Aktuality

Za prezidenta Hospodářské komory ČR zvolili podnikatelé potřetí Vladimíra Dlouhého

03. srpen 2020
Byznys

Podnikatelé zvolili na sněmu Hospodářské komory České republiky 30. července 2020 za prezidenta komory Vladimíra Dlouhého. Vladimír Dlouhý získal 171 hlasů, Bořivoj Minář 80 hlasů. Bylo vydáno celkem 277 hlasovacích lístků, odevzdáno bylo 253 hlasovacích lístků, neplatné byly dva. O funkci prezidenta se ucházeli dva kandidáti, kromě Dlouhého také podnikatel Bořivoj Minář. V čele Hospodářské komory bude Vladimír Dlouhý tři roky. Prezidium tvoří kromě prezidenta pět viceprezidentů. Podnikatelé volili prezidum odpoledne po volbě prezidenta, o funkce se ucházelo osm kandidátů.

O mandát do všech orgánů Hospodářské komory (představenstvo, dozorčí rada, smírčí komise) se můžou ucházet jen podnikatelé. Právo volit a být zvolen do orgánů Hospodářské komory má každý člen komory – živnostník jako podnikající fyzická osoba sám za sebe, za obchodní společnost pak může být zvolen její statutární orgán (člen jejího statutárního orgánu). Volby se konají na základě rovného volebního práva tajným hlasováním. Funkční období členů všech orgánů Hospodářské komory je na tři roky.

Zvolený prezident Vladimír Dlouhý:

Narodil se 31. července 1953 v Praze. Vystudoval ekonomii na VŠE, studoval také na Katolické univerzitě v belgické Lovani, postgraduální studium matematické statistiky a pravděpodobnosti absolvoval na Karlově univerzitě v Praze.

Byl zakládajícím členem Prognostického ústavu Československé akademie věd. V 90. letech byl nejmladším politikem československých a českých vlád za Václava Klause. Je také jednou z tváří polistopadové ekonomické transformace. Nejprve působil jako ministr hospodářství ČSFR a do roku 1997 jako ministr průmyslu a obchodu ČR. Byl poslancem a místopředsedou ODA. Z politiky do soukromého sektoru odešel v roce 1997.

Od září 1997 působí jako mezinárodní poradce investiční banky Goldman Sachs. Pracuje také pro francouzský investiční fond Meridiam a pro klienty v Indii a v ČR.  Působil také jako člen Národní ekonomické rady vlády, po jejím obnovení je znovu členem. V letech 2010–2012 pracoval pro Mezinárodní měnový fond.

Prezidentem Hospodářské komory byl podnikateli poprvé zvolen na celorepublikovém Sněmu v roce 2014, funkci obhájil o tři roky později. Mezi lety 2015 a 2018 byl předsedou národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR (ICC), ta zahrnuje globální síť více než 6 milionů firem, obchodních komor a podnikatelských sdružení ve více než 130 zemích světa. Od loňska vede jako náměstek prezidenta Evropskou asociaci obchodních a průmyslových komor v Bruselu (Eurochambres), která zastupuje více než 20 milionů podniků a 1700 regionálních a místních komor ve 44 zemích.

Během posledních 20 let vyučuje i na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, je také členem Správních rad ČVUT v Praze a VUT v Brně. Je autorem řady vědeckých prací, hovoří pěti jazyky – anglicky, španělsky, rusky, francouzsky a německy.

 

O Hospodářské komoře České republiky:

Hospodářská komora dnes sdružuje 16 139 živnostníků, malé, střední i pro tuzemskou ekonomiku strategicky důležité velké podniky. Za poslední dvě volební období (od roku 2014) do Komory vstoupilo 4000 fyzických a právnických osob. Členové Hospodářské komory dnes vytváří 60 % HDP České republiky. Zaměstnávají 3,3 milionu lidí.

Do Hospodářské komory vstoupil také rekordní počet svazů, asociací, klastrů a řemeslných cechů. Z 81 v roce 2014 jich Komora dnes zastřešuje 124. Po započtení i jejich členů Hospodářská komora zastupuje zájmy 25 tisíc podniků. Komora nově zastřešila např. Svaz chemického průmyslu, Asociaci nanotechnologického průmyslu, Asociaci českých herních vývojářů, Unii filmových distributorů, Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD CZ a také třeba Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů nebo Cech parketářů.

Hospodářská komora působí v 73 městech, v Jihočeském kraji konkrétně v 9 oblastních kancelářích v Táboře, Milevsku, Jindřichově Hradci, Třeboni, Prachaticích, Strakonicích, Písku, Českém Krumlově a s centrálou v Českých Budějovicích.  Hospodářská komora ve spolupráci s partnery provozuje také čtyři asistenční kanceláře v zahraničí – na Ukrajině, v Moldavsku, Bělorusku a Srbsku. Je součástí evropské i celosvětové sítě obchodních a průmyslových komor, spolupracuje s komorami ve 120 zemích.

Je mimo jiné i povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy. V loňském roce uplatnila podněty podnikatelů k 128 vznikajícím zákonům a novelám, uspěla v 65 % případů.

Hospodářská komora není státem zřizovanou institucí, nečerpá tedy žádné dotace na svůj provoz. Je podnikatelskou samosprávou, jedinou svého druhu v ČR. Její působnost je regulována zákonem o Hospodářské komoře a Agrární komoře, zasazuje se o zlepšování podnikatelského prostředí pro milion českých podnikajících fyzických a půl milionu právnických osob.

Zdroj: tisková zpráva Hospodářské komory ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

18. březen 2024
Byznys

Podnikatelé podávají daňové přiznání pouze elektronicky, čas mají do května

Termíny pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů (DAP) letos zůstávají stejné jako loni, změny se dotkly slev i některých povinností OSVČ. Ty už musejí přiznávat daně výhradně elektronicky. Čas...

Přečíst celý článek
12. březen 2024
Byznys

Ekonomika ČR meziročně oslabila. Na 14. místo v EU nás stáhla vysoká inflace i nízká přidaná hodnota

Česko má 14. nejsilnější ekonomiku v EU. Podle srovnání Indexu prosperity a finančního zdraví jsme si ale v eurounijním srovnání již podruhé pohoršili. Oproti roku 2022 se Česko propadlo dokonce o 5 p...

Přečíst celý článek
05. březen 2024
Byznys

České firmy míří do Lucemburska. Zaměří se na vesmírné technologie a kybernetickou bezpečnost

Prezidenta České republiky Petra Pavla doprovodí na státní návštěvě Lucemburska ve dnech 28. února až 1. března podnikatelská delegace Hospodářské komory složená ze dvou desítek zástupců firem zaměřen...

Přečíst celý článek