřiny a spadá do kategorie regulovaných položek ceny za elektřinu, tedy těch, o nichž rozhoduje Energetický regulační úřad.

Jako další opatření se nabízí například zastropování ceny emisní povolenky nebo úprava národní legislativy na úrovni zákonů, nicméně zde je třeba dodat, že je to běh na dlouhou trať, který současný vývoj ohrožující odběratele energií nedovoluje.

"Za Hospodářskou komoru mohu slíbit, že vynaložíme veškeré úsilí, abychom minimalizovali ekonomické dopady na firmy a sociální dopady na domácnosti. Toto jsme připraveni činit jak na úrovni České republiky bez ohledu na politickou situaci, tak rovněž svým působením v Eurochambres, kde jakožto viceprezident budu zvyšovat tlak na další evropské hospodářské komory a státy v nutné potřebě hledat, kromě konkrétních rychlých opatření na národní úrovni, také alternativní partnery pro nákup zemního plynu ze třetích zemí, což bezesporu napomůže stabilitě dodávek i cen," uvedl Vladimír Dlouhý. 

Bližší informace vč. vyjádření ke krachu společnosti Bohemia Energy si můžete přečíst i v této tiskové zprávě.

K dispozici je také odkaz pro možnost zhlédnutí včerejší tiskové konference, kde se Vladimír Dlouhý vyjádřil i k dalším tématům jako je situace v automobilovém průmyslu způsobená celosvětovým nedostatkem čipů či situaci na trhu práce.

 

Zdroj: Hospodářská komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. listopad 2021
Byznys

Veřejná beseda k adaptaci města České Budějovice na změnu klimatu

Statutární město České Budějovice ve spolupráci s RADDIT Consulting, Ekotoxa a Nadace Partnerství zvou na veřejnou besedu k adaptaci města České Budějovice na změnu klimatu. Beseda se bude konat 1. pr...

Přečíst celý článek
26. listopad 2021
Byznys Obchod

Česko-izraelské podnikatelské fórum - možnost navázání kontaktu s firmami z oblasti energetiky, úspory energií v průmyslu či kybernetické bezpečnosti

Hospodářská komora ČR si vás dovoluje pozvat na česko-izraelské podnikatelské fórum ONLINE, které organizuje ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou. Dalšími partnery jsou Israeli-C...

Přečíst celý článek
24. listopad 2021
Byznys

Podnikatelé opět mohou žádat o kompenzační bonus ve výši až 1 000 korun denně

Vláda schválila nový zákon o kompenzačním bonusu Ministerstva financí, který přináší první nové bonusové období od 22. listopadu do 31. prosince 2021. Živnostníci a podnikatelé s poklesem tržeb nejmén...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.