Burzy práce nabídly nový start až 1 400 uchazečům…

Burzy práce nabídly nový start až 1 400 uchazečům o zaměstnání

Burzy práce nabídly nový start až 1 400 uchazečům o zaměstnání

Zástupci více než sedmi desítek podniků z Jihočeského kraje vystavovali na jaře na okresních Burzách práce. Zaměstnavatelé nabízeli více než 250 pracovních míst a jejich hlavním cílem bylo oslovit potencionální zaměstnance a informovat je o situaci na trhu práce. Burzy práce pořádala Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou.


Technology, plánovače, obsluhy CNC strojů, konstruktéry, ale i kuchařky, cukrářky či pokladní hledaly firmy při Burzách práce, které se konaly začátkem roku 2018 po celém Jihočeském kraji. Burzy proběhly během měsíce března a dubna ve všech sedmi okresech Jihočeského kraje. Celkem zde vystavovalo 75 firem, což je oproti loňskému roku nárůst o třetinu. Nabízeno bylo přes 250 volných zaměstnání. Tento nárůst počtu volných pracovních míst potvrzují i statistiky úřadů práce, které evidují více než 250 tisíc volných míst, a to v době, kdy míra nezaměstnanosti od dubna loňského roku klesla ze 4,4 % na 3,5 %.


„V současné době se potýkáme s neblahým trendem nedostatku kvalifikovaných pracovních sil," uvedl Václav Pauch, ředitel kontaktního centra Úřadu práce v Prachaticích a zároveň zmínil důležitost Burz práce: „hlavní výhodu Burz práce vidím v tom, že se na jednom konkrétním místě sejde více zaměstnavatelů najednou, kteří nabízejí pestrou škálu volných míst. Firmy zde mohou představit své požadavky na potencionální pracovní síly a my jako Úřad práce poté vysíláme naše uchazeče, aby se mohli o volné pozice ucházet."


Burz práce se zúčastnili i žáci škol zaměřených na strojírenské, elektrotechnické, automobilní a jiné profese, které výběr povolání teprve čeká. Firmy v Jihočeském kraji dlouhodobě postrádají dostatek absolventů škol, kteří jsou zdatní právě v technicky zaměřených oborech. Například německá personální agentura zajišťující pracovní místa v německém pohraničí působící v jižních Čechách i mimo ně, kvůli získání nových uchazečů o práci pořádá i přednášky na školách. „Sebeprezentace je pro firmu velice důležitá. V Čechách máme celkem tři pobočky, a sice ve Strakonicích, Klatovech a Domažlicích. Aktuálně se zabýváme volnými místy z řad průmyslových oborů jako je zpracování dřeva, kovů, ale najdou se zde i místa pro ženy například v rámci pečovatelských služeb, které jsou v příhraničí velmi poptávané", uvedl Viktor Brynda, zástupce firmy aartos Personalservice GmbH, který vystavoval na Burzách práce ve Strakonicích a Prachaticích. Doplnil také, že volba pracovní pozice je samozřejmě závislá i na znalosti německého jazyka: „pokud je kvalitní, jsme schopni zajistit i kancelářské pozice hlavně v logistice ve skladech."


Při Burzách práce se v rámci krátkého představení vystřídalo u vystavovatelských firem několik stovek uchazečů o práci. Jednalo se nejen o lidi, kteří jsou v evidenci úřadů práce, ale i o zájemce o zaměstnání, kteří přišli na vlastní pěst a o akci se dozvěděli z novin.


Mezi tradiční účastníky Burzy práce v Českých Budějovicích patří strojírenský a slévárenský holding MOTOR JIKOV GROUP. „Aktuálně hledáme nástrojaře pro práci v Českých Budějovicích. Pro naše divize v Soběslavi pak sháníme mechaniky seřizovače, obsluhy obráběcích center a mistry," informovala personální ředitelka MOTORU JIKOV Group a.s. Iva Fantyšová. „Burzy jsme se zúčastnili již po několikáté. Akce i její program byl perfektně zajištěný, střídal se u nás jeden uchazeč za druhým," doplnila personalistka MOTORU JIKOV Group a.s. Blanka Novotná.


Některé z vystavujících firem na Burzách práce našly své potencionální zaměstnance, avšak řada z nich vyslovila i své obavy. Po nových zaměstnancích touží sice všichni, ale uchazeči z řad studentů jsou pro ně mnohdy nedostatečně zkušení a nemají praxi a naopak, lidé evidovaní na úřadech práce jsou v některých případech nedůvěryhodní.


Burzy práce realizuje Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů v rámci projektu Cesta k práci, který je spolufinancován Evropskou unií. Partnerem projektu je Vyšší odborná škola, Střední škola, Centrum odborné přípravy Sezimovo Ústí a Úřad práce. Na organizaci se spolupodílí také Jihočeská hospodářská komora.

Všechny tiskové zprávy JHK ZDE.

Zdroj: JHK

 

Vydáno: 11.05.2018


Soubory ke stažení

Tisková zpráva 396.02 KB stáhnout