Aktuality

České IT firmy budou usilovat o obchodní spolupráci se svými protějšky z Arménie a Ázerbájdžánu

07. únor 2024
Podpora podnikání Export

Předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markétu Pekarovou Adamovou doprovodí na oficiální návštěvu Arménie a Ázerbájdžánu ve dnech 30. ledna až 2. února podnikatelská delegace Hospodářské komory složená z českých firem působících v oblasti informačních technologií.

Hospodářská komora České republiky v Jerevanu a Baku organizuje návštěvu tamních IT firem a technologických center, podnikatelská fóra, kulaté stoly a dvoustranná jednání českých a arménských a ázerbájdžánských podniků. Delegaci zástupců firem vede viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová.

V průběhu mise Hospodářská komora firmám i zástupcům arménské a ázerbájdžánské vlády představí katalog 30 českých ICT firem a jejich 180 řešení Czech Digital Solutions. Katalog vzniká ve spolupráci Hospodářské komory České republiky, Ministerstva zahraničních věcí, ICT Unie a Direct IT.

Vláda Arménské republiky se třemi miliony obyvatel udržitelný rozvoj ICT průmyslu považuje za strategický sektor. Země v roce 2019 proto zřídila speciální Ministerstvo hi-tech průmyslu, se kterým Hospodářská komora České republiky na programu cesty spolupracuje. Tamní administrativa rovněž plánuje velkou digitální transformaci země.

V roce 2022 obrat arménského IT sektoru meziročně vzrostl o více než 50 %. V Arménii dnes působí přes tisíc ICT firem. Sektor využívá poměrně vysoký vědecký a vzdělanostní potenciál obyvatelstva, rychle zde rostou počty odborníků v oblasti vývoje softwaru, průmyslové výpočetní techniky, elektroniky a polovodičů. Ze zemí EU tento vnitrozemský stát na Zakavkazsku obchoduje hlavně s Itálií a Německem.

Desetimilionový Ázerbájdžán je největší ekonomika na Jižním Kavkaze. Je klíčovým dodavatelem ropy a zemního plynu do řady zemí EU. V roce 2022 ázerbájdžánská ropa pokrývala 25 % české spotřeby. Hospodářská komora České republiky na cestě spolupracuje s organizací AZPROMO a Centrem pro analýzu a koordinaci 4. průmyslové revoluce, které se zajímá o spolupráci s ČR na přenosu know-how při zavádění nových technologií.

Náklady spojené s organizací mise si – stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou – hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.

Zdroj: www.komora.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

20. únor 2024
Podpora podnikání

Investiční seminář v Tchaj-peji prezentoval Česko jako atraktivní destinaci pro polovodičový průmysl

Začátkem února se v Tchaj-peji konal seminář Check the Czechs, který místním investorům polovodičového průmyslu představil české investiční prostředí.

Přečíst celý článek
19. únor 2024
Podpora podnikání

Nové programy na podporu start-upů

Program JihoSTART a Jihočeský akcelerační program. Tyto dva programy jsou navrženy tak, aby stimulovaly inovace a podnikatelské aktivity v Jihočeském regionu. Cílem je pomoci start-upům růst a stabil...

Přečíst celý článek
19. únor 2024
Podpora podnikání

Kdo, jak a proč musí v roce 2024 platit čtvrtletní a pololetní zálohy na daň z příjmu?

Lidé s nejvyššími příjmy, kteří zaplatili za uplynulý rok na dani z příjmu více než 30 tisíc korun, musejí i letos platit pololetní či čtvrtletní zálohy. Ti, kteří odvedli vyšší než stopadesátitisícov...

Přečíst celý článek