Partneři

Partnerská města

Suchdol nad Lužnicí

SUCHDOL NAD LUŽNICÍ

Město Suchdol nad Lužnicí leží v půvabné krajině v blízkosti hlubokých pohraničních lesů. Tuto krajinu stojí za to poznat ať na kole, pěšky nebo lodí. Suchdol je i významným letoviskem a východiskem pro vodácké splutí řeky Lužnice. Srdečně vás vítáme.

http://www.suchdol.cz

 
Černá v Pošumaví

ČERNÁ V POŠUMAVÍ

Obec Černá v Pošumaví je na levém břehu Lipenského jezera, má 833 obyvatel. Je významným turistickým a rekreačním centrem, jsou zde vynikající podmínky ke koupání, jachting, windsurfing, kitesurfing nebo rybaření. Najdete zde lanové centrum, mini zoo ale i cyklostezky a v zimě přírodní bruslařskou dráhu.

http://www.cernavposumavi.cz

 
Třeboň

TŘEBOŇ

Město Třeboň obklopené hladinami rybníků je nejen místem odpočinku a relaxace v lázeňském prostředí, ale především místem dýchajícím historickou atmosférou, kulturním děním, vlídností a pohostinností. Při vyjížďkách na kole po cyklistických stezkách můžete obdivovat krásnou přírodu, vodní díla Štěpánka Netolického a Jakuba Krčína, ale také ochutnat řadu místních gastronomických specialit jako jsou například kapří hranolky. Buďte u nás vítáni.

http://www.mesto-trebon.cz

 
Strakonice

STRAKONICE

Město leží na soutoku řek Otavy a Volyňky. Dominantou města je areál strakonického hradu, národní kulturní památky, který byl založen rodem Bavorů ve 13. století. Strakonice jsou známé nejen tradiční textilní a strojírenskou výrobou, ale především díky Mezinárodnímu dudáckému festivalu, který sem láká tisíce návštěvníků z celého světa. Ve městě žije 23 500 obyvatel.

http://www.strakonice.eu

 
Prachatice

PRACHATICE

Okresní město Prachatice je jedno z nejzdobnějších v jižních Čechách. Střed města s renesanční výstavbou byl vyhlášen městskou památkovou rezervací. Leží v Šumavském podhůří pod vrchem Libín ve výšce 561 m n.m.. Původní osada vznikla při obchodní Zlaté stezce, po níž se dopravovala do Čech sůl, a náležela již od 11. století vyšehradské kapitule. Nové město bylo založeno na počátku 14. stol. kolem prostorného náměstí, v jehož rohu byl zároveň s městem stavěn také kostel. Prvně jsou Prachatice uvedeny v roce 1323 jako město s právem opevnění.

http://www.prachatice.cz

 
Milevsko

MILEVSKO

Milevsko je město v okrese Písek, kraj Jihočeský, ležící na Milevském potoce 22 km severovýchodně od Písku a ve stejné vzdálenosti západně od Tábora. V erbu města je zpodobněn staročeský hejtman. Má plnovous, knížecí čepici a modrý štít s hodějovským kaprem. První písemná zpráva pochází z roku 1183. Město se nachází v nadmořské výšce 461 metrů. Toto město je známé především díky výrobě vzduchotechnických zařízení.

http://www.milevsko-mesto.cz

 
Chlum u Třeboně

CHLUM U TŘEBONĚ

Městys Chlum u Třeboně se nachází v romantické krajině jihočeských rybníků a lesů při česko-rakouské hranici. První zmínka pochází z roku 1399. Dominantou městyse je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a další významnou architektonickou památkou je barokní zámek. K Chlumu u Třeboně neodmyslitelně patří rybník Hejtman, který je vyhledávaný především turisty.

http://www.chlum-ut.cz

 
Větřní

VĚTŘNÍ

První písemná zmínka o obci je z roku 1347, leží nedaleko města Český Krumlov a v současné době má zhruba 4.200 obyvatel. Obcí protéká Vltava, která je hojně využívána vodáckým sportem. Stejně jako v uplynulých více než sto letech dominuje v obci mezi hospodářskými subjekty současná papírenská akciová společnost. Obcí prochází státní silnice po které se příjemnou šumavskou krajinou dostanete do rekreační oblasti Lipna nad Vltavou.

http://www.obecvetrni.cz

 
České Budějovice

ČESKÉ BUDĚJOVICE

České Budějovice jsou s 95 tisíci obyvateli největším městem Jihočeského kraje a jeho hospodářským, správním a kulturním centrem. Jsou sídlem několika vysokých škol, veřejných institucí a úřadů. Město píše svou historii od roku 1265, kdy ho založil český král Přemysl Otakara II. jako oporu své moci proti rozvětvenému a vlivnému šlechtickému klanu Vítkovců.

http://www.c-budejovice.cz

 
Písek

PÍSEK

Jihočeské Atény vzkvétají na řece Otavě již osmé století. Aktuálně se pyšní řadou cen – 1. místo v projektu „Nejlepší město pro byznys 2010", 4. místo v ČR v soutěži „Město pro život" a oceněno bylo také za třídění odpadu. Písek rovněž nabízí kvalitní možnosti pro vzdělávání a aktivní trávení volného času, dále množství gastronomických i ubytovacích zařízení.

