Aktuality

85 % firem zaznamenalo během pandemie problémy s cash flow, s jeho poklesem se dokázaly vypořádat hlavně díky vlastním rezervám

29. červenec 2020
Byznys Obchod Stavebnictví Cestovní ruch

Koronavirová krize a s ní spojená vládní opatření proti šíření nemoci covid-19 citelně zasáhla cash flow tuzemských firem. Jen 15 % dotázaných podniků se v době pandemie nemuselo potýkat s propadem likvidity. Skoro tři pětiny společností se nicméně s poklesem cash flow dokázalo vypořádat díky vlasním rezervám. Vyplynulo to z posledního šetření Hospodářské komory mezi českými podnikateli všech oborů a velikostí.

„To, že celých 57 % respondentů zvládlo největší krizi v novodobých dějinách díky vlastním úsporám, svědčí o dobré kondici a zodpovědnosti tuzemských podnikatelů, kteří nežijí z měsíce na měsíc a myslí na zadní kolečka,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že z vlastních rezerv zachraňovaly svoji činnost mikro, malé, střední i velké firmy všech oborů.

Nejmenší problémy s cash flow hlásí firmy z oborů stavebnictví nebo maloobchodu, které pandemie nezasáhla tak citelně jako jiná odvětví. Právě ve stavebnictví a maloobchodě byl starostí s cash flow ušetřen největší podíl respondentů, a to celá čtvrtina.

Celkem 12 % oslovených firem zvládlo propad likvidity i díky vstřícnějšímu přístupu dodavatelů, kteří jim např. umožnili posečkání s platbami faktur, nebo odběratelů, kteří jim naopak, pokud jim to ekonomická situace umožnila, propáceli dodané zboží nebo služby s předstihem. Toho využily zejména velké firmy ze zpracovatelského průmyslu.

Větší podniky se také spoléhaly na banky. Jejich pomoc v době pandemie využilo 7 % společností. Role vládních protikrizových programů typu Antivirus či COVID I až III pak byla zásadní pro 6 % účastníků ankety, a to především z nejpostiženějších oborů, jakými jsou cestovní ruch a restaurační služby.

Firmy v cestovním ruchu a pohostinství řešily druhotnou platební neschopnost

Většina podnikatelů (76 %) se od března letošního roku nedostala do situace, kdy by nebyla schopna splácet z důvodu platební neschopnosti svých zákazníků. Pokud se tak stalo, týkalo se to především firem působících v cestovním ruchu a v restauračních službách, kde problém druhotné platební neschopnosti dolehl na celou třetinu firem. Postiženy byly ale i firmy ve zpracovatelském průmyslu, který je pro českou ekonomiku klíčový, v druhotné platební neschopnosti se ocitlo 29 % z nich, a to bez ohledu na jejich velikost.

Zdroj: tisková zpráva Hospodářské komory ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

05. duben 2024
Byznys

Doprovodná podnikatelská mise do Maroka a Turecka s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem

Ministerstvo životního prostředí ČR a Hospodářská komora ČR zvou české firmy z oblastí vodního hospodářství a souvisejících oborů k účasti na podnikatelské misi do Maroka a Turecka, která se uskuteční...

Přečíst celý článek
04. duben 2024
Byznys

Ve srovnání podmínek pro byznys na jihu Čech vítězí Český Krumlov

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Jihočeském kraji stalo město Český Krumlov. Podnikatelské prostředí se rozvíjí také ve Vodňanech a Českých Budějovicích.

Přečíst celý článek
02. duben 2024
Byznys

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček: Inflační období máme za sebou. I přes vnější rizika čeká letos českou ekonomiku mírný růst

Po loňském roce, v kterém česká ekonomika procházela recesí, letos nastane obrat. Tuzemské hospodářství se navrátí k růstu, kdy HDP v reálném vyjádření meziročně vzroste o 1,3 %. Vyplývá to z nové mak...

Přečíst celý článek