Za Dobrodružstvím s technikou se vydalo přes 4000…

Za Dobrodružstvím s technikou se vydalo přes 4000 návštěvníků

Za Dobrodružstvím s technikou se vydalo přes 4000 návštěvníků

V technice je budoucnost. O tom se mohli přesvědčit tisíce dětí a rodičů při návštěvě výstavy Dobrodružství s technikou, kterou jako každý rok pořádala Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů a dalšími partnery.

Ačkoliv v minulosti zájem žáků o studium technických oborů spíše klesal, v dnešní době lze konstatovat, že technice opět svítá na lepší zítřky. To potvrzují například i statistiky Jihočeského kraje, který zaznamenal nárůst počtu žáků oboru Strojírenství a strojírenská výroba. Ten oproti roku 2012 vzrostl o 434 žáků, tj. nárůst až o 18,3 %. Příčin narůstající tendence může být několik. Jednou z nich je stále větší snaha a zájem firem spolupracovat se školami a děti tak k řemeslu vést, a tím změnit pohled na techniku a řemesla jako na moderní součást ekonomiky 21. století. „Pokud jde o technické vzdělávání, zaznamenáváme v posledních letech nárůst počtu žáků ve strojírenských oborech, i když počet žáků v posledních letech na středních školách stále klesal a udržet nárůst ve strojařině není zcela jednoduché. Takovým příkladem podpory techniky je výstava Dobrodružství s technikou, která začíná mít svou tradici. Nejen díky této výstavě se v Jihočeském kraji daří zvyšovat zájem o technicky zaměřené obory, byť ne o všechny. To je však dobrá známka, že technika je stále živá a bude i v budoucnu," uvedla Hana Šímová, vedoucí Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Jihočeského kraje a zároveň dodává: „V současné době zaznamenává Jihočeský kraj rovněž požadavky firem na kvalitní absolventy, a to nejen v technických oborech, ale i ve zdravotnických, gastronomických a zemědělských. Faktem je, že technika se prolíná téměř ve všech oborech, bez ní to prostě nejde a nepůjde, ani v případě tzv. generace Průmysl 4.0."


Výstaviště České Budějovice hostilo interaktivní výstavu Dobrodružství s technikou ve čtvrtek 14. 6. 2018. Slavnostní otevření proběhlo v 10 hodin a ihned poté, co byla přestřihnuta pomyslná páska, vběhli do prostoru pavilonu T1 první nadšenci. Ráno ovládly pavilon především davy škol, které zde strávily celé dopoledne a není se čemu divit. K vidění zde bylo neuvěřitelných 250 technických vychytávek a vymožeností, které bylo možné si vyzkoušet na vlastní kůži.


Také odpoledne praskaly dveře pavilonu ve švech, to už na výstaviště přicházely rodiny s dětmi i zvědavci z řad veřejnosti. Vyžití zde našel opravdu každý bez rozdílu věku. „Velký dík patří především našim vystavovatelům, jejich nápady a exponátové průvodcovství vzbuzovalo v návštěvnících opravdové nadšení. Někteří dokonce zmínili, že by se tato akce mohla stát vícedenní záležitostí," uvedla Lenka Vohradníková, organizátorka akce z Jihočeské hospodářské komory. Jedním z vystavovatelů byla například společnost BCF s.r.o., jež představila svůj nejnovější projekt s názvem Virtual LAB by Holistic management – Jde o unikátní propojení psychologie a virtuální reality. „Návštěvníci si u nás mohli vyzkoušet aplikace, které ve firemním prostředí využíváme pro práci se syndromem vyhoření, při tvorbě firemní kultury, pro podporu kreativity a nebo také aplikace, jež využívají naši vrcholoví sportovci při své mentální a fyzické přípravě. Zájem byl opravdu veliký, celý den se tvořily fronty a těší mě, že se byli i někteří vystavovatelé sami informovat o možnostech využití této technologie při práci se zaměstnanci," zhodnotil Leoš Kubíček partner a jednatel BCF s.r.o.
Celá akce byla oživená programem, o který se postaralo divadlo ÚDiF, jež svojí science show předvedlo několik pokusů a fyzikálních experimentů, do kterých byly zapojeny i některé z přítomných dětí. Žádné ze stanovišť nezůstalo po celou dobu akce prázdné, dokonce někde si i děti musely vystát frontu. Velký zájem vzbuzovali například brýle simulující virtuální realitu nebo také 3D brýle, 3D zrcadla, trenažéry, Legoroboti, elektrická kola či elektromobily.


„Ti, kteří výstavu nestihli, ale i ti, kteří ji navštívili nebo se na ní podíleli, si mohou již dnes do svých kalendářů poznamenat termín pro další ročník Dobrodružství s technikou, a to 13. 6. 2019," podotkla na závěr Lenka Vohradníková.

Všechny tiskové zprávy JHK naleznete ZDE.

Zdroj: JHK

Vydáno: 29.06.2018


Soubory ke stažení

Tisková zpráva 611.14 KB stáhnout