Aktuality

Komora bavila řemeslnými a technickými aktivitami na multižánrovém festivalu Město lidem, lidé městu

29. srpen 2022
Tisková zpráva Školství Spolupráce škol a firem Technika a řemesla

Ulice Českých Budějovic během pátečního odpoledne a soboty zaplnili umělci i místní organizace a podnikatelé, kteří předvedli svá řemesla, výrobky a aktivity na multižánrovém festivalu Město lidem, lidé městu. Ten se konal v jihočeské metropoli již popáté a svůj stánek tu měla i Jihočeská hospodářská komora. Návštěvníci si u něj vyzkoušeli technické a řemeslné aktivity, připravené ve spolupráci s firmami z jižních Čech.

„Podpora techniky, řemesel, podnikavosti či kreativity u jihočeských žáků jsou naší dlouhodobou prioritou. Proto jsme se na kulturním festivale Město lidem, lidé městu rozhodli návštěvníkům představit zábavnou formou aktivity, které rozvíjejí zmíněné dovednosti a které zároveň prezentují to, čemu se na komoře mimo jiné věnujeme – a to rozvoji technických dovedností, digitálních kompetencí či odborných znalostí na školách,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. a předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (Jhk), která se letos zapojila do multižánrového kulturního festivalu Město lidem, lidé městu v Českých Budějovicích. „Myslím si, že podobné akce jsou i skvělou příležitostí pro zviditelnění místních drobných živnostníků a malých podnikatelů, na které se často zapomíná a které je potřeba podpořit v jejich činnosti. O to víc v dnešní nejisté době,“ dodává Miroslav Dvořák.  

„Dozvěděli jsme se o akci od kamarádky, protože nejsme zdejší. Jsem ráda, že si tu děti vyzkouší různé kreativní a řemeslné činnosti, protože je tu spoustu možností, co si mohou děti vyzkoušet, co doma nemáme. Například stavebnici Merkur či hry s robotem,“ řekla Kateřina Riegrová, maminka sedmiletého Thea ze severních Čech. Možnost vyzkoušet si rozmanité aktivity oceňuje i Jana Heřmanová: „Určitě nás zaujala stavebnice Merkur, protože ji synové neznají a viděli ji tu poprvé, asi proto jsou z ní tak nadšení. Oba jsou technicky zaměření a rádi něco tvoří s tatínkem, který je podlahář a od kterého mají základy. Nebojí se tedy vzít do ruky kladivo, šroubovák a další nástroje,“ uvedla Jana Heřmanová, maminka dvou chlapců ve věku tří a čtyř let. Rodiče s dětmi si tak během pátečního odpoledne a soboty mohli vyzkoušet pestrou škálu zábavných her a kreativního tvoření, které Jhk připravila ve spolupráci se členskými firmami.

    

„Na základě dlouholeté spolupráce s Jhk jsme se rozhodli tuto akci podpořit tím, že jsme darovali výrobky, které zvyšují kreativitu a zároveň technickou zručnost dětí. Není to pro nás jednorázová aktivita, pravidelně tímto způsobem podporujeme mateřské školky v regionu Českých Budějovic. Pro základní a střední školy organizujeme interaktivní workshopy, kde mladší generaci dáváme příležitost si vše vyzkoušet a nahlédnout pod pokličku firmy s téměř 150letou tradicí,“ vysvětluje Arnošt Vydra ze společnosti Mondi Bupak s.r.o., která vyrábí obalová řešení z vlnité lepenky a která na víkendovou akci připravila kreativní puzzle.

„Firma ENGEL zaměstnává více jak 1 150 zaměstnanců a je dlouholetým partnerem Jhk. Proto jsme se domluvili na podpoře festivalu Město lidem lidé městu, který považujeme za velmi zdařilý. Mnoho našich  zaměstnaců bydlí v Českých Budějovicích nebo okolí a tuto akci také pravidelně navštěvují. Jsme rodinnou firmou, a proto rádi akce pro rodiny podporujeme i sami pro naše zaměstnance organizujeme," zmínil David Dědič ze společnosti Engel strojírenská spol. s r.o., která pro návštěvníky připravila dotykovou technickou hru.

Společnost Zonepi s.r.o. zaměřující se na edukativní programy pro školy pak představila své programovatelné roboty Botley a elektrotechnickou stavebnici Boffin, rozvíjející digitální dovednosti. Šikovní návštěvníci pak dostali drobné dárky ve formě kreativní skládačky od Zambelli – technik, spol. s r. o. „Na naši každoroční technickou soutěž T-PROFI také využíváme polytechnickou stavebnici Merkur, ze které si u našeho stánku starší i mladší děti mohly postavit různá zařízení či předměty. Rodiče si zase pochvalovali pohodlné polštářky, které do relaxačního koutku věnovala společnost KVALITEX Písek s.r.o.,“ dodává Luděk Keist, ředitel Jhk.

Kulturní festival Město lidem, lidé městu se v českobudějovických ulicích konal již popáté. Kromě návštěvníků ulice zaplnili i hudebníci, umělci a lokální organizace a podnikatelé, kteří předvedli svá řemesla, výrobky a zábavný program.

    


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

01. červenec 2022
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem Technika a řemesla

Již žáci šesté třídy zvládají programovat a řešit technické úkoly, potvrdila soutěž T-PROFI

Technická soutěž T-PROFI, kterou Jihočeská hospodářská komora uspořádala 22. června v rámci výstavy Dobrodružství s technikou, potvrdila, že již žáci druhého stupně základní školy zvládají programován...

Přečíst celý článek
24. červen 2022
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem Technika a řemesla

Na 6 000 návštěvníků se bavilo vědeckými a technickými exponáty interaktivní výstavy Dobrodružství s technikou

Fakt, že zvyšovat zájem dětí o techniku, vědu a řemesla je důležité už od mateřských škol, potvrdila interaktivní výstava Dobrodružství s technikou, kterou Jihočeská hospodářská komora spolu s partner...

Přečíst celý článek
21. červen 2022
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem Technika a řemesla

Českobudějovické výstaviště ožije vědou, řemesly i technickou soutěží na výstavě Dobrodružství s technikou

Už ve středu 22. června českobudějovické výstaviště ožije na výstavě Dobrodružství s technikou technologiemi, vědeckými pokusy i mezinárodní soutěží T-PROFI, která otestuje technické znalosti i měkké ...

Přečíst celý článek