Předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markétu Pekarovou Adamovou doprovodí na oficiální návštěvu Arménie a Ázerbájdžánu ve dnech 30. ledna až 2. února podnikatelská delegace Hospodářské komory složená z českých firem působících v oblasti informačních technologií.
České IT firmy budou usilovat o obchodní spolupráci se svými protějšky z Arménie a Ázerbájdžánu
Hospodářská komora České republiky v Jerevanu a Baku organizuje návštěvu tamních IT firem a technologických center, podnikatelská fóra, kulaté stoly a dvoustranná jednání českých a arménských a ázerbájdžánských podniků. Delegaci zástupců firem vede viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová.
V průběhu mise Hospodářská komora firmám i zástupcům arménské a ázerbájdžánské vlády představí katalog 30 českých ICT firem a jejich 180 řešení Czech Digital Solutions. Katalog vzniká ve spolupráci Hospodářské komory České republiky, Ministerstva zahraničních věcí, ICT Unie a Direct IT.
Vláda Arménské republiky se třemi miliony obyvatel udržitelný rozvoj ICT průmyslu považuje za strategický sektor. Země v roce 2019 proto zřídila speciální Ministerstvo hi-tech průmyslu, se kterým Hospodářská komora České republiky na programu cesty spolupracuje. Tamní administrativa rovněž plánuje velkou digitální transformaci země.
V roce 2022 obrat arménského IT sektoru meziročně vzrostl o více než 50 %. V Arménii dnes působí přes tisíc ICT firem. Sektor využívá poměrně vysoký vědecký a vzdělanostní potenciál obyvatelstva, rychle zde rostou počty odborníků v oblasti vývoje softwaru, průmyslové výpočetní techniky, elektroniky a polovodičů. Ze zemí EU tento vnitrozemský stát na Zakavkazsku obchoduje hlavně s Itálií a Německem.
Desetimilionový Ázerbájdžán je největší ekonomika na Jižním Kavkaze. Je klíčovým dodavatelem ropy a zemního plynu do řady zemí EU. V roce 2022 ázerbájdžánská ropa pokrývala 25 % české spotřeby. Hospodářská komora České republiky na cestě spolupracuje s organizací AZPROMO a Centrem pro analýzu a koordinaci 4. průmyslové revoluce, které se zajímá o spolupráci s ČR na přenosu know-how při zavádění nových technologií.
Náklady spojené s organizací mise si – stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou – hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.
Zdroj: www.komora.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
ŠKODA AUTO znovu triumfuje jako Exportér roku v jubilejním ročníku soutěže
Vítězem jubilejního 30. ročníku soutěže Exportér roku, kterou každoročně pořádá Hospodářská komora ČR, se stala společnost ŠKODA AUTO a.s., jež zároveň obhájila svou pozici nejúspěšnějšího českého výv...
Příklady technologických, výzkumných a obchodních inovativních nabídek a poptávek
Přinášíme Vám příklady inovativních nabídek a poptávek v původním znění zprostředkovávaných EEN českým podnikatelům.
Spuštění výzvy Aplikace – DEEP TECH – výzva III
Cílem výzvy je podpora průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje v oblastech pokročilých technologických řešení.