České firmy se mohou zapojit do obnovy Iráku

České firmy se mohou zapojit do obnovy Iráku

České firmy se mohou zapojit do obnovy Iráku

O spolupráci při obnově iráckého hospodářství jednal ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner s ministrem průmyslu a nerostných surovin Iráku Mohammedem Shyaa Al-Sudanim. A to při příležitosti zasedání Česko-iráckého smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci, které se stejně jako Česko-irácké podnikatelské fórum uskutečnilo na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Představitelé iráckých firem, asociací a komor seznámili české podnikatele s aktuálními příležitostmi a výzvami na území Iráku. Jednání obou ministrů navázalo na oficiální česko-irácká setkání na nejvyšší úrovni, která začala v minulosti.

V současné době mimo jiné dochází k rekonstrukci a modernizaci iráckých petrochemických závodů, na jejichž stavbě se v minulosti podílely české či československé firmy. Irák nyní potřebuje především obnovit poničenou infrastrukturu, zlepšit zaměstnanost a životní prostředí. I zde by mohly pomoci právě společnosti z České republiky, které mají v oblasti ekologizace bohaté zkušenosti. Obnovuje se také irácké zemědělství, což by mohlo znamenat návrat českých traktorů, které mají v Iráku stále dobré jméno stejně jako řada dalších tuzemských výrobků. Pomoci mohou i moderní zavlažovací technologie, navázat by se mohlo i na někdejší dodávky českých kolejových vozidel. Česká republika chce Iráku pomáhat i v budoucnosti, a to formou tzv. rekonstrukční pomoci. Potřebný program nyní rozpracovává meziresortní skupina.

Obrat vzájemné obchodní výměny mezi Českou republikou a Irákem v posledních letech nedosahoval ani 100 miliónů USD ročně, negativní roli zde sehrály boje s tzv. islámským státem. Loňský export do Iráku byl ve výši 61,46 mil. USD, dovoz z Iráku ve stejném období byl pouze 92 tisíc USD. Oba trhy přitom nabízejí řadu možnosti a příležitostí, pomyslné dveře k hospodářské spolupráci pootevřelo i dnešní jednání na MPO.

Zdroj: MPO

Vydáno: 13.04.2018