Aktuality

Burzy škol na jihu Čech přilákaly rekordní počet návštěvníků. Zájem žáků o informace pro rozhodování o vlastní budoucnosti roste už i u nižších ročníků

03. listopad 2022
Tisková zpráva Školství Vzdělávání

Žáků, ale i rodičů, kteří navštívili letošní podzimní burzy škol v Jihočeském kraji, byl rekordní počet. Více jak 6700 návštěvníků se zajímalo o to, jaké studijní obory nabízí školy v jejich blízkém, ale i vzdálenějším okolí. Tento rok je silný i z pohledu žáků, jež budou na střední školy podávat své přihlášky. Přitom i přes blížící se termíny, je řada z nich stále nerozhodnuta, kterou školu a obor si vybere. 73 % dotazovaných žáků se setkalo na burze se školou, která je zaujala a doposud o ní nevěděli. Zájemci mají nyní možnost navštívit až do soboty 5. 11. 2022 výstavu Vzdělání a řemeslo na Výstavišti v Českých Budějovicích. Tím však letošní přehlídky škol nekončí. Již v lednu uspořádá Jihočeská hospodářská komora Burzu škol online.

„Letošní Burzy škol, které každoročně na podzim pořádáme, nás překvapily hned v několika ohledech. Za prvé jsou to samotní žáci, kteří stále více projevují zájem o informace, a především se chtějí významně podílet na rozhodování o vlastní budoucí profesi. Letošní ročník také potvrdil, že na střední školy budou v příštím roce vstupovat silné ročníky. Aktuálně bude podávat přihlášky na střední školy přes 6200 žáků devátých ročníků jihočeských základních škol. To je přibližně o 500 žáků více než v předchozím roce. A v neposlední řadě jsou to rodiče, kteří nás velmi mile překvapili. Právě oni jsou oporou dětí při volbě oboru a školy a letos jich na naše burzy zavítalo opravdu hodně,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory s tím, že nedoprovázeli pouze deváťáky, ale i žáky nižších ročníků, které volba střední školy čeká teprve v následujících letech.

Letošní Burzy škol, které pořádá Jihočeská hospodářská komora spolu s partnery, nabídly celkem 9 zastávek v rámci Jihočeského kraje. Zájemci o nabídku středních škol se tak mohli v blízkosti svého bydliště seznámit nejen s nabídkou škol, ale také si ověřit, zda je studium na dané škole kvalitní a co se zde žáci naučí. Ve všech devíti městech totiž nechyběly praktické ukázky a účastnili se jí samotní žáci, kteří obory studují.

„Na škole jsem moc spokojený, myslím, že jsem si vybral dobře. Našel jsem si spoustu kamarádů a učitelé jsou taky fajn,“ říká Ondra M. ze Střední odborné škola strojní a elektrotechnické Velešín. „Tenkrát mi při rozhodování pomohla v devítce návštěva burzy, díky které jsem si vybral nejen obor, ale i školu,“ doplňuje Ondra. Kristýna V. ze Základní školy a Mateřské školy Dobrá Voda u Českých Budějovic, která navštěvuje teprve sedmou třídu, se po střední škole začala poohlížet s předstihem: „Na burze se mi asi nejvíc líbí ukázky, které předvádějí studenti oborů. Zaujala mě Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České v Českém Krumlově. Vždycky mě bavilo malovat, ale nenapadlo mě, že bych mohla na nějakou takovou školu jít, a až budu dospělá se i malováním či něčím podobným živit,“ říká Kristýna V. Její volbu doma podporují.

Z průzkumu Jihočeské hospodářské komory, do kterého se zapojilo téměř 100 žáků z navštívených burz škol vyplývá, že 57 % žáků se při výběru střední školy a studijního oboru rozhoduje dle sebe.  Nejdůležitějším kritériem výběru školy je pro ně to, aby je studovaný obor bavil (73 % žáků). Dalšími důležitými aspekty, které žáci uváděli, jsou kvalita školy, vzdálenost od bydliště a uplatnitelnost oboru. Žáci přitom preferují více odborné školy, 61 % z nich plánuje jít na střední odbornou školu, 23 % je rozhodnuto o studiu gymnázia a 8 % by si rádo zvolilo učební obory. Maturitní zkouška je zároveň důležitá pro devět z deseti žáků. Velký vliv při volbě oboru a školy má pro 30 % žáků také názor rodičů, kteří jim s výběrem školy pomáhají. Že jsou akce typu burzy škol na místě svědčí i to, že až 86 % dotazovaných žáků na burzách stále není plně rozhodnuto o své škole. „Burzy škol letos splnily svůj účel. Samotní žáci s nimi byli spokojeni. A co nás těší nejvíce, 73 % žáků se setkalo na burze se školou, která je zaujala a doposud o ní nevěděli,“ hodnotí letošní burzy Luděk Keist.

Burzy, které letos odstartovaly 4. října navštívilo více jak 6700 návštěvníků, a to ve Vimperku, Třeboni, Kaplici, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Táboře, Strakonicích, Písku a Prachaticích. Téměř třetina návštěvníků byla z řad rodičů a dětí. Ti zpravidla přicházeli v odpoledních hodinách. Rostoucí návštěvnost zaznamenaly stánky odborně zaměřených škol. Zvyšující se poptávka nejen o odborné střední školy vede také k větší angažovanosti firem, které spolupracují se středními školami a vychovávají si tak budoucí zaměstnance. Tato spolupráce je však oboustranně prospěšná, neboť žákům přináší kvalitní odborný výcvik. Zájem však výrazně neopadá ani u škol se všeobecným vzděláním.

Burzy škol zatím hospodářská komora neukončuje. Již třetím rokem organizuje Jhk její online podobu. Pro tento ročník jej plánuje na začátek příštího roku v termínu od 17. do 19. ledna 2022. Podrobnosti o připravované burze škol online mohou zájemci sledovat na portále Jihočeské hospodářské komory www.burzyskol.cz.

Milada Petrů, ředitelka oblastní kanceláře Jhk v Jindřichově Hradci potvrzuje, že letošní ročník byl v Hradci jeden z nejvíce navštěvovaných: „Na burze vystavovalo celkem 55 škol a 5 firem. Nejen, že byl velký zájem ze strany vystavovatelů, které jsme bohužel museli nakonec z důvodu kapacit i odmítat, ale velmi hojná účast byla i ze strany základních škol a rodičů.“ Ti, kteří nestihli burzy škol v jednotlivých městech, mají nyní až do soboty 5. 11. 2022 šanci se seznámit s nabídkou škol v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo. I zde se totiž prezentují jednotlivé školy a často i firmy, které jednotlivé obory podporují. Chybět na výstavě nebude ani Jihočeská hospodářská komora. „O volbu povolání se dlouhodobě zajímáme a podporujeme jak vybrané obory vzdělávání, o které je z hlediska uplatnění na trhu práce velký zájem, tak i samotný výběr střední školy. Zájemci, kteří potřebují poradit v otázkách, jak se při výběru střední školy rozhodovat, mohou navštívit náš stánek, kde naši kolegové z Jhk budou mít k dispozici online testovací kariérový nástroj, databázi středních škol a oborů, ale také zábavné ukázky z řemesel či digitálních technologií. I to mohou být totiž obory, které přinesou mladým lidem radost a profesní uplatnění,“ dodává závěrem Luděk Keist.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

24. listopad 2022
Tisková zpráva Školství

Moderní technologie pomáhají školám zvyšovat digitální kompetence žáků. Oblíbený je 3D tisk i programovatelní roboti

Že výuka může zároveň bavit i vzdělávat, potvrzují mnohé školy, které čím dál častěji do výuky zapojují moderní technologie. Digitální kompetence totiž budou povinnou součástí výukových osnov již na z...

Přečíst celý článek
08. listopad 2022
Vzdělávání

133 ze 135 absolventů doporučuje Soutěž & Podnikej dalším středoškolákům. Spuštění 7. ročníku podpořil i Mikýř

Se začátkem školního roku spustil program Soutěž & Podnikej přihlašování do 7. ročníku. Studenti středních škol si mohou vyzkoušet práci na vlastním nápadu a osvojit klíčové klíčové, například prezent...

Přečíst celý článek
08. listopad 2022
Tisková zpráva Školství Vzdělávání

Zájem žáků o učební obory se zvyšuje. Šikovní absolventi naleznou práci už při studiu

Zájem o učební obory v Jihočeském kraji roste a šikovní absolventi si dle slov předsedy Jihočeské hospodářské komory Miroslava Dvořáka najdou práci už na škole. I přesto jsou však mladí absolventi ško...

Přečíst celý článek