Aktuality

DIGI den pro jihočeské základní a střední školy otestuje znalosti žáků v oblasti digitálních technologií skrz soutěžní aktivity

06. květen 2022
Tisková zpráva Školství Spolupráce škol a firem IT Vzdělávání Inovace

Vyzkoušet si základy programování, 3D tisk, nebo práci s digitálním obsahem a zároveň vyhrát pěknou odměnu v soutěžním klání budou moci žáci základních a středních škol na DIGI dnu v Českých Budějovicích. 11. května pro ně totiž Jihočeská hospodářská komora spolu s partnery připravila zábavný, ale zároveň naučný, interaktivní program. Aktivity tak otestují dovednosti a znalosti žáků, které učitelé získávají mimo jiné i skrz vzdělávací workshopy zaměřené na IT a práci s technologiemi.

„Technologie hrají v našich životech stále důležitější roli. Nestačí však jen ovládat aplikace. Je třeba vědět, jak se ovládají bezpečně. Ve spolupráci s partnery jsme proto připravili DIGI den, který nabídne zábavný půldenní program nabitý aktivitami na zvýšení digitálních dovedností a kterým chceme žáky a učitele přilákat k digitálním technologiím,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk), a dodává, že podobným aktivitám se chce komora věnovat dlouhodobě, protože do budoucna se bude zvyšovat poptávka po specialistech, kteří aplikace umí naprogramovat, propojit je s dalšími technologiemi a v neposlední řadě také ochránit.

DIGI den pro základní a střední školy pořádá Jihočeská hospodářská komora spolu s partnery 11. května 2022 v českobudějovickém Domě kultury Metropol. Během dopoledního programu se v hlavním sále vystřídá od 9 hodin hned několik základních škol, následně pak od 11 hodin otestují své dovednosti také žáci škol středních. Žáci škol budou mezi sebou soutěžit hned v několika tématech.

Odborníci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, Centra kybernetické bezpečnosti, z.ú. a společnosti Zonepi s.r.o. totiž připravili vždy 6 stanovišť. Žáci základních a středních škol si tak například prověří své znalosti o kybernetické bezpečnosti, vyzkouší si programování micro:bitem, 3D tisk a 3D modelování či blokové programování. Obtížnost a úkoly budou přizpůsobeny žákům ze základních a středních škol podle jejich znalostí a věku. Žáci ZŠ se tak zaměří zvlášť na grafiku a práci s digitální fotografií a základy programování s robotem Codey rockey. Zkušenější středoškoláci pak vyzkouší tvorbu digitálního obsahu v trojrozměrném prostoru IT, anebo skrz IoT – tzv. internet věcí, kterým zkusí pomocí programování propojit a například rozsvítit žárovku.

Každá škola svou třídu rozdělí do několika skupin, které budou bojovat o body ve svém tématu, jenž dostanou přiděleno. „Pro účastníky to přitom nebudou novinky. Soutěžním kláním totiž navazujeme na workshopy pro učitele IT, které pořádáme s odborníky z Jihočeské univerzity a díky kterým pak učitelé mohou do výuky přenášet nově nabité dovednosti či aktivity. Právě tyto znalosti pak žáci mohou využít v soutěžním klání a porovnat si tak své dovednostmi s žáky jiných škol,“ vysvětluje Barbora Sejková z Jhk, která v rámci aktivit asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi workshopy organizuje.

Pro všechna témata, ve kterých se mohou pedagogové vzdělávat, jsou navíc vypracovány metodiky včetně pracovních listů. I ostatní školy, které mají zájem, si tak mohou pracovní listy stáhnout na portálu www.impulsprokarieru.cz a oživit výuku na své škole, nebo se připravit na DIGI den v příštím roce. Ten totiž Jihočeská hospodářská komora plánuje zopakovat.

Žáci, kteří nebudou soutěžit s ostatními týmy z dalších škol, nebo nejsou součástí soutěžních týmů, však o zábavu nepřijdou. Své spolužáky budou moci podpořit fanděním, nebo využít doprovodný program na volných interaktivních stanovištích. „Pro ty nejlepší soutěžící pak máme připravenou odměnu, a samozřejmě pro všechny účastníky bude k dispozici občerstvení a zábavně strávené dopoledne,“ láká na akci Barbora Sejková.

DIGI den pořádá komora v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje III, který je spolufinancován Evropskou unií.

 

Program pro základní školy

Aktivity pro základní školy budou probíhat od 9:00 do 11:00 hodin. Ve spolupráci s odborníky Jhk připravila 6 stanovišť, na kterých si žáci můžou vyzkoušet hravou formou své dovednosti v těchto tématech: 

 • Programování Codey rocky – Znáte šikovného bílého robota? Pojede tam, kam ho pošleš. Pozor, ať se neztratí!

 • Kybernetická bezpečnost – Právě jste se ocitli v únikové místnosti a máte 10 minut na svou záchranu!

 • Programování micro:bit – Jsem malý, ale šikovný. Blikám, vydávám zvuky. Ale jen pokud mě umíš naprogramovat :o)

 • Blokové programování – Umí ti to myslet programátorsky?

 • Grafika, práce s fotkou – Vyfoť, vylaď a sdílej! Ale pozor, kvalita se počítá.

 • 3D modelování a 3D tisk – Staň se mistrem tiskařem! 

 

Program pro střední školy

Program pro střední školy bude probíhat od 12:00 do 14.00 hod. a bude obsahovat tato témata:

 • Kybernetická bezpečnost – Právě jste se ocitli v únikové místnosti a máte 10 minut na svou záchranu!

 • Programování micro:bit – Jsem malý, ale šikovný. Blikám, vydávám zvuky. Ale jen pokud mě umíš naprogramovat

 • Blokové programování – Umí ti to myslet programátorsky?

 • IoT – Propoj, rozsviť, programuj.

 • 3D modelování a 3D tisk – Staň se mistrem tiskařem! 

 • Tvorba digitálního obsahu - Vítej ve světě trojrozměrného prostoru IT


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

24. leden 2024
Inovace

Modernizujte svou firmu s OP TAK v Růži

Podpora malých a středních podniků prostřednictvím místní akční skupiny MAS Sdružení Růže může i vaší firmě pomoci pořídit nová technologická zařízení a vybavení pro její rozvoj.

Přečíst celý článek
10. leden 2024
Tisková zpráva

Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023 v Jihočeském kraji

Dne 10. ledna 2024 byly na Krajském úřadě Jihočeského kraje slavnostně vyhlášeny výsledky 22. ročníku ceny „Spokojený zákazník Jihočeského kraje“. Z 14 kategorií získalo národní ocenění českých spotře...

Přečíst celý článek
29. listopad 2023
Tisková zpráva IT

Umělou inteligenci aktivně využívá zatím jen sedmina jihočeských firem, vyplývá z průzkumu Jhk

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro podnikatele v úterý 28.11. Jihočeská hospodářská komora (Jhk). Umělou inteligenci (AI) vyzkoušela na jihu Čech pouze třetina firem, pravidelně ná...

Přečíst celý článek