Aktuality

Motivování benefity se po stagnaci opět vrací. Dbá se na podporu zdraví i duševní rovnováhy a rostou finanční bonusy

25. leden 2023
Byznys Vzdělávání HR a personalistika

Portál Platy.cz analyzoval současný vývoj týkající se benefitního systému poskytovaného v České republice. Zaměstnavatelé se po pandemii opět vrací k investování do svých zaměstnanců a jejich benefitů.

 

Zdraví jako současný trend v odměňování

Analytici portálu Platy.cz zjistili, že firmy v České republice čím dál častěji poskytují benefity, které mají vliv na zdraví. Došlo například ke zvýšení sick days. V roce 2020 mělo k dispozici sick days 20 % zaměstnanců, nyní přibližně 24 %.

„Firmy také stále více dbají na zdravé stravování. Stravenky jsou sice stále hlavním zaměstnaneckým benefitem, nepřinášejí však firmě unikátnost. Té se snaží některé firmy dosáhnout nabídkou kvalitního a zdravého stravování,“ říká Radka Košíčková. Zájem o kvalitnější a zdravější stravování potvrzuje i provozovatel cateringu Perfect Canteen.

 

Multisport karta je oblíbeným benefitem

HR ředitelka developerské společnosti Getberg Iana Nurtdinova k benefitům spojenými se sportem: „Jedním z našich benefitů v této oblasti je Multisport karta, kterou většina lidí zná a používá pro trávení volného času a podporu zdraví. Je to vždy první věc, týkající se benefitů, na kterou se ptají uchazeči o práci. Považujeme sport za důležitý, pro rok 2023 plánujeme společné sportovní aktivity a turnaje.“

V poradenské společnosti IC Group mají na pracovišti  relax zóny,  vybudouvanou letní a zimní terasy a pořádají pravidelné eventy a teambuildingy pro své zaměstnance. „Dalším velmi populárním benefitem z této oblasti jsou plně hrazené multisport karty. A ve firmě jsme toho názoru, že nejlepší lék na duševní zdraví zaměstnanců je podpora motivujícího pracovního prostředí jak ze strany HR, tak vedení,“ doplňuje Jitka Jetlebová, HR ředitelka.

 

Benefity ovlivňující péči o duši

Roste atraktivita benefitů, které lze využívat i při home office. Dále také benefity zaměřené na podporu zdraví a zdravého životního stylu. Aktuálně ty, které podporují životní pohodu - tzv. wellbeing, jedná se o masáže, wellness i psychologické konzultace či školení a kurzy.  „V době pandemie koronaviru jsme nabídli zaměstnancům ještě větší množství webinářů a worskhopů jejichž prostřednictvím bouráme tabu o duševních potížích. Propojili jsme program duševního zdraví s wellness aktivitami jako online cvičení nebo jóga. Pokračovali jsme ve stejném duchu i loni, celkem jsme ve finančním roce 2022 uspořádali přes 50 webinářů a workshopů věnovaných různým tématům podpory duševního i fyzického zdraví,“ říká Šárka Vránová, HR ředitelka společnosti Accenture.

 

Zpět k nabízení benfitů

Po pandemii se zaměstnavatelé, kteří museli omezit investice do odměňování a motivace podřízených, vrací zpět k nabízení a rozšiřování benefitů pro stále větší počet zaměstnanců. Což lze spatřit například při vzdělávání či firemních akcích. To potvrzuje i výkonný ředitel Počítačové školy Gopas, Jan Dvořák: „Firmy do vzdělávání svých zaměstnanců opět vrhají nové síly a prostředky. Ve druhé polovině roku 2022 jsme zaznamenali výrazný zájem o školení, a to nejenom IT odborníků, ale i například obchodníků, referentů či administrativních pracovníků. Zvýšený zájem očekáváme i v roce letošním. Vzdělávání poskytnuté zaměstnavatelem hraje rok od roku důležitější roli i z pohledu benefitů.“

 

Zdroj: www.hrnews.cz

 

 

Vedení v krizi - zjistěte, jak motivovat zaměstnance i v nejisté době díky semináři Jhk

Řízení a vedení firem včetně motivování zaměstnanců v této nelehké době je velkým tématem. I Jihočeská hospodářská komora se na toto téma zaměřila, a to pořádáním akce „Vedení v krizi.“ Na tomto semináři se dozvíte o chování a potřebách zaměstnanců v krizovém období, jak řešit vzniklé problémy v klidu, zamezení fluktuace zaměstnanců a jejich motivování. Věnovat se Vám bude specialista na vedení, motivaci, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování podnikové kultury PhDr. Vojtěch Bednář, který bude odpovídat i na Vaše dotazy.

Akce se koná 16.2.2023 a můžete se na ni registrovat prostřednictvím webových stránek Jhk.

 


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

27. únor 2026
Byznys

Stanovisko Hospodářské komory ČR k Hospodářské strategii vlády ČR

Podporujeme směřování Hospodářské strategie vlády, klíčová však bude její konkrétní realizace v praxi.

Přečíst celý článek
24. únor 2026
HR a personalistika

Rovné odměny patří do současnosti. Equal Pay Day 2026 ukáže, jak měnit systém spravedlivě

Letošní ročník nese podtitul „AI mění budoucnost. My měníme systém“.

Přečíst celý článek
20. únor 2026
Byznys HR a personalistika

Firmy mění přístup: Velký tým nestačí. Rozhoduje efektivita a práce s technologiemi

Digitalizace není v současnosti jen o nákupu a zavádění nových nástrojů a technologií, ale o změně myšlení. Firmy podle HR odborníků přehodnocují svůj přístup k růstu – místo nabírání nových lidí a ro...

Přečíst celý článek