http://www.mesto-pisek.cz

 
Soběslav

SOBĚSLAV

Město Soběslav má v současné době cca 7300 obyvatel. Leží na soutoku Lužnice a Černovického potoka v malebné jihočeské krajině 20 km jižně od Tábora. Na počátku svého vzniku byla Soběslav osadou na křižovatce dvou zemských cest - cesty Vitorazské vedoucí z Rakouska a Solné (Zlaté) stezky. Soběslav je turisticky atraktivní širokou možností kulturního a sportovního vyžití a krásnou přírodou.

http://www.musobeslav.cz

 
Tábor

TÁBOR

Město Tábor je dnes druhým největším jihočeským městem s více než 35 tisíci obyvateli a stalo se významným dopravním, hospodářským a kulturním centrem regionu. Romantická táborská krajina rozprostírající se v povodí poklidné řeky Lužnice patří díky velkému množství historických památek a svým přírodním krásám k nejnavštěvovanějším místům v České republice.

http://www.taborcz.eu

 
Planá nad Lužnicí

PLANÁ NAD LUŽNICÍ

Planá nad Lužnicí je město ležící na řece Lužnici, na hranici Třeboňské pánve a Vlašimské vrchoviny. Leží na frekventované silnici I/3 přibližně 6 km na jih od Tábora a 11 km severně od Soběslavi. Na východ od města povede dálnice D3. Příroda kolem Plané nad Lužnicí skýtá dobré podmínky pro pěší turistiku, vodní sporty, cyklistiku nebo projížďku na koni.

http://www.plananl.cz

 
Týn nad Vltavou

TÝN NAD VLTAVOU

Týn nad Vltavou je malebné jihočeské městečko, které nabízí mnoho turisticky zajímavých památek, jako jsou například náměstí s kostelem sv. Jakuba, budova radnice a budova zámku, v němž sídlí muzeum s velkou sbírkou vltavínů. Rovněž historické jádro města je městskou památkovou zónou. 

http://www.tnv.cz

 
Trhové Sviny

TRHOVÉ SVINY

Město Trhové Sviny bylo vždy střediskem obchodu nejjižnější části Čech, známé hlavně díky svým trhům s dobytkem. Město láká svými památkami v historickém jádru města, které je městskou památkovou zónou. Ve městě se také narodil prezident Dr. Emil Hácha a hudební skladatel Karel Valdauf. Na jeho počest se každoročně koná festival dechové hudby. 

http://www.tsviny.cz

 
Nové Hrady

NOVÉ HRADY

Nové Hrady leží v Novohradských horách poblíž hranic s Rakouskem a pyšní se krásným historickým centrem. Ve středověku bylo město velmi důležitou pevností. Sídlily zde rody Vítkovců a Buquoyů. Nachází se zde také slavné Terčino údolí a přírodní rezervace Červené blato, které jsou hojně navštěvovanými místy lidmi milující čistou přírodu. 

http://www.novehrady.cz

 
Český Krumlov

ČESKÝ KRUMLOV

Český Krumlov je jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst České republiky. Historické jádro města bylo jako významný urbanistický celek roku 1963 prohlášeno městskou památkovou rezervací a roku 1992 společně s areálem státního hradu a zámku zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Český Krumlov se rozkládá v meandrech řeky Vltavy pod vrcholky kopců Šumavského podhůří. Severně od města je chráněná krajinná oblast Blanský les. 

http://www.ckrumlov.info

 
Jindřichův Hradec

JINDŘICHŮV HRADEC

Jindřichův Hradec leží na řece Nežárce a žije zde přibližně 22 000 obyvatel. Město se může pochlubit bohatou historií, kdy už roku 1293 je poprvé označeno městem a zařadilo se tak mezi nejstarší města v republice. Vládlo zde mnoho prosperujících rodů a vznikla spousta klíčových odvětví např. pivovarnictví a soukenictví, díky kterým bylo město světoznámé, slavné a bohaté. 

http://www.jh.cz

 
Dačice

DAČICE

Město Dačice leží v nejjižnějším cípu Českomoravské vrchoviny na historickém území Moravy, ale patří přesto do Jihočeského kraje. Dačice jsou slavné pro mnoho cenných historických památek, malebné centrum a řadu kulturních festivalů. Také zde vznikl vůbec první kostkový cukr na světě roku 1843, vyroben J. K. Radem.

http://www.dacice.cz

 
Vimperk

VIMPERK

Město Vimperk bylo vybudováno na Zlaté stezce, po které se do Čech dopravovala sůl, díky níž město velmi zbohatlo, než tato činnost byla přesunuta do Českých Budějovic. Historické jádro města leží nad řekou Volyňkou a je plné zachovalých památek, např. část hradeb se sedmi baštami, zámek, radnice a kostely. Město nabízí mnoho naučných stezek okolo Vimperka. 

