Vladimír Dlouhý: Češi i Maďaři stojí na rozcestí,…

Vladimír Dlouhý: Češi i Maďaři stojí na rozcestí, do tří až pěti let musí kromě infrastruktury investovat do vyspělých technologií, jinak jejich přibližování k vyspělým zemím zpomalí

Vladimír Dlouhý: Češi i Maďaři stojí na rozcestí, do tří až pěti let musí kromě infrastruktury investovat do vyspělých technologií, jinak jejich přibližování k vyspělým zemím zpomalí

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na právě probíhajícím Maďarsko-českém podnikatelském fóru v budapešťském hotelu Sofitel upozornil, že pokud Maďarsko a Česká republika v horizontu tří až pěti let nebudou investovat do infrastruktury, do vyspělých technologií a k tomu odpovídajícímu vzdělávání, jejich přibližování k západním zemím zpomalí.

Zdroj: Tisková zpráva HKČR

„Oblast vyspělých technologií a umělé inteligence by měla být pro naše vlády klíčová. Maďarské i české ekonomice se daří, obě ale stojí na prahu určitého období. Zatímco v minulých letech obě země zažívaly solidní růst, pokud nyní nedokážeme investovat kromě infrastruktury do vyspělých technologií, které umožní posunout naše výrobky výše v globálním řetězci, potom jsme odsouzeni, abychom sice byli solidně fungujícími ekonomikami, ale naše přibližování k západním zemím se zpomalí. Důležitá přitom bude spolupráce V4," uvedl Dlouhý.

Zároveň zdůraznil, že obě země mají velmi dobrou základnu v oblasti vzdělanosti, nicméně stejně jako ČR tak i Maďarsko potřebují významným způsobem reformovat svůj vzdělávací systém, zejména kvůli potřebě ovládat nové technologie přinášející vyšší přidanou hodnotu. Státy musí investovat ale také do technického školství i řemesla, přičemž Maďarsko tak činí intenzivněji než ČR. „I tady budeme mít velký zájem spolupracovat s maďarskou stranou," dodal Dlouhý.

Šéf Komory zdůraznil také několik příkladů česko-maďarské obchodní spolupráce a ocenil česko-maďarskou spolupráci na úrovni hospodářských komor. Podnikatelského fóra se účastní 120 českých a maďarských podnikatelů a mimo jiné také ministr pro elektrárnu PAKS János Süli, prezident Maďarské průmyslové a obchodní komory Laszló Parragh, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Poté budou probíhat dvoustranná jednání firem.

České firmy v Maďarsku ke konci roku 2017 utržily za zboží a služby celkem 18 miliard korun a vytvořily přidanou hodnotu za 2,5 miliardy korun. Od té doby na maďarský trh vstupuje čím dále více českým firem, především pak v oblasti internetového prodeje zboží. Vyplývá to z analýzy česko-maďarského obchodu, kterou vypracovala Hospodářská komora u příležitosti pracovní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Maďarsku.

České a maďarské firmy spolupracují například na zakázkách v oblastech obranného průmyslu. Loni v březnu Česká zbrojovka podepsala se společností HM Arzenál Electromechanika Zrt smlouvu, na základě které Česká zbrojovka a.s. zajišťuje průběh transferu, know-how a personální podporu ke zbrojní výrobě ručních palných zbraní. Očekávaný minimální objem vyrobených zbraní v průběhu 10 let je až 200 000 kusů v hodnotě až 100 mil. EUR.

Díky této smlouvě zahájilo Maďarsko, po téměř 30 letech, vlastní výrobu ručních krátkých a dlouhých zbraní. V první etapě se v Maďarsku ruční zbraně jen montovaly a od roku 2019 se zahajuje domácí výroba. V Maďarsku dnes investuje řada českých významných firem. (Více v tiskové zprávě HKČR).

Do roku 2030 mají být dostavěny také dva nové bloky elektrárny PAKS II. Mezinárodní tendry na jaderná zařízení jsou již vypisovány. Poptávány budou turbíny, generátory, čerpadla, kotle a další zařízení. Zde mají české firmy šanci uspět s ohledem nejen na jejich zkušenosti a znalosti ruských technologií. Část podnikatelské delegace Hospodářské komory se proto zítra do Pakse vypraví.

Ačkoliv je Maďarsko velmocí na výrobu dopravních prostředků, daří se zde i českým strojírenským firmám, které působí v oblasti výroby dopravních prostředků.

Dle obratu bylo Maďarsko v roce 2018 10. největším obchodním partnerem ČR. V roce 2018 české firmy vyvezly do Maďarska zboží za téměř 132 mld. Kč a dovezeno bylo zboží za 96 mld. korun. Bilance je tak pozitivní ve prospěch ČR, pozitivní bilanci si udržuje od roku 2002.

V ČR investují také maďarské firmy. S celkovou výší investic přes 15 mld. Kč je Maďarsko 15. největším investorem v ČR. Většina z maďarských investic směřovala do zpracovatelského průmyslu.

Maďaři mají v současnosti nejnižší zdanění právnických osob v Evropské unii – 9 % (v ČR 19 %, na Slovensku 21 %). Slovenské firmy se proto ve velkém stěhují do Maďarska (geografická i historická blízkost). Loni se do Maďarska přestěhovalo asi 600 slovenských firem a za první čtvrtletí letošního roku tak učinilo dalších 200 firem. Své sídlo přemístily do Maďarska především menší firmy zabývající se administrativní činností, reklamou, účetnictvím a stavebnictvím. Ostatně mj. také proto vládní Slovenská národní strana již navrhuje snížení daní na Slovensku ze současných 21 na 15 procent.

Více informací naleznete v Tiskové zprávě HKČR. 

Vydáno: 15.05.2019