#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Propouštěným zaměstnancům pomůže Úřad práce v rámci projektu Outplacement

09. červenec 2020
HR a personalistika Koronavirus

Úřad práce pomůže prostřednictvím svého nového projektu OUTPLACEMENT, až čtyřem tisícovkám zaměstnanců, kteří obdrželi výpověď. Cílem projektu je, aby tito pracovníci získali v co nejkratším čase novou práci. Projekt realizuje Úřad práce ČR v rámci celé republiky (vyjma hl. m. Prahy). Financuje ho z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

Projekt je v realizaci od 1. června 2020 do 30. června 2022. Jeho podstatou je poskytnutí pomoci zaměstnancům, kterým reálně hrozí propuštění z práce. Jde zejména o pracovníky podniků, kteří jsou ve výpovědi. ÚP ČR má v jeho rámci k dispozici celkem 484 mil. Kč.

Předmětem projektu je pomoc zaměstnancům podniků, které prochází strukturálními změnami, a které jsou tudíž nuceni své zaměstnance propouštět. Projekt se zaměřuje na zvýšení adaptability těchto zaměstnanců pro nalezení nového pracovního uplatnění.

Pro koho je projekt určen?

Zájemci o zaměstnání (dále jen „ZoZ“), s předpokládaným ukončením pracovního poměru z důvodu hromadného propouštění, o kterém zaměstnavatel písemně informoval krajskou pobočku Úřadu práce ČR nebo UoZ po ukončení takového pracovního poměru.

  • ZoZ - zaměstnanci, kteří jsou ve výpovědní době.
  • ZoZ - zaměstnanci, kteří uzavřeli se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru;
  • ZoZ - zaměstnanci, kterým končí pracovní smlouva uzavřená na dobu určitou.
  • ZoZ - zaměstnanci, kteří mají se zaměstnavatelem uzavřenou Dohodu o pracovní činnosti/Dohodu o provedení práce.
  • ZoZ - zaměstnanci, kteří ukončí pracovní poměr dle ustanovení § 56 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
  • Stávající zaměstnavatelé, jejichž zaměstnanci jsou ve výpovědní době nebo je u nich předpoklad ukončení pracovního poměru v řádu měsíců.
  • Noví zaměstnavatelé, kteří přijímají propouštěné zaměstnance.

Jaké jsou formy podpory?

Na základě dat o firmách, které se potýkají s problémy a uvažují o propouštění zaměstnanců, budou na půdě firem nebo Úřadu práce ČR realizovány informační schůzky, kde budou potencionálním účastníkům zodpovězeny dotazy týkající se aktivit projektu a případně i otázky ohledně evidence na Úřadu práce ČR. Cílem schůzek bude dosáhnout zapojení účastníků do projektových aktivit.

Účastníkům bude poskytován poradenský program v oblasti pracovního práva, finanční gramotnosti a soft skills.

Dále bude poskytována účastníkům rekvalifikace a vzdělávací aktivity, a to dle jejich individuálních požadavků a při zohlednění jejich uplatnitelnosti na trhu práce. 

Součástí programu je i zprostředkování zaměstnání, které bude realizováno formou nedotovaných pracovních míst nebo pracovních míst, jejichž financování je podpořeno s využitím prostředků poskytnutých z Operačního programu Zaměstnanost.

V rámci realizace poradenských aktivit mohou účastníci projektu využívat doprovodná opatření, např. proplácení prokázaných cestovních výdajů, služby hlídání dětí, atd. 

Účastníkům mohou být dále uhrazeny poplatky za vstupní prohlídky u lékaře, popř. za vyšetření nutná ke vstupu do rekvalifikací zabezpečovaných Úřadu práce ČR, rekvalifikací zvolených a do zaměstnávání.

Pro více informací je třeba se obrátit na krajskou pobočku Úřadu práce ČR.

 

Zdroj: Úřad práce ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

07. srpen 2020
HR a personalistika Koronavirus

Za červenec přibylo kvůli koronaviru i pravidelným sezónním výkyvům na 10 tisíc uchazečů o práci

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta. Příčinou mírného nárůstu byl kromě aktuální situace kolem koronaviru i každoroční příchod části zaměstnanců ze škol...

Přečíst celý článek
04. srpen 2020
HR a personalistika Koronavirus

Možnost odpustit sociální odvody využily v červnu tři pětiny firem do 50 zaměstnanců

Možnosti odpustit sociální odvodů využilo v červnu 107.000 z celkem 186.000 menších firem, tedy zhruba tři pětiny. Úleva na pojistném se tak týkala zhruba 735.000 pracovníků těchto firem. Placení soci...

Přečíst celý článek
30. červenec 2020
Koronavirus

Světový cestovní ruch přišel kvůli pandemii covid-19 o stovky miliard dolarů

Kvůil pandemii nemoci covid-19 přišel od počátku roku do května světový cestovní ruch o tržby ve výši 320 miliard dolarů (což je v přepočtu 7,2 bilionu Kč). Vyplývá to ze zprávy Světové organizace ces...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.