Dobrodružství s technikou si užili děti i rodiče

Dobrodružství s technikou si užili děti i rodiče

Dobrodružství s technikou si užili děti i rodiče

„Co se tady dělá?," ptá se devítiletá Eliška Sedláčková u stolku MOTORU JIKOV GROUP při Dobrodružství s technikou. Se stejnou otázkou přicházejí v průběhu dne další a další děti. „To je přesně to, o co nám touto akcí šlo. Aby si děti vše osahaly, vyzkoušely na vlastní kůži, takříkajíc přičichly k technice. Z více než dvou stovek exponátů si své vybraly ti nejmenší i děti školou povinné," pochvalovala si druhý ročník Dobrodružství s technikou Lenka Vohradníková z pořádající Jihočeské hospodářské komory.


„Letošního ročníku, který se konal 16. 6. 2016 na Výstavišti v Českých Budějovicích, se zúčastnilo téměř 2000 lidí a to je pro nás ukazatel, že jdeme správným směrem. Vystavovatelům, mezi kterými nechyběli jihočeští zaměstnavatelé, střední a vysoké školy, složky integrovaného záchranného systému, nebo například domy dětí a mládeže či místní akční skupina Rozkvět patří velký dík, protože připravili výborné expozice a návštěvníci, od těch nejmenších až po dospělé, se skvěle bavili. Myslím, že se nám podařilo spolu s naším spoluorganizátorem Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů, minimálně na tento den v očí dětí a rodičů zájem o techniku probudit," zhodnotil výstavu Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory.


Naprostá spokojenost s akcí byla vidět na všech účastnících akce, od dětí přes rodiče až po zástupce vystavujících firem a škol, mezi kterými byl například Marcel Gause, ředitel Střední průmyslové školy strojní a stavební Tábor. „Účastnili jsme se loňského pilotního ročníku, a když byl vyhlášen další ročník, ani chvíli jsme s účastí neváhali. Výborný nápad je provedení akce hravou formou, že děti jen nekoukají na něco za sklem, ale vše si mohou vyzkoušet. Účast na akci je úplně skvělá, zvlášť dopoledne to byl doslova nářez. Teď odpoledne začínají chodit s dětmi rodiče, takže to vypadá, že děti, co tu byly se školou, ještě přivedly mámy a táty s sebou. Jako technická škola si vážíme toho, že Jihočeská hospodářská komora nám pomáhá dalším způsobem přilákat děti k technice.
„Zkoušel jsem měřit srdeční tep živému rakovi přes krunýř. Vědci podle toho, jak rychle bije rakovi srdce, poznají, jak moc je voda špinavá," vyprávěl druhák Lukáš Kulhánek z Velešína, který přišel na akci se svojí maminkou Martinou.


„Ovládat robotickou ruku mohly děti u stánku firmy MAGNA Cartech. „Jsme úplně nadšení, přišla spousta dětí a užíváme si to i my. Jako exponát máme robota, kterého naprogramovali naši programátoři, aby přeskládával kostky z jednoho místa na druhé. To si pak mohou vyzkoušet i děti," řekla HR referentka MAGNA Cartech Jitka Svobodová.


„Nejvíc se mi líbilo, jak se lily barvy do sebe a vznikaly z toho nové," pochvalovala si devítiletá Eliška Sedláčková. S barvami experimentovala u stanoviště projektu ČVUT Věda nás baví. Jde o nadstavbovou školní výchovu formou kroužků a letních táborů. Děti si hravou formou osvojily teorii z přírodních věd, fyziky a chemie. Také si mohly prohlédnout model srdce, podívat se a vyzkoušet si, jak koluje krev, jak funguje Archimédův šroub či rovnovážné soustavy.


Generální partner akce:
Robert Bosch spol. s r.o.

Hlavní partneři akce:
Výstaviště České Budějovice, a.s.
MOTOR JIKOV Group a.s.
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

Partneři:
Jihočeský kraj
Město České Budějovice
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Mediální partneři akce:
Deníky
Rádio Faktor, Rádio Blaník
Jihočeská televize

Vystavovatelé:
Robert Bosch spol. s r.o.
MOTOR JIKOV Group a.s.
ČD Cargo, a.s.
ČEZ, a. s.
Dům dětí a mládeže, České Budějovice
Dům dětí a mládeže, Český Krumlov
EGE, spol. s r. o.
E.ON Česká republika, s.r.o.
EDUCAnet - gymnázium a střední odborná škola České Budějovice, s.r.o.
Engel strojírenská spol. s r. o.
GEU, Kaplice
Gymnázium Česká, Česká 64
Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje
HOPSÁRIUM
Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Jihočeské divadlo
Jihostroj a.s.
Katedra aplikované fyziky a techniky, pedagog. fakulta, Jihočeská univerzita
KEB - EGE spol. s r.o.
KERN-LIEBERS ČR spol. s r.o.
Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje
Labyrint
MAGNA Cartech spol. s r.o.
SOPHIA, jazykové služby s.r.o.
SOŠ elektrotechnická, COP Hluboká nad Vltavou
SOŠ strojní a elektrotechnická Velešín
Střední škola, Trhové Sviny
SPŠ a VOŠ Písek
SPŠ strojní a elektrotechnická, České Budějovice
SPŠ strojní a stavební, Tábor
SŠ České Velenice
SŠ Polytechnická, České Budějovice
Střední průmyslová škola chemická Pardubice
TranSoft a.s.
TSE spol. s r.o.
VĚDA NÁS BAVÍ o.p.s.
VISCOFAN CZ s.r.o.
VOŠ, SPŠ automobilní a technická, Č. Budějovice
VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravy, Sezimovo ústí
VOŠ, SPŠ, SOŠ řemesel a služeb Strakonice
Vysoká škola technická a ekonomická v ČB
Výstaviště CB, a. s.
ZVVZ a.s.
Sdružení Textil při Jihočeské hospodářské komoře
MAS Rozkvět, z. s.
MOSLED, s.r.o.


Nad výstavou přijali záštitu hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola, primátor statutárního města České Budějovice Ing. Jiří Svoboda a Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Výstava byla realizována s finančním přispěním statutárního města České Budějovice, Jihočeského kraje, partnerů a vystavovatelů.

Všechny tiskové zprávy JHK naleznete zde.

Zdroj: JHK

 

 

Vydáno: 20.06.2016