#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Zahraniční pracovníci mají zelenou

16. červen 2020
Byznys HR a personalistika

České firmy mohou od pondělí opět začít žádat o uchazeče o zaměstnání z Ukrajiny a dalších neunijních zemí bez omezení typu pracovní pozice.

Vízová centra v zahraničí byla po dobu nouzového stavu uzavřená. V praxi to znamená, že nepřijímala žádné žádosti o zaměstnanecké karty. Vízové centrum na Ukrajině je sice už od konce května otevřené, ale dosud vyřizovalo jen sezonní pracovníky pro zemědělství. O víza již mohli žádat také vysoce kvalifikovaní lidé a pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a ve vědeckém výzkumu.

Od pondělí se rozběhly vládní programy pro zaměstnance i z dalších oborů. „Ode dneška jsou přijímány žádosti o zaměstnanecké karty Ukrajinců, kteří byli zařazeni do Programu kvalifikovaný zaměstnanec ještě před vyhlášením nouzového stavu, a rovněž noví uchazeči jsou zařazováni k podání své žádosti o zaměstnaneckou kartu. Současně jsou vydávána víza ukrajinským pracovníkům, kterým byla ministerstvem vnitra zaměstnanecká karta již schválena,“ sdělila v pondělí Právu mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Program kvalifikovaný zaměstnanec
Země Vládou stanovené kvóty
Bělorusko 800 žádostí/rok
Filipíny 1 000 žádostí/rok
Indie 600 žádostí/rok
Kazachstán 300 žádostí/rok
Moldavsko 600 žádostí/rok
Mongolsko 1 000 žádostí/rok
Srbsko a Černá Hora 2 000 žádostí/rok
Ukrajina  40 000 žádostí/rok

 

„Podnikům pracovníci opravdu chybějí. Ačkoliv byl program Kvalifikovaný zaměstnanec plně obnoven až dnes ráno, evidujeme již nyní žádosti od několika firem,“ uvedla v pondělí pro Právo poradkyně Sekce zaměstnavatelského Svazu průmyslu a dopravy ČR Jitka Hejduková.

Svaz průmyslu přijímá žádosti na tyto pracovníky od zaměstnavatelů. „Od začátku fungování programů řízené ekonomické migrace zpracoval více než 14 tisíc žádostí pro více než 500 společností,“ doplnila Hejduková.

Hospodářská komora ČR nyní podle mluvčího Miroslava Dira eviduje žádosti 171 zaměstnavatelů o 754 kvalifikovaných pracovníků z ciziny.

„Chceme-li nastartovat tuzemskou ekonomiku, bez kvalifikovaných zahraničních pracovníků se české firmy neobejdou. Navzdory tomu, že očekáváme mírný růst nezaměstnanosti, v řadě odvětví firmy stále budou chybět určité profese, kterých je a bude nedostatek. Příkladem je oblast stavebnictví, neutichá ani velká poptávka po skladnících, řidičích vysokozdvižných vozíků apod.,“ dodal Diro.

Zdroj: Novinky.cz, Právo.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

13. červenec 2020
Byznys

Zavedení paušální daně, která má živnostníkům odlehčit od papírování, Hospodářská komora podporuje. Limit ročních tržeb by měl být ale vyšší

Hospodářská komora oceňuje, že Sněmovna v úvodním kole podpořila zavedení paušální daně pro živnostníky. Největší podnikatelská organizace zároveň připomíná, že koncept jedné paušální daně Hospodářská...

Přečíst celý článek
10. červenec 2020
Byznys

Férové podnikání ocení Národní cena českých spotřebitelů SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK

Cenou Spokojeného zákazníka bylo dosud ve vybraných krajích oceněno více než 1.260 podnikatelů. Letos přibudou další. 

Přečíst celý článek
10. červenec 2020
HR a personalistika

Co přináší novela Zákoníku práce

Společnost Delloitte Česká republika připravila ve svém čtvrtletním Mzdovém zpravodaji přehledný seznam změn Zákoníku práce po červnové novelizaci.  

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.