Aktuality

CzechInvest podpoří v druhé výzvě projektu Technologická inkubace 55 startupů

21. listopad 2023
Byznys Podpora podnikání

Do druhé výzvy projektu Technologická inkubace se přihlásilo 196 startupů. Stejně jako v první výzvě se o podporu mohly hlásit inovativní projekty z oblasti kreativních průmyslů, umělé inteligence, mobility či ekologie a cirkulární ekonomiky.

Celkem bude podpořeno až 55 startupů částkou přes 135 mil. Kč. Nejvyšší počet firem navržených k podpoře v rámci druhé výzvy je z oblasti EcoTech, umělé inteligence, kreativních průmyslů a mobility.

„Projekt Technologická inkubace je pro nás klíčovým krokem k rozvoji inovačního potenciálu Česka. Podporou inovativních projektů s velkým potenciálem v oblasti EcoTech, umělé inteligence, kreativních průmyslů a mobility myslíme nejenom na nadějné podnikatele, ale investujeme do budoucnosti a konkurenceschopnosti naší země. Projekt Technologická inkubace přinese dlouhodobé benefity pro naši ekonomiku a pomůže umístit Česko na mapu inovačních lídrů,“ uvádí Petr Očko, generální ředitel agentury CzechInvest.

V rámci druhé výzvy projektu se do tzv. preinkubace registrovalo celkem 521 startupů, žádost během otevřené výzvy od 18. května do 19. června 2022 nakonec podalo 196 z nich. Hodnotitelská komise doporučila podpořit celkem 55 startupů. Vzhledem k vysoké kvalitě přihlášených projektů bylo v průběhu hodnocení také rozhodnuto o navýšení plánované alokace o 30 milionů korun, a to ze 105 na aktuálních 135 milionů korun.

„Navýšení finanční podpory o 30 milionů korun je výrazem našeho přesvědčení o nezbytnosti podpory inovací pro udržitelný růst ekonomiky a také souvisí s velkým počtem velmi kvalitních projektů. Se startupy nyní budeme intenzivně pracovat, aby svůj produkt dokázaly dotáhnout do konce. Naše budoucnost leží v technologiích, které jsou použitelné napříč jednotlivými odvětvími a každá investovaná koruna do inovativního startupu s takovým potenciálem se nám několikanásobně vrátí,“ říká Tereza Kubicová, náměstkyně agentury CzechInvest pro technologický rozvoj.

Nejvyšší počet startupů navržených k podpoře v rámci druhé výzvy je z oblasti EcoTech (12) a umělé inteligence (20). Následují kreativní průmysly (15) a mobilita (8). Z celkových 55 startupů bude 37 z nich inkubováno ve standardním režimu, u kterého výše podpory dosahuje do 1 600 000 Kč, v režimu inkubace Plus obdrží vyšší podporu 18 startupů. Startupy doporučené k poskytnutí podpory musí ještě projít finální kontrolou formálních náležitostí. Ta na rozdíl od jiných podpůrných programů probíhá až na samotný závěr hodnocení. Pokud některá z firem formální kontrolou neprojde, nebude ji možné podpořit a konečný počet vybraných startupů bude nižší.

Zdroj: CzechInvest

Další, v pořadí třetí výzva, bude vypsána do konce roku. Připravovaná výzva bude nově určena také startupům z oblastí biotechnologií, pokročilých materiálů, zdravotnictví nebo bezpečnostních řešení. Všichni zájemci z řad startupů se už nyní mohou hlásit do tzv. Preinkubace, kde jim bude přidělen konzultant, který firmě pomůže připravit žádost a v případě zájmu jí napojí na relevantní vědecké i komerční partnery. Oblast vesmírných technologií je na CzechInvestu stejným způsobem podporována v rámci inkubátoru ESA BIC Czech Republic Evropské vesmírné agentury již 7. rokem.

Projekt Technologická inkubace je realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future a představuje zásadní investici do budoucnosti českého průmyslu. Během pěti let předpokládá podpořit více než 250 inovativních startupů částkou zhruba 680 milionů korun v sedmi klíčových oblastech.

Zdroj: businessinfo.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. listopad 2023
Podpora podnikání

Umělou inteligenci aktivně využívá zatím jen sedmina jihočeských firem, vyplývá z průzkumu Jhk

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro podnikatele v úterý 28.11. Jihočeská hospodářská komora (Jhk). Umělou inteligenci (AI) vyzkoušela na jihu Čech pouze třetina firem, pravidelně ná...

Přečíst celý článek
29. listopad 2023
Byznys

Firmy musí od října hlásit dovoz výrobků s vysokou uhlíkovou stopou ze zemí mimo EU

Českým podnikům dovážejícím ze zemí mimo Evropskou unii výrobky nebo výrobní komponenty, jejichž výroba nebo zpracování jsou spojeny s vysokými emisemi uhlíku, vzniká od října 2023 povinnost jejich im...

Přečíst celý článek
27. listopad 2023
Podpora podnikání

Živnostníci si připlatí. Minimální zálohy na sociální pojištění výrazně narostou

Pro drobné živnostníky, kteří platí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, má stát horší zprávu než loni. V roce 2024 se jim zálohy zvednou výrazně více než letos, a to zejména u sociální...

Přečíst celý článek