Jihočeské firmy se mohou vzdělávat v oblasti…

Jihočeské firmy se mohou vzdělávat v oblasti digitalizace a robotizace výroby

Jihočeské firmy se mohou vzdělávat v oblasti digitalizace a robotizace výroby

Jihočeští podnikatelé se mohou dozvědět více o možnostech digitalizace a robotizace ve svém oboru. Díky projektu „Pohraniční region 4.0 – společně.digitálně.utvářet", který už druhým rokem realizuje Jihočeská hospodářská komora (JHK) se svým německým protějškem IHK Pasov, se mohou účastnit nejrůznějších workshopů, kooperačních setkání a čerpat informace o digitalizaci od německých firem.


„Je žádoucí, aby firmy na obou stranách hranice a rovněž odborní a řídicí pracovníci, kteří v nich pracují, byli v budoucnu na stejné digitální úrovni. Proto jihočeským podnikatelům nabízíme možnost vzdělávat se na společných workshopech. Těch se účastní zástupci velkých firem, kteří mají s digitalizací mnohaleté zkušenosti a mohou je tak předávat malým a středním podnikům," uvedl Luděk Keist, ředitel Úřadu JHK.


Současný trend digitalizace ve firmách, s nímž souvisí automatizace výroby i budoucí změny na trhu práce, postihuje řadu oborů. Jihočeské firmy ve většině případů digitalizací už několik let procházejí. „Jednoduše řečeno, výrobní procesy v řadě podniků jsou automatizovány. Dělníci už nemusejí vykonávat jednoduchou manuální práci, kterou přebírají stroje, naopak je po nich vyžadována obsluha těchto zařízení. To s sebou přináší změny v oblasti trhu práce nebo nové požadavky na školství," řekl Luděk Keist.


Koncept digitalizace vychází z dokumentu, který byl představen před pěti lety na veletrhu v Hannoveru. Podle této myšlenky vzniknou „chytré továrny", které budou využívat kyberneticko-fyzikální systémy. Ty převezmou opakující se a jednoduché činnosti, které do té doby vykonávali lidé. Zavádět se bude pomocí metod strojového vnímání, autokonfigurace a autodiagnostiky a s počítačovým spojením strojů a dílů. Produkty i stroje dostanou čipy, pomocí nichž je bude možné kontrolovat a obsluhovat přes internet. Dále se budou využívat cloudová úložiště, 3D tisk, datová centra, automatické hlášení problémů či „chytré sklady", které samy informují o docházejících zásobách. Pomocí metod a nástrojů digitalizace by mělo dojít k úsporám času a peněz a zvýšení flexibility firem.


„Náš projekt, který realizujeme s pasovskou hospodářskou komorou, pomáhá šíření informací o digitalizaci. Díky workshopům a kooperačním setkáním je digitalizace vysvětlována malým a středním podnikatelům. Zároveň budeme provádět průzkum, který nám pomůže určit, jak jsou na tom jihočeské firmy s digitalizací. To vše bude základem pro vznik chytrých továren v jižních Čechách," doplnil Luděk Keist.


Projekt je financován z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014 - 2020.

Všechny tiskové zprávy JHK ke stažení ZDE.

Zdroj: JHK

Vydáno: 10.09.2018


Soubory ke stažení

Tisková zpráva 348.71 KB stáhnout