Aktuality

Business průvodce zemí pro podnikatele

30. září 2021
Byznys Podpora podnikání

Ministerstvo zahraničních věcí připravilo novou podobu Souhrnné teritoriální informace, která slouží jako základní business průvodce zemí pro podnikatele. Nová Souhrnná teritoriální informace předkládá praktické podnikatelské a ekonomické informace o dané zemi, a to nejen co se týče makroekonomických dat a podnikatelského prostředí. Nově byla zařazena i kapitola o kulturním a obchodním jednání.

Během pandemie covid-19 vzrostl význam aktuálních, kvalitních a ověřených informací. Ministerstvo zahraničí proto připravilo novou podobu Souhrnné teritoriální informace (STI), která lépe reflektuje nové ekonomické trendy. STI slouží jako první krok, pokud se podnikatel zajímá o zemi nebo si ověřuje fakta.

STI shrnují základní ekonomické údaje, informace o veřejných financích, bankovním a daňovém systému, zahraničním obchodu i investicích nebo obchodní spolupráci s ČR a EU.  Je možné se zde také dočíst o základních podmínkách pro podnikání, tarifech, bariérách vstupu na trh a v neposlední řadě také o kulturních zvyklostech a odlišnostech teritoria. Každá informace je rovněž doplněna o praktické odkazy a kontakty na zastupitelský úřad a státní agentury v teritoriu, profesní asociace a komory nebo vládní úřady. Nechybí ani údaje o veletrzích a akcích.

STI je pravidelně aktualizována ekonomickými diplomaty, například při změně obsazení vlády, podmínek podnikání nebo celkového vývoje ekonomiky. Jedná se tak o unikátní a ověřené informace přímo z teritoria. Makroekonomická data pro STI jsou generována z databáze Economist Intelligence Unit a následně ověřována ekonomickými diplomaty i s využitím místních statistik.

V nových STI dále klademe větší důraz na přehlednější infografiku, strukturu kapitol a maximální stručnost dokumentů. STI je možné číst online nebo si ji na služební cestu stáhnout ve formátu PDF.

Na teritoriální pohled STI navazuje Mapa strategických příležitostí 2021/2022, která přináší konkrétní sektorové příležitosti v jednotlivých zemích. Mapa je dostupná ve dvou verzích – teritoriální, členěné dle kontinentů, a sektorové, členěné dle 23 oborů.

 

Zdroj: www.export.cz 


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

18. říjen 2021
Byznys

Automobilky a jejich dodavatelé by mohli využití program Antivirus, shodla se tripartita

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby měli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun. Shodla se na tom v pondě...

Přečíst celý článek
18. říjen 2021
Byznys Podpora podnikání

Podnikatelská mise s viceprezidentem Hospodářské komory ČR Radkem Jakubským do Severní Makedonie

Hospodářská komora České republiky si Vás dovoluje pozvat k účasti na podnikatelské misi HK ČR do Severní Makedonie, která se uskuteční v termínu 29. listopadu – 1. prosince 2021. Podnikatelská mise j...

Přečíst celý článek
15. říjen 2021
Byznys

Hospodářská a Agrární komora České republiky upozorňují na odpojováni od dodávek plynu zákazníků Bohemia Energy

Hospodářská komora České republiky a Agrární komora České republiky na základě podnětů od členů a signálů z trhu s plynem upozorňují na extrémní riziko, že od začátku příštího týdne začnou být odpojov...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.