Aktuality

Akce Milostivé léto se chýlí ke konci. Někteří dlužníci mohou do 28. ledna snížit své dluhy

10. leden 2022
Byznys Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Celostátní oddlužovací akce s názvem Milostivé léto se blíží ke konci. Uzávěrka vyprší 28. ledna, tedy přesně za tři týdny. Podle poradců ale mají lidé právě v těchto dnech poslední možnost se zapojit. Celý proces ukončení exekucí totiž může trvat i týdny.

Akce cílila až na 400 tisíc dlužníků

Přestože akce cílila až na 400 tisíc dlužníků v Česku, zatím ji využil jen zlomek. Vůbec největší zájem byl hned v úvodu listopadu, kdy projekt odstartoval a dluhové poradny řešily i stovky dotazů denně.

„Podle předběžných odhadů to jsou teď vyšší tisíce. Nejčastěji řeší dluhy u dopravních podniků, potom to jsou dluhy na zdravotním pojištění a v neposlední řadě to byly exekuce u obcí – to znamená nějaké poplatky za odpady, dluhy u nájmů,“ přiblížil ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.

Dluhové poradny řešily například případy, kdy se původně desetitisícového dluhy časem vyšplhaly až na milionové částky. A to i kvůli úrokům, pokutám z prodlení nebo exekučním poplatkům.

 

Akce končí koncem ledna 2022

Lidé se do akce mohou zapojit do 28. ledna. Nejdříve musí oslovit soudního exekutora a nakonec splatit původní jistinu, kterou dlužili, což zabere nějaký čas. Zájemci by tak měli jednat co nejdříve.

„Není na co čekat. Ta lhůta posledních 14 dnů už je velmi kritická, kdy tedy dlužník posledních těch dvou týdnech by se obracel na soudní exekutor a pak riskuje to, že soudní exekutor nemusí být dostatečné době zareagovat na jeho dotaz,“ upozorňuje prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.

 

Dluhové poradny usilují o prodloužení

Dluhové poradny usilují o prodloužení, jednat by tom měla nová vláda. Upozorňují totiž na realitně krátkou dobu trvání Milostivého léta, kterou navíc přerušily vánoční svátky. Co je ale důležitější, podle dluhových poradců a Institutu řešení prevence ne všichni exekutoři vycházejí klientům vstříc a zkrátka s nimi nekomunikují. „Naši pracovníci čekají na dopisy, které odeslali někdy v polovině listopadu a ještě nemají žádnou odpověď. Bez odpovědi od exekutora s vyčíslením dlužné jistiny prakticky nelze tu akci realizovat, takže to je opravdu velký problém,“ dodává Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. 

Exekutorská komora bojkotování Milostivého léta ze strany exekutorů odmítá. Přiznává ale, že řeší ojedinělé případy, kdy exekutory vyzvala k nápravě.

 

Zdroj: irozhlas.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

20. leden 2022
Byznys

Česko – gruzínské podnikatelské setkání přiblíží obchodní příležitosti v Georgii

Vážené dámy, vážení pánové, dovolujeme si Vás pozvat na Česko gruzínské podnikatelské setkání, které organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci se ZÚ Gruzie v Praze.

Přečíst celý článek
18. leden 2022
Byznys Podpora podnikání

Podnikatelská mise do Severní Makedonie otevře příležitosti v oblasti dopravní infrastruktury, obnovitelné energie, zemědělských technologií a potravinářství

Dovolujeme si všechny podnikatele pozvat k účasti na odložené podnikatelské misi Hospodářské komory ČR (HK ČR) do Severní Makedonie, která se uskuteční v termínu 14.-16.3.2022. Mise, kterou povede vic...

Přečíst celý článek
17. leden 2022
Byznys Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Nová online služba ČSSZ zjednoduší zaměstnavatelům přístup k údajům svých zaměstnanců

Česká správa sociálního zabezpečení spustila v prosinci minulého roku další online službu ePortálu ČSSZ určenou zaměstnavatelům. Díky této službě mohou zaměstnavatelé získat přístup k údajům o otevřen...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.