Předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markétu Pekarovou Adamovou doprovodí na oficiální návštěvu Arménie a Ázerbájdžánu ve dnech 30. ledna až 2. února podnikatelská delegace Hospodářské komory složená z českých firem působících v oblasti informačních technologií.
České IT firmy budou usilovat o obchodní spolupráci se svými protějšky z Arménie a Ázerbájdžánu
Hospodářská komora České republiky v Jerevanu a Baku organizuje návštěvu tamních IT firem a technologických center, podnikatelská fóra, kulaté stoly a dvoustranná jednání českých a arménských a ázerbájdžánských podniků. Delegaci zástupců firem vede viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová.
V průběhu mise Hospodářská komora firmám i zástupcům arménské a ázerbájdžánské vlády představí katalog 30 českých ICT firem a jejich 180 řešení Czech Digital Solutions. Katalog vzniká ve spolupráci Hospodářské komory České republiky, Ministerstva zahraničních věcí, ICT Unie a Direct IT.
Vláda Arménské republiky se třemi miliony obyvatel udržitelný rozvoj ICT průmyslu považuje za strategický sektor. Země v roce 2019 proto zřídila speciální Ministerstvo hi-tech průmyslu, se kterým Hospodářská komora České republiky na programu cesty spolupracuje. Tamní administrativa rovněž plánuje velkou digitální transformaci země.
V roce 2022 obrat arménského IT sektoru meziročně vzrostl o více než 50 %. V Arménii dnes působí přes tisíc ICT firem. Sektor využívá poměrně vysoký vědecký a vzdělanostní potenciál obyvatelstva, rychle zde rostou počty odborníků v oblasti vývoje softwaru, průmyslové výpočetní techniky, elektroniky a polovodičů. Ze zemí EU tento vnitrozemský stát na Zakavkazsku obchoduje hlavně s Itálií a Německem.
Desetimilionový Ázerbájdžán je největší ekonomika na Jižním Kavkaze. Je klíčovým dodavatelem ropy a zemního plynu do řady zemí EU. V roce 2022 ázerbájdžánská ropa pokrývala 25 % české spotřeby. Hospodářská komora České republiky na cestě spolupracuje s organizací AZPROMO a Centrem pro analýzu a koordinaci 4. průmyslové revoluce, které se zajímá o spolupráci s ČR na přenosu know-how při zavádění nových technologií.
Náklady spojené s organizací mise si – stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou – hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.
Zdroj: www.komora.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Celní správa ČR prochází transformací. Co se mění od 1. července?
Přinášíme vám přehled o důležitých změnách.
Zapojte se do Cirkulární akademie
Cirkulární akademie v regionech: Inkubátor udržitelných projektů je prakticky orientovaný vzdělávací modul, který vám poskytne cenné nástroje pro implementaci principů cirkulární ekonomiky a udržiteln...
Pozvánka na Marketingové setkání Vondrov 2025
S potěšením si Vás dovolujeme pozvat na XVI. ročník Marketingového setkání podnikatelů, manažerů, akademiků, starostů a hostů z regionu, které se koná ve čtvrtek 19. června 2025 od 16:00 hodin v histo...