Aktuality

Automobilky a jejich dodavatelé by mohli využití program Antivirus, shodla se tripartita

18. říjen 2021
Byznys Doprava Obchod Strojírenství Technika a řemesla

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby měli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun. Shodla se na tom v pondělí tripartita. Tuto podporu pro automobilový průmysl chce vyjednat v Evropské komisi. Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu.

Vláda oznámila, že by většina účastníků tripartity podpořila návrh varianty, že vláda podpoří automobilový průmysl plus navazující segmenty. Příspěvek státu by byl ve výši 60 procent na tu částku, kterou připsěje zaměstnavatel. Zaměstnavatel si bude platit 50 až 70 procent a zbytek by připlatil stát.

Podle ministra průmyslu a ochodu Havlíčka by příspěvky mohli pobírat výrobci motorových vozidel, přívěsů a návěsů s klasifikací CZ NACE 29. Získat by je mohly i podniky, které těmto producentům dodávají a mají kvůli výpadkům poptávky potíže. Ministerstvo práce spočítalo výdaje na měsíc asi na 440 milionů až 1,7 miliardy korun podle počtu podpořených firem a podle rozsahu omezení jejich výroby.

 

Změny pravidel programu Antivirus

Z programu Antivirus se proplácely výdělky v zavřených provozech i náhrady mezd lidem v karanténě či firmám s výpadkem poptávky, surovin a personálu kvůli koronaviru. Peníze je možné podle evropských pravidel poskytovat do konce roku, jedná se o prodloužení podpory do konce června příštího roku. Zatím by podniky mohly pobírat peníze za říjen a listopad.

Antivirus je nyní pro všechny firmy. Premiér uvedl, že dopisem požádá eurokomisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou o schůzku, aby s ní projednal úpravu pravidel Antiviru a jeho nastavení pro automobilový průmysl. Pokud by podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly změny komise neodsouhlasila, měla by vláda Antivirus přesto spustit plošně.Dle Svazu průmyslu a dopravy  automobilový průmysl obstarává devět procent hrubého domácího produktu a zhruba čtvrtinu produkce průmyslu i českého exportu. Česko má od července i nový zákonný kurzarbeit. Podle ministerstva práce tento nástroj ale zatím není možné využít, čeká na schválení Evropskou komisí.

Problémy ve Škoda Auto

Automobilka Škoda Auto od pondělí dočasně výrazně omezuje nebo úplně zastavuje výrobu vozů. A to ve všech třech závodech - v Mladé Boleslavi, Kvasinách i ve Vrchlabí. V Kvasinách nakonec zůstane v provozu jen jedna linka. Důvodem je nedostatek čipů potřebných pro výrobu aut.

Desetitisíce lidí, kteří teď do práce nebudou moct chodit, zůstávají doma nikoli za 85, ale za 80 procent průměrného platu, do kterého spadají například i mimořádné roční bonusy. Náhrada mzdy tak zhruba odpovídá dennímu výdělku. Škoda Auto předpokládá, že situace se významně změní příští rok, kdy by měla znovu začít stabilní dodávka polovodičů.

 

Zdroj: irozhlas.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. listopad 2021
Byznys

Veřejná beseda k adaptaci města České Budějovice na změnu klimatu

Statutární město České Budějovice ve spolupráci s RADDIT Consulting, Ekotoxa a Nadace Partnerství zvou na veřejnou besedu k adaptaci města České Budějovice na změnu klimatu. Beseda se bude konat 1. pr...

Přečíst celý článek
26. listopad 2021
Byznys Obchod

Česko-izraelské podnikatelské fórum - možnost navázání kontaktu s firmami z oblasti energetiky, úspory energií v průmyslu či kybernetické bezpečnosti

Hospodářská komora ČR si vás dovoluje pozvat na česko-izraelské podnikatelské fórum ONLINE, které organizuje ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou. Dalšími partnery jsou Israeli-C...

Přečíst celý článek
24. listopad 2021
Byznys

Podnikatelé opět mohou žádat o kompenzační bonus ve výši až 1 000 korun denně

Vláda schválila nový zákon o kompenzačním bonusu Ministerstva financí, který přináší první nové bonusové období od 22. listopadu do 31. prosince 2021. Živnostníci a podnikatelé s poklesem tržeb nejmén...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.