#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Českou ekonomiku můžou v dalších letech povzbudit investice do mladých začínajících firem

04. prosinec 2020
Byznys Tisková zpráva Obchod Koronavirus

Ačkoliv je současná situace pro podnikatele stále nejistá a pro mnohé bude mít nejspíš i důsledky v podobě přepracování byznys plánů, optimistické scénáře očekávají v příštím roce 2,5% meziroční růst ekonomiky oproti roku 2020. O současném i budoucím ekonomickém vývoji, dopadech pandemie, ale i podnikatelských příležitostech diskutovali zástupci jihočeských firem na on-line webináři Na slovíčko s Lukášem Kovandou, hlavním ekonomem Trinity Bank, který pořádala Jihočeská hospodářská komora.

„Ačkoliv je Česko v druhé vlně pandemie zasaženo co do počtu nakažených více, zahraniční poptávka drží tuzemskou ekonomiku na vyšší úrovni výkonu než na jaře,“ uvedl host diskusního webináře Na slovíčko Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády, jež se aktuálně zaměřuje primárně na ekonomické dopady pandemie. Lukáš Kovanda zároveň varoval, že si musíme vzít ponaučení z první vlny pandemie a nesmíme v současné chvíli otevřít ekonomiku příliš brzy, byť je to pro podnikatele těžké. Sám během webináře připustil, že některé kroky vlády jsou zmatečné, upozornil také na nelogičnost předchozího uzavření malých obchodů, nebo na tzv. rouškovné.

Na diskusním webináři, kterého se zúčastnilo na třicet zástupců jihočeských firem, také účastníky zajímal výhled na rok 2021. „Pro firmy a podniky, zejména ty nejvíce zasažené, bude příští rok zcela jistě složitý, a to z toho důvodu, že již nemají mnoho finančních rezerv. V průběhu dalšího roku se ale předpokládá růst, byť o něco nižší, než se původně očekávalo, a současná prognóza predikuje v příštím roce 2,5% meziroční růst oproti roku 2020,“ řekl Lukáš Kovanda. V rámci webináře se také hovořilo o možnostech investování či příležitostech pro podnikatele. Ty jsou dle Lukáše Kovandy především v oblasti digitalizace, e-shopů, kterých je nyní v Česku na 40 000, a obecně obchodování na internetu či on-line službách. Propad se naopak očekává u leteckých společností a v oblasti tzv. kongresového turismu.

Dle Lukáše Kovandy by v příštích letech českou ekonomiku také povzbudilo investování do mladých, začínajících firem přes crowdfundingové portály a různé internetové platformy. Tento typ investic totiž často bývá výnosnější než například investování do nemovitostí a přispělo by to k vyšší přidané hodnotě invenčních projektů, což by mělo svůj pozitivní dopad na celou ekonomiku.

Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, doplnil, že situace u členů komory je nyní různorodá. Například podnikatelé z oblasti cestovního ruchu, gastronomie, ale i ubytovacích zařízení či nepravidelné dopravy se během nouzového stavu dostali v podstatě na nulu, protože museli kompletně uzavřít své provozovny a služby. Strojírenské podniky, především z oblasti automotiv, fungovaly v omezeném provozu, a to z důvodu absence zaměstnanců, kteří byli nemocní, v karanténě, nebo ošetřovali člena rodiny. Zakázky strojírenských firem navíc poklesly zhruba o 20–30 %. Naopak některé firmy, třeba ty potravinářské, měly v první vlně pandemie nárůst poptávek kvůli výpadku sesterských firem v zahraničí.

V diskusi zaznělo také porovnání současné koronakrize s finanční krizí, probíhající v letech 2007–2015. V současnosti jsou dle Kovandy centrální banky lépe připraveny čelit ekonomickému propadu než před 12 lety. Prostřednictvím zásahů, jako je kvantitativní rozvolňování, mohou umožnit stlačování úrokových sazeb, rychlejší zotavení ekonomik, ale i snadnější zadlužení vlád států, což je vidět například na schválení daňového balíčku, který by byl dle Kovandy v tehdejší době nemyslitelný.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

13. leden 2021
Byznys

Paušálně bude v letošním roce platit daně a pojistné zhruba 60 tisíc živnostníků

Finanční správa k 12. lednu eviduje 57 826 přihlášených živnostníků, kteří letos budou platit daň z příjmů, pojistné na sociální a zdravotní pojištění paušálně. To znamená prostřednictvím pravidelné m...

Přečíst celý článek
11. leden 2021
Byznys Obchod

On-line produktová mapa kraje více propojí dodavatele a odběratele jihočeských potravin

Jihočeská agrární komora spustí on-line regionální produktovou mapu kraje, která víc propojí dodavatele a odběratele jihočeských potravin. Jedním z cílů je také zvýšit využití místních potravin ve ško...

Přečíst celý článek
07. leden 2021
Byznys Koronavirus

Hospodářská komora ČR navrhla doplnění vládní podpory podnikatelům o „poslední záchranu“

Vládou schválený kompenzační program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny opomíjí podporu těm podnikatelům, kteří se jako dodavatelé uzavřených provozoven ocitli v problémech. Koncept 400 korun na zam...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.