#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

„Bezpodmínečně zabránit dalšímu uzavření hranic,“ zní z hospodářských komor v Trojzemí

12. únor 2021
Byznys Tisková zpráva Obchod Podpora podnikání

Hospodářské komory v Trojzemí Dolního Bavorska, jižních Čech a Horního Rakousko apelují na regionální politiky, aby nedošlo k dalšímu uzavření hranic mezi sousedními státy. Právě uzavření hranic by znamenalo riziko zvýšení zátěže pro podnikatele, firmy i jejich zaměstnance.

Místní samosprávy a podnikatelé zcela chápou situaci, kdy cílem zvýšené hraniční kontroly je zabránit šíření viru COVID-19 přes státní hranice. S tím však spojené zpřísnění podmínek pro pendlery znamená další zátěž pro dotčené společnosti a jejich zaměstnance, kteří v současné chvíli dělají vše nezbytné, aby ochránili svoji podnikatelskou činnost.

Oznámení, že se mají hranice opět zcela uzavřít, však podnikatelé nerozumí. Výhody pro podniky jsou v porovnání s již tak tvrdými opatřeními a souvisejícím poškozením ekonomiky nepřiměřené. Zavření hranic by znamenalo zabránění dvoustranným obchodním vazbám, což nevyhnutelně povede k vážným problémům a překážkám v rámci pohybu zboží, osob a služeb.

Již nyní lze v některých odvětvích spatřit problémy s řízením a controllingem nákupu, které pocházejí zejména z území Dálného východu, a to z důvodu omezených přepravních kapacit. Bude-li vnitroevropská výměna se sousedními regiony obtížnější nebo zcela nemožná, pak lze očekávat, že tento negativní trend bude postupovat dále, a i pak utlumí již tak skromné vyhlídky ekonomického růstu.

Prezidenti hospodářských komor Dolního Bavorska Thomas Leebmann, Horního Rakouska Doris Hummer a jižních Čech Miroslav Dvořák tak apelují na zachování zdravého rozumu a porozumění místních politik.

V reakci na situaci také hospodářské komory v budoucnu plánují zařadit téma řízení dodavatelských vztahů a nákupu do centra budoucích aktivit jejich společného projektu s názvem „Ahoj sousede" (www.hallonachbar.eu). Zástupci těchto tří komor se také shodují na tom, že odpovídající priority by měly být zahrnuty v navazujících programech Interreg.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

05. březen 2021
Byznys Obchod

Česko-indonéské business fórum s B2B- ONLINE

Jihočeská hospodářská komora zve na Česko-indonéské podnikatelské fórum ONLINE, další ze série virtuálních podnikatelských fór, které organizuje Hospodářská komora ČR. Součástí fóra budou i B2B jednán...

Přečíst celý článek
04. březen 2021
Byznys Podpora podnikání

Finanční správa začala přijímat žádosti o nový kompenzační bonus 2021

Zákon o novém kompenzačním bonusu prošel legislativním procesem a Finanční správa začíná se zpracováváním žádostí živnostníků, společníků malých s. r. o. a osob pracujících na dohodu. Nárok na bonus v...

Přečíst celý článek
03. březen 2021
Byznys Obchod

Přes 70 % zaměstnavatelů upřednostňuje samotestování, ukázalo bleskové šetření

Z bleskového šetření Hospodářské komory mezi zaměstnavateli vyplynulo, že více než 70 % z nich upřednostňuje samotestování zaměstnanců před testováním u smluvního praktického lékaře nebo využitím seku...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.