HK ČR opět důrazně varuje před zrušením karenční…

HK ČR opět důrazně varuje před zrušením karenční doby

HK ČR opět důrazně varuje před zrušením karenční doby

Karenční doba v posledních letech dostatečně prokázala, že je funkčním systémem. V době akutního nedostatku lidí si ekonomika ČR nemůže dovolit vyšší krátkodobou nemocnost. Hospodářská komora je dlouhodobě zásadně proti jejímu zrušení, o kterém budou během schůze dne 31. října 2018 ve třetím čtení hlasovat poslanci. 

Komora odmítá zneužití zrušení karenční doby jako politického nástroje, který povede jak k nárůstu fiktivní nemocnosti, tak k navýšení mzdových nákladů českých zaměstnavatelů. „Zneužívání systému nemocenského pojištění prokazují statistiky. Před znovuzavedením karenční doby byla v ČR nemocnost ve srovnání s ostatními vyspělými evropskými zeměmi nápadně vyšší. Hlavně u krátkodobých pracovních neschopností byla ale výrazně i nad průměrem středoevropských zemí s podobnou historií, jako je Maďarsko, Polsko nebo Slovensko, aniž by k tomu byl oprávněný důvod," říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora je zároveň připravena v případě schválení zrušení karenční lhůty sněmovnou pokračovat v boji za její zachování i během projednávání v Senátu a dalším legislativním procesu. Podnikatelé, kteří jsou jedním z hlavních pilířů tuzemské ekonomiky, nemohou doplácet na populistická opatření koaliční vlády a odborů.

 

Zdroj: Hospodářská komora České republiky

 

Vydáno: 30.10.2018


Soubory ke stažení

TZ_HKČR_30.10. 543.72 KB stáhnout