Majitelé restaurací nebo kadeřnictví mají naději,…

Majitelé restaurací nebo kadeřnictví mají naději, že nebudou muset platit autorské poplatky za rozhlas a televizi. Vláda není proti

Majitelé restaurací nebo kadeřnictví mají naději, že nebudou muset platit autorské poplatky za rozhlas a televizi. Vláda není proti

Vláda se v pondělí 11. 3. vyjádřila neutrálně k osvobození restaurací, kadeřnictví a dalších provozoven, v nichž zákazníci mohou sledovat rozhlasové nebo televizní vysílání, od autorských poplatků. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

Zpráva Hospodářských novin, 11. března 2019

Osvobození navrhli poslanci ANO a SPD ve dvou samostatných novelách. Předložili je poté, co sněmovna odmítla obdobnou senátní úpravu vládní novely autorského zákona. Podle kritiků by změna byla v rozporu s mezinárodním i unijním právem.

Od autorských poplatků jsou osvobozena zdravotnická zařízení, která zprostředkovávají rozhlasové nebo televizní vysílání pacientům. Podle návrhu poslanců ANO by platby nemuseli hradit ani majitelé provozoven, u nichž nemá sdělování díla hospodářský význam. Předkladatelé v čele s Janou Mračkovou Vildumetzovou tvrdí, že pro placení poplatků neexistuje v těchto případech důvod.

Hnutí SPD zvolilo odlišnou formulaci. Osvobození by se podle něj týkalo provozoven, které nejsou provozovány za účelem zpřístupnění rozhlasového a televizního vysílání. Ministerstvo financí to podle předkládací zprávy na vládním webu zpochybnilo. "Poskytování hudební a televizní produkce je nadstandardní službou, která vylepšuje prostředí v provozovně a může i výrazně ovlivnit podnikání," uvedlo.

Ministerstvo kultury ve stanovisku poukázalo na verdikt Soudního dvora EU, podle něhož například možnost sledování televizního přenosu sportovních akcí má přilákat provozovateli restaurace zákazníky a tím zvýšit jeho zisk. Ministerstva průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj se k novelám sice postavila neutrálně, vytkla jim ale různé nedostatky.

Osvobození provozoven, v nichž reprodukovaná hudba nebo televizní vysílání tvoří pouze kulisu a není předmětem podnikání, horní komora požadovala na popud senátora Iva Valenty (za Soukromníky). Poukazoval na to, že lidé nechodí do hospod kvůli tomu, že jim tam z rádia hrají jejich oblíbené písničky.

Proti se postavilo ministerstvo kultury a 1 600 umělců prostřednictvím petice. Podle nich byl senátní návrh v rozporu s českým autorským právem i s právem Evropské unie. Obhájci Valentovy úpravy zase namítali, že neokrádá autory, protože jen ruší duplicitní placení autorských poplatků.

Vydáno: 01.04.2019