http://www.vimperk.cz

 
Netolice

NETOLICE

Město Netolice jsou jedním z nejstarších jihočeských měst a žije zde okolo 2 tisíc obyvatel. Toto malebné městečko se pyšní historickým centrem a řadí se mezi městské památkové zóny. Kousek od města leží osada Petrův Dvůr s oblíbenou národní kulturní památkou - renesančním loveckým zámkem Kratochvíle.

http://www.netolice.cz

 
České Velenice

ČESKÉ VELENICE

Město České Velenice leží na hranici s Rakouskem a má přes 3 tisíce obyvatel. Díky výstavbě železnice s nádražím, důležitého uzle celého Rakouska-Uherska, a tím velkým příbytkem obyvatel, začal hospodářský a stavební rozmach dnešních Českých Velenic. Dodnes se zde najdou dílny, které jako jedny z mála se ještě zabývají opravou parních lokomotiv a parních kotlů. 

http://www.velenice.cz

 
Lomnice nad Lužnicí

LOMNICE NAD LUŽNICÍ

Lomnice nad Lužnicí je městečko ležící na hranici chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Dnes má téměř 1800 obyvatel. Významný rod Rožmberků zde nechal vybudovat řadu rybníků např. Velký a Malý Tisý a hrad, který byl později zbořen. Město vlastnil také rod Schwarzenbergů.

http://lomnice-nl.cz

 
Křemže

KŘEMŽE

Městys Křemže se rozkládá v širokém údolí mezi Blanským lesem s nejvyšší horou Kletí (1084 m n.m.)
a Haberským pohořím s Klukem (741 mn. m.) na levém břehu Křemežského potoka. Podle posledního sčítání zde žije 2404 obyvatel. Městys leží v Chráněné krajinné oblasti Blanský les s přírodními rezervacemi Dívčí Kámen a každoročně o letních prázdninách pořádá Křemežský veletrh. 

http://www.kremze.cz/

 
Horní Planá

HORNÍ PLANÁ

Město Horní Planá leží na svahu levého břehu Lipenské vodní nádrže. Průměrná nadmořská výška Horní Plané je 776 metrů nad mořem.  V současnosti je Horní Planá rychle se rozvíjejícím turistickým střediskem. Lipenská nádrž a Národní park Šumava nabízejí výborné podmínky pro vodní sporty, pěší turistiku i cykloturistiku. V zimě uspokojí upravené běžecké stopy a dostupná lyžařská střediska na Lipně či Hochfichtu v Rakousku i náročnější vyznavače zimních sportů. Příjemným zážitkem je bruslení na zamrzlé přehradě.

http://www.horniplana.cz/

 
Lipno nad Vltavou

LIPNO NAD VLTAVOU

Lipno nad Vltavou je malebná obec v jižních Čechách ležící na levém břehu údolní nádrže Lipno nedaleko přehradní hráze. Investice v posledních letech dosahující více než jedné miliardy korun pro obec znamenala zásadní zlomový okamžik a odrazový můstek, který započal novou budoucnost dnes největšího a nejlépe vybaveného turistického střediska na Šumavě a v celém Jihočeském kraji. Obec je významnou rekreační oblastí. Lipenská nádrž a její okolí umožňuje provozování prakticky všech druhů vodních sportů, turistiky a cykloturistiky. V těsné blízkosti obce se nachází Skiareál Kramolín. 

http://www.lipnonadvltavou.cz/

 
Lišov

LIŠOV

Město Lišov, srdce mikroregionu Lišovsko, leží v malebné mírně zvlněné krajině jižních Čech, asi deset kilometrů vzdušnou čarou severovýchodně od Českých Budějovic, na okraji Třeboňské pánve. Městečko se rozkládá na pozvolném východním svahu, podél hlavní silnice vedoucí z Českých Budějovic do Třeboně, v nadmořské výšce 500 m. n .m. Počet obyvatel k 31.12.2015 je 3 206 (+ 1012 obyvatel místních částí).

http://www.lisov.cz/

 
Loučovice

LOUČOVICE

Loučovice je obec s cca 1740 obyvateli ležící v jižním výběžku Jihočeského kraje na řece Vltavě cca 3 km pod lipenskou přehradou, v nadmořské výšce 690 m n.m., v blízkosti státní hranice s Rakouskem. Mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem se nachází jedna z nejobtížnějších vodáckých tratí na světě – Čertovy proudy.

www.loucovice.info

 
Bechyně

BECHYNĚ

Město Bechyně leží v malebné lesnaté krajině na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné, cca 20 km od Tábora. Je proslulé výrobou keramiky, lázeňstvím, řadou památek staré i moderní architektury a turisticky přitažlivým okolím.

V okolí Bechyně najdou milovníci turistiky lokality s dobře značenými stezkami jak pro pěší, tak pro cykloturisty. Často navštěvovaným místem je údolí Lužnice pod Bechyní, kde skalní masiv obklopující řeku vytváří mimořádně romantická místa. Romantická příroda s malebnými zákoutími láká i k posezení. Řeka Lužnice je rájem rybářů.

http://www.mestobechyne.cz