Aktuality

Pokud stát chce povinné testování zaměstnanců, měl by se na něm finančně podílet, připomíná Hospodářská komora

27. říjen 2020
Byznys Podpora podnikání Koronavirus

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testování přijít i se systémem alespoň částečných kompenzací ze strany státu a zdravotních pojišťoven. Hospodářská komora tak reaguje na slova premiéra Andreje Babiše, který plošnost povinného testování ve firmách připustil v rozhovoru pro Mf DNES.

Kompromis pro alespoň částečné proplácení testů ve firmách ze strany státu dojednávala Hospodářská komora už během srpna, kdy o této problematice hovořila na setkání s ministerstvem zdravotnictví, hygieniky i zástupci zdravotních pojišťoven. „I z toho důvodu vítáme, že vláda vnímá nezastupitelnou roli zaměstnavatelů při prevenci covidu-19. Zároveň si ale musí uvědomit, že masivnější testování bude znamenat nepochybně vyšší náklady pro podnikatele. Stát musí zároveň zajistit i dostatečnou kapacitu laboratoří, které velké množství testů v rozumném čase zpracují,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Spolu s propadem poptávky a ekonomickou nejistotou by podle Komory plošné testy proto znamenaly další výrazný zásah do napjatých firemních rozpočtů. „Když uvedu modelový příklad firmy se 100 zaměstnanci, vyjdou ji dvě PCR testování měsíčně na více než 350 tisíc korun. U všech českých zaměstnanců mimo státní sféru, kterých je v tuzemsku 2,9 milionu, vyjde jedno testování na 5,1 miliardy korun,“ vypočítává Dlouhý s tím, že takový zásah do cashflow může být pro mnoho českých podnikatelů velkou komplikací. Očekává proto, že vláda najde cestu, jak na testování zaměstnavatelům přispívat z veřejného zdravotního pojištění.

Velkou příležitost vidí mnohé sektory zastoupené v Hospodářské komoře v tzv. antigenních testech, u kterých je diagnostika infekčního onemocnění založená na detekci antigenu a které mají výhodu v rychlosti testu (do 15 až 30 minut), snadnosti provedení a relativně nízké ceně. „Očekáváme, že laboratorní skupina ministerstva zdravotnictví už opravdu v řádu dní stanoví jasně veškeré zásadní parametry testů, jako je požadovaná senzitivita a specificita, a jednoznačně vydefinuje podmínky uznání antigenních testů jako diagnostické metody. Zdravotní pojišťovny pak musejí obratem stanovit podmínky úhrady, a to nejen testů samotných, ale i veškerých dalších nákladů, například zdravotnického materiálu. Testování musí být pro praktické lékaře finančně motivující“, apeluje předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.

Antigenní testy mohou sehrát zásadní roli při zachování provozu klíčových průmyslových podniků, ale silně po jejich zavedení volá i sektor obchodu či poskytovatelé dlouhodobé a sociální péče. „Vzhledem k ceně a malé dostupnosti PCR testování v regionech mohou antigenní testy zaměstnavatelům významně usnadnit situaci. Je ale zapotřebí přejít od slov k činům“, dodává Hlaváč.

Zdroj: Hospodářská komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

27. březen 2024
Podpora podnikání

Podpora elektromobility pro firmy a OSVČ: Národní rozvojová banka přijímá žádosti o zaručení úvěru

Národní rozvojová banka (NRB) spustila příjem žádostí v programu Záruka Elektromobilita. Program nabízí poskytnutí bezplatné záruky k úvěru na nákup elektromobilů, vozidel na vodíkový pohon a dobíjecí...

Přečíst celý článek
20. březen 2024
Podpora podnikání

Mikrofirmy v Česku čelí mnoha problémům. Chce jim pomoci nová platforma

České mikro a malé podniky čelí řadě výzev a překážek. Ještě o něco těžší to mají firmy vedené ženami – podnikatelkami. Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR podnikatelky více bojují s p...

Přečíst celý článek
19. březen 2024
Byznys Podpora podnikání

MPO podpoří inovační potenciál firem, pomůže jim ochránit průmyslové vlastnictví

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo 5. března III. výzvu aktivity Inovační vouchery – ochrana práv průmyslového vlastnictví z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (...

Přečíst celý článek