#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Koronavirus ovlivňuje chod ve firmách, zaměstnavatelé se zajímají o preventivní opatření

05. březen 2020
Byznys Tisková zpráva Koronavirus

České firmy zavádí ochranná opatření proti šíření koronaviru u svých zaměstnanců. Šířící se onemocnění může mít dopad na celosvětový hospodářský růst, na druhou stranu některé firmy zaměřující se na nanotechnologie či ochranné pomůcky zaznamenávají zvýšenou poptávku po svých produktech. Ačkoliv je riziko nákazy v Jihočeském kraji nižší než například v hlavním městě, Jihočeská hospodářská komora doporučuje firmám řídit se pokyny zdravotníků, případně se obracet na nově zřízenou informační linku pro veřejnost.

„Podle informací od členů Hospodářské komory jsou zaměstnavatelé kvůli šíření onemocnění mnohem benevolentnější při poskytování práce z domova, samozřejmě tam, kde je home office z povahy pracovního zařazení možný,“ říká Miroslav Diro, tiskový mluvčí Hospodářské komory České republiky (HK ČR), a zmiňuje, že zaměstnavatelé svým pracovníkům umožňují zpravidla 14denní práci z domova po jejich příjezdu z oblastí Itálie.

„U některých našich členských firem jsme zjišťovali, jak se jich situace s Covidem-19 dotýká,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, a pokračuje: „Samozřejmě velký dopad je v oblasti cestovního ruchu. Nejezdí asijská klientela, omezuje se kongresová turistika a až o 80 % se oproti loňskému roku propadl prodej katalogových zájezdů. U výrobních firem jsou vlivy různé. Projevuje se například nedostatek dílů pro výrobu z Číny, nedostatek osobních ochranných pomůcek třeba v lakovnách, omezují se výjezdy zaměstnanců do zahraničí, složitější je i doprava zboží do Itálie. U některých koncernů je vidět snaha vyrábět v Evropě namísto v Číně. Někteří výrobci tak mají opačnou zkušenost. Díky zavřeným závodům v Číně mají více zakázek,“ hodnotí situaci Luděk Keist.

Koronavirus přesto bude mít podle analytiků Komerční banky dopad na snížení světového hospodářského růstu. „Hospodářská komora kvůli koronaviru přehodnotí svou připravovanou makroekonomickou prognózu na letošní rok. Vloni na základě zpětné vazby od firem predikovala pro rok 2020 růst HDP ČR o 2,6 %,“ upozorňuje Miroslav Diro a odhaduje, že podle výpočtů Hospodářské komory by dvoutýdenní karanténa či jiná opatření znemožňující výkon práce u pouhé desetiny ekonomicky aktivních obyvatel v ČR stála 23,5 miliardy korun, tedy 0,4 procenta donedávna predikovaného HDP.

Na druhou stranu může být koronavirus příležitostí pro byznys firem pohybujících se v oblasti biotechnologií a nanotechnologií. „České firmy mají v tomto oboru celosvětově výborné renomé. Třeba ty, které vyrábí speciální nano nátěry nebo roušky a respirátory z nanovláken snižující riziko šíření virů, kvůli koronaviru hlásí zvýšený zájem o jejich výrobky z celého světa,“ zmiňuje Miroslav Diro. V České republice zatím ale ve veřejných budovách rozšířeny nanotechnologie, jejichž účinek se aktivuje jen denním světlem, nejsou. A to i přesto, že nátěry dokážou kromě virů a bakterií ničit také alergeny, plísně a spory.

„Pravděpodobnější je rozšíření karanténních opatření v Praze, kde je vysoká koncentrace i pohyb cizinců, a ve Středočeském kraji, odkud mnoho obyvatel dojíždí do Prahy za prací,“ říká Luděk Keist. Přesto firmám doporučuje, aby se pro případ prevence šíření onemocnění na pracovištích řídily doporučeními zdravotníků či krajské hygienické stanice. Kvůli koronaviru zřídil v minulém týdnu Jihočeský kraj svou vlastní informační linku pro veřejnost, která je na čísle 800 100 450 dostupná v době od 7 do 17 hodin včetně víkendů.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

13. leden 2021
Byznys

Paušálně bude v letošním roce platit daně a pojistné zhruba 60 tisíc živnostníků

Finanční správa k 12. lednu eviduje 57 826 přihlášených živnostníků, kteří letos budou platit daň z příjmů, pojistné na sociální a zdravotní pojištění paušálně. To znamená prostřednictvím pravidelné m...

Přečíst celý článek
11. leden 2021
Byznys

On-line produktová mapa kraje více propojí dodavatele a odběratele jihočeských potravin

Jihočeská agrární komora spustí on-line regionální produktovou mapu kraje, která víc propojí dodavatele a odběratele jihočeských potravin. Jedním z cílů je také zvýšit využití místních potravin ve ško...

Přečíst celý článek
07. leden 2021
Byznys Koronavirus

Hospodářská komora ČR navrhla doplnění vládní podpory podnikatelům o „poslední záchranu“

Vládou schválený kompenzační program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny opomíjí podporu těm podnikatelům, kteří se jako dodavatelé uzavřených provozoven ocitli v problémech. Koncept 400 korun na zam...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.