Pomalé plánování, přebujelá regulace a zdlouhavé povolovací procesy. To jsou hlavní důvody bytové krize v Česku, na kterých se shodli politici napříč spektrem na předvolební debatě Hospodářské komory k bytové politice. Pokud se nezmění přístup k výstavbě, bude situace za pár let ještě horší, varoval prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Dostupnost bydlení? Bez odvahy ke změně to nepůjde, zaznělo na debatě Hospodářské komory
„Nestačí si situaci popsat. Potřebujeme politickou vůli a odvahu. Jinak se za čtyři roky budeme bavit o tomtéž – jen za vyšší ceny a s větším nedostatkem bytů,“ řekl Zdeněk Zajíček.
Jak je možné současný stav zvrátit a co tomu brání, rozebírali na půdě Hospodářské komory zástupci subjektů, jejichž volební podpora v průzkumech dlouhodobě přesahuje pětiprocentní hranici: Klára Dostálová (ANO), Zuzana Freitas Lopesová (Piráti), Jiří Horák (SPOLU), Marie Pošarová (SPD), Vítek Prokop (Stačilo!), Boris Šťastný (Motoristé sobě) a Viktor Vojtko (STAN).
Byrokracie místo bydlení
Cenová nedostupnost i nedostatek bytů, zvláště v místech s nejvyšší poptávkou, jsou důsledkem pomalého územního plánování a chaotického legislativního prostředí. Účastníci debaty se shodli, že současný systém je příliš komplikovaný, nepružný a nekoordinovaný.
„Forma bydlení – nájem nebo vlastnictví – je až druhořadá. Důležité je zrychlit procesy, snížit nákladovost a nastavit rozumnou míru regulace,“ uvedla Hana Landová z Hospodářské komory, která debatu moderovala.
Změna územního plánu v menší obci trvá dva až tři roky, ve větších městech pět až sedm. V Praze se nový plán připravuje už čtvrté volební období. Výsledkem je nevyužitý rozvojový potenciál, právní nejistota pro obyvatele i investory a narůstající frustrace. Hosté se shodli také na tom, že obce nemají v daném systému motivaci lákat nové podniky ani občany.
Regulace, která brzdí
Velkým tématem debaty byla i přeregulovanost stavebního procesu. Povinnosti, normy a byrokratické nároky jsou podle účastníků často zbytečně složité a v některých případech až absurdní.
Zazněl například apel na pročištění legislativního rámce, snížení počtu povolovacích razítek a jasnější pravidla pro územní plánování i výstavbu.
Větší role obcí, digitální realita a trh
Na debatě se diskutovala i role státu a samospráv v oblasti nájemního bydlení. Většina politiků souhlasila s tím, že pro zajištění dostupnosti bydlení je třeba odstranit překážky trhu, ale také posílit roli obcí jako vlastníků a provozovatelů nájemních bytů a vytvořit nástroje sociální podpory pro ohrožené skupiny obyvatel.
Digitalizace povolovacích procesů se pak ukázala jako další neuralgický bod. Politici připustili, že digitalizace bez důkladné změny procesů kýžené zrychlení nepřinese.
Podle názoru většiny z nich digitalizace má být nástrojem ke zjednodušení, nejen „přelepením stávajících agend na obrazovku.“ Cestou k řešení, jak se vyhnout dalšímu fiasku, pak může být zapojení soukromého sektoru například formou PPP.
Komora přichází s návrhem: detoxikujme systém
Na závěr debaty představil prezident Zajíček politikům Regulatorní a byrokratický detox, který představuje konkrétní návrhy Hospodářské komory, jak zlepšit podmínky nejen pro výstavbu. Jeho cílem je prosazení antibyrokratického zákona, který by omezil přeregulovanost a pomohl uvolnit trh.
Bez odvahy změnit pravidla bude vyšší dostupnost bydlení jen slib
Zástupci Hospodářské komory, odborníci i politici se shodli, že Česko má v rukou řešení – ale bez odvahy zjednodušit pravidla, zrychlit plánování a otevřít prostor pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru zůstane dostupné bydlení jen heslem. Komora proto vyzývá všechny strany, aby místo dalších analýz a slibů přišly s konkrétními kroky. „Bydlení potřebují lidé teď, už není čas na politické šarvátky,“ řekl jeden z diskutujících.
Debaty Hospodářské komory ČR slouží k formulování doporučení podnikatelů a expertů napříč obory směrem k politickým stranám. Téma dostupného bydlení patří k nejpalčivějším a podle Hospodářské komory ČR vyžaduje rychlé a odvážné kroky.
Zdroj: www.komora.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Sněm Hospodářské komory: Budoucí vláda se musí zaměřit na strategické investice a radikálně omezit byrokracii
Pokud má česká ekonomika udržet krok s vyspělými zeměmi, musí se budoucí politická reprezentace zabývat efektivitou provozních výdajů, posílit investice a razantně reformovat přeregulované podnikatels...
14 soutěžících bude reprezentovat Českou republiku na prestižní soutěži EuroSkills v Dánsku
Hospodářská komora představila 14 soutěžících, kteří změří své síly s evropskými konkurenty na nejvýznamnější akci odborného vzdělávání – EuroSkills v Dánsku. Do 9. bienále odborných dovedností EuroSk...
Odborníci na energetiku se v Pardubicích shodli: Česká energetika potřebuje jasnou strategii s důrazem na zajištění energetické bezpečnosti
Klíčové výzvy české energetiky, budoucnost teplárenství bez uhlí, transformace regionálních zdrojů nebo role veřejné správy v rozvoji udržitelné energetiky. To byla hlavní témata odborné konference „E...