Aktuality

Dočasná ochrana pro Ukrajince půjde prodloužit o jeden rok díky schválenému balíčku zákonu Lex Ukrajina IV

23. leden 2023
HR a personalistika Legislativa a účetnictví Ukrajina

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří utekli do České republiky před ruskou agresí a získali zde dočasnou ochranu, dostanou možnost jejího prodloužení až do 31. března 2024. Umožňuje to balíček zákonů „Lex Ukrajina IV“, který již v minulém roce, 30. listopadu 2022, schválila vláda. Novely zákonů přináší i další změny, které ovlivní pobyt ukrajinských uprchlíků v České republice.

Pobytové oprávnění se prodloužilo až do konce března 2024

Od 24. února, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a způsobilo tím masivní uprchlickou vlnu, udělilo Ministerstvo vnitra dočasnou ochranu 463 804 lidem (stav k 29. listopadu 2022). Její udělení se prokazuje tzv. vízovým štítkem, jehož platnost končí všem 31. března 2023. Vzhledem k vývoji konfliktu nyní nelze předpokládat, že by se uprchlíci mohli v blízké době vrátit zpět do svých domovů, a vláda proto schválila možnost toto pobytové oprávnění prodloužit až do konce března 2024.

Česká republika se řadí mezi země, které Ukrajině pomohly nejvíce ze všech. Pomohli jsme převážně ženám a dětem, kterým jsme nabídli bezpečný úkryt do doby, než Ukrajinci vytlačí Putinovu armádu zpátky do Ruska,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. „Vše však nasvědčuje tomu, že to bude ještě nějaký čas trvat, a proto je nutné dočasnou ochranu prodloužit,“ dodal ministr s tím, že je hrdý na všechny české občany, kteří se na pomoci Ukrajině jakkoliv podíleli.


Prodloužení ochrany se rozloží do několika etap

Vzhledem k množství osob, jichž se tato změna týká, se celý proces prodloužení dočasné ochrany rozloží do několika etap. Prodloužení totiž spočívá ve vylepení tzv. vízového štítku, při kterém je nutná osobní přítomnost na pracovišti Ministerstva vnitra. Proto se Ukrajinci, kteří mají zájem nadále pobývat v České republice, budou muset do 31. března 2023 nejprve elektronicky zaregistrovat. Tato registrace jim pak zajistí přidělení termínu k osobní návštěvě konkrétního pracoviště, kde jim bude vyznačen nový vízový štítek. K tomu se budou muset dostavit nejpozději do 30. září 2023. Pokud se uprchlíci nezaregistrují, případně se v určeném termínu nedostaví k vyznačení štítku, dočasná ochrana jim zanikne.

 

Vláda bude moci rozhodnout o elektronické registraci

S ohledem na současný vývoj konfliktu na Ukrajině a nadcházejícímu zimnímu období však nelze vyloučit příchod další vlny uprchlíků, která může naplno zaměstnat kapacity Ministerstva vnitra a Policie ČR. Návrh proto počítá s možností, že vláda bude moci případně rozhodnout, že by prodloužení dočasné ochrany spočívalo pouze v elektronické registraci.
 

Dochází i k novelizaci dalších zákonů

Kromě prodloužení dočasné ochrany dochází i k novelizaci dalších zákonů ovlivňujících pobyt ukrajinských uprchlíků v České republice. Na základě podnětu Ministerstva zdravotnictví se zjednodušují pravidla pro získání kvalifikace v oboru psychologie, neboť v souvislosti s příchodem osob zasažených válkou výrazně vzrostla poptávka po těchto službách. Upravují se také pravidla pro zápisy ukrajinských dětí k předškolnímu vzdělávání a povinné školní docházce pro nadcházející školní rok či se zjednodušují pravidla pro vyřazení dítěte z mateřské školy ve chvíli, kdy se vrací s rodiči zpátky na Ukrajinu.
 

Prodloužení se týká držitelů dočasné ochrany, kteří jí získali v roce 2022. Prodloužení proběhne ve dvou krocích:
  1. elektronická registrace k prodloužení dočasné ochrany - nejpozději do 31.3.2023 - listinná forma registrace nebude umožněna, každá osoba s dočasnou ochranou se musí zaregistrovat. Registrace bude spuštěna nejdříve 24. 1. na online platformě: frs.gov.cz
  2. vyznačení vízového štítku při osobní návštěvě na pracovišti OAMP - v určeném termínu do 30.9.2023 - štítek si musí držitel DO vyzvednout osobně, termín osobní návštěvy obdrží uživatel při online registraci.

Ve videích do Ministerstva práce a sociálních věcí najdete základní informace o tom, ja kbude celý proces probíhat: Videomanuál - verze UA a Videomanuál - verze CZE

 

Zdroj: MZV, MPSV - cizinci.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

26. leden 2023
HR a personalistika Legislativa a účetnictví

Novinky v mzdovém účetnictví pro rok 2023

Rok 2023 přináší mnoho změn. Výjimkou nejsou ani změny v mzdovém účetnictví, kde se schválily vyšší minimální mzdy, upravily stravenkové paušály či zdravotní a sociální pojištění.

Přečíst celý článek
25. leden 2023
HR a personalistika

Motivování benefity se po stagnaci opět vrací. Dbá se na podporu zdraví i duševní rovnováhy a rostou finanční bonusy

Portál Platy.cz analyzoval současný vývoj týkající se benefitního systému poskytovaného v České republice. Zaměstnavatelé se po pandemii opět vrací k investování do svých zaměstnanců a jejich benefitů...

Přečíst celý článek
16. leden 2023
HR a personalistika Legislativa a účetnictví

Limit pro DPH a paušální daň se od nového roku zvýšil na dva miliony

Limit pro registraci k DPH a využívání paušální daně od roku 2023 vzrostl. Senát v listopadu schválil návrh zákona Ministerstva financí, kterým se s účinností od 1. ledna zvýšil roční limit pro povinn...

Přečíst celý článek