Aktuality

Program Antivirus A se prodlouží do konce srpna

10. červen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Vláda ČR na svém dnešním (8. 6.) zasedání schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na prodloužení režimu A programu Antivirus, který zmírňuje přímé dopady nákazy COVID-19. Jedná se o kompenzaci nákladů zaměstnavatelům, jejichž zaměstnancům byla nařízena karanténa, nebo museli částečně či úplně omezit svůj provoz. Důvodem tohoto prodloužení je zejména stávající epidemiologická situace a dosud trvající mimořádná vládní opatření, v jejichž důsledku některá pracovní odvětví stále stagnují (veletrhy, kulturní festivaly atd.). Antivirus A se prodlouží až do 31. srpna 2020. Náklady MPSV odhaduje na max. 604, 8 mil. Kč.

"Přestože v současné době dochází k rozvolňování protikoronavirových opatření a hodně lidí se vrací zpátky do práce, stále tu jsou zaměstnavatelé, kteří potřebují, aby je stát podržel. Nadále jsou evidovány nové případy nařízení karantény a s ohledem na aktuální statistiky lze v příštích měsících očekávat další. Hromadné akce se už sice konají, ale omezení počtem max. 500 účastníků pořadatelům situaci i nadále komplikuje. Abychom zamezili propouštění zaměstnanců ve firmách ohrožených těmito faktory, je prodloužení Antiviru A do konce srpna nevyhnutelným krokem,“ řekla ministryně Jana Maláčová.

Epidemiologická situace

Přes výrazné zlepšení epidemiologické situace v České republice existují nadále lokální centra nákazy COVID-19 (např. Praha, Karvinsko – důl Darkov) a ČSSZ stále eviduje nové případy nařízení karantény. Prognóza je taková, že nové případy nařízených karantén budou v dalších měsících přibývat.

Omezení konání akcí s účastí nad 500 osob

Přes významné uvolnění v oblasti podnikatelských aktivit nadále existují ekonomické činnosti, jejichž výkon je mimořádnými vládními opatřeními do značné míry omezen. V tomto případě se jedná zejména o stále trvající zákaz hromadných akcí nad 500 osob (od 8. června 2020 do odvolání). Tento zákaz fakticky znemožňuje realizaci veletrhů, festivalů a jiných velkých kulturních akcí. V oblasti zajišťování veletrhů, jejich organizace a správy veletržních prostor MPSV odhaduje dotčení zhruba 1 500 zaměstnanců. Pokud jde o velké kulturní akce, zde se mohou setrvávající omezení negativně projevit až u cca 3 000 pracovních míst. Příspěvek poskytovaný v režimu A činí 80 % uznatelných výdajů zaměstnavatele, maximálně však 39 000 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance.

Celkové náklady prodloužení uznatelnosti výdajů režimu A programu Antivirus do 31. srpna 2020 odhaduje MPSV na maximálně 604,8 mil. Kč.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

13. duben 2026
Legislativa a účetnictví

Byrokratická zátěž z Evropy stále roste, jen loni přijal Brusel 2553 nových předpisů

Evropská regulace dál výrazně nabývá na objemu a ohrožuje konkurenceschopnost českých podnikatelů. Evropská unie v loňském roce přijala 2553 právních předpisů, zatímco ve Sbírce zákonů České republiky...

Přečíst celý článek
09. duben 2026
Podpora podnikání

JIC spustil venture kapitálový fond pro startupy

Inovační agentura JIC oficiálně zahájila činnost nového venture kapitálového fondu JIC Ventures, který bude investovat do technologických startupů v raných fázích vývoje z Česka a střední Evropy.

Přečíst celý článek
16. březen 2026
Podpora podnikání

Agentura pro podnikání a inovace - konzultační den pro Jihočeský kraj (osobně nebo online)

Datum: 16. 4. 2026 9:00 – 14:00 h Místo konání: Radniční 133/1, České Budějovice - Zobrazit na mapě Téma: Obecné, Výzvy

Přečíst celý